Artvin'in Camili Havzası eşsiz güzelliğiyle doğaseverleri bekliyor

Artvin'in Borçka ilçesindeki Camili Havzası, yaşlı ormanları, endemik bitkileri, saf Kafkas arısı, tarihi camileri ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Bölge Haber 28.06.2021, 14:36 28.06.2021, 14:38
Artvin'in Camili Havzası eşsiz güzelliğiyle doğaseverleri bekliyor

Artvin'in Borçka ilçesindeki Camili Havzası, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerini bünyesinde bulunduran ve yaklaşık 25 000 hektardan oluşan Camili (Macahel) Havzası'nda 23'ü endemik 990 bitki türü yayılış gösteriyor.

cicek-001.webp

Bozulmamış ekolojik ve kültürel bir hazine olarak saf Kafkas arısı ırkının artış göstermesi ve gen merkezi olan Camili Havzası, yeşil vadileri, alpin çayırları (yüksek yerlerdeki çayırlar), yaşlı ormanlarının beraberinde bozayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ horozu ve yırtıcı kuşlar gibi yaban hayvanlarını da etrafında görmek mümkün.

orman.webp

UNESCO'nun İnsan ve Biyosfer Programı kapsamında 29 Haziran 2005'te biyosfer rezerv alanı (global öneme sahip ve program içerisinde yer alan karasal ve/ya da kıyı ekosistemlerine sahip yerler) ilan edilen Camili, UNESCO koruması altında, Türkiye'nin tek biyosfer rezerv alanı olma özelliğini koruyor. Yağmur ormanı ekosistemine sahip havza, ziyaretçilerini oldukça etkiliyor.

doga.webp

Yörede Osmanlı döneminde 1855'te yapılan Camili Köyü Camisi ile 1851'de Maral köyünde ahşap mimari ve kök boya kullanılarak rengarenk motiflerle süslenen İremit Camisi de dikkati görenlerin dikkatinden kaçmıyor.

cami-motifler.webp

İstanbul'dan yöreye gelen 32 yaşındaki Anıl Can Duranoğlu, yeni tip covid-19 salgınıyla mücadeledeki kısıtlamaların kalkmasıyla doğayla iç içe yaşamak için tatile Artvin'e geldiğini söyledi.​​​​​​​ Camili Havzası'nın zengin florasının kendilerini cezbettiğini ve bir günlerini havzayı gezmeye ayırdıklarını anlatan Duranoğlu Camili için, "Camili çok keyifli, ilginç bir coğrafya. Bir bitki bilimci gibi burada bulunan zenginliğin çok farkında olmasak da görsel anlamda büyüleyici." dedi.

selale-yaprak.webp​​​​​​​

Camili Havzası'nın zengin florasının kendilerini cezbettiğini ve bir günlerini havzayı gezmeye ayırdıklarını anlatan Duranoğlu Camili için, "Camili çok keyifli, enteresan bir coğrafya. Bir bitki bilimci gibi buradaki zenginliğin çok farkında olmasak da görsel anlamda büyüleyici." dedi. Anıl Can Duranoğlu'nun eşi Dilara Duranoğlu da İstanbul'un yorucu şehir hayatından bir nebze olsun uzaklaşarak sakin bir ortamda tatil yapabilmek için Artvin'e geldiğini söyledi.

irmak-002.webp​​​​​​​

Artvin'de gezip görülecek çok yer olduğunu, bu sebeple 5 günlerini yöreyi gezmeye ayırdıklarını dile getiren Duranoğlu, "Bugünümüzü de Camili'ye ayırdıklarını söyledi. Harika bir yer. Doğası, tarihi camileri, şelalesi müthiş. Artvin'in her yeri güzel ve yeşil ama Macahel'de oldukça farklı ve zengin bir bitki örtüsü gördük. Muhteşem bir yer, çok beğendik. Doğa insanlara farklı deneyimler yaşatabiliyor. Dün bir yaylada bulut denizine denk geldik. Burası bu konu da muhteşem bir yer. Herkes gelsin, en az 1 hafta tatil yapsın." dedi.

selale-001.webp

 

"Kültür ve doğa turizmini bir arada yaşıyoruz"

Kırşehir'den gelen Kemal Çelik, Camili Havzası'nda hem doğa hem de kültür turizmini bir arada yaşıyoruz dedi.

cami-isiklandirma-001.webp

Farklı renkler ile boyanmış İremit Camisi'nden etkilendiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:

ahsap-cami.webp

"Buranın ahşap mimarisini ve renkli motiflerini çok görmek istemiştim. Burada önceden hiç görmediğim ve ,ilk kez gördüğüm oldukça farklı desenler var.

motifler.webp

Bir caminin bu biçimde boyanmış olması beni çok etkiledi. UNESCO koruması altındaki İremit Camisi'nin ve Macahel Vadisi ahşap ve renkli mimarisi beni buraya getirdi."

cami.webp

Camili Havzası'nda 17 senedir arıcılıkla uğraşan Muhammet Erkan ise Macahel'in saf Kafkas arısının gen merkezi olduğunu belirtti.

aricilik.webp

Burada organik bal üretimi ve ana arı bakımı yapan Erkan, şöyle konuştu:

"Burada 25'e yakın aile damızlık ana arı üretiyor. Burada üretilen arılar da farklı illerdeki arıcılara yollanıyor. Bu havzadaki bal bütünüyle organik.

ari-bal.webp

Müthiş bir balımız var. Buranın balını bir defa alanlar bir yıl öncesinden bir daha sipariş veriyor. Havzada senede üretilen 40-50 ton civarındaki bal 2-3 aya bitiyor." diyerek konuşmasına son verdi.

Yorumlar (0)