Gümüşhane'de geleneksel yöntemlerle dut üretimi başladı

Türkiye'nin dut pekmezi, pestil ve köme üretim merkezlerinden olan Gümüşhane'de, geleneksel yöntemlerle üretilen ürünler köylülere yaklaşık 10 milyon liralık kazanç sağlıyor.

Bölge Haber 03.07.2021, 12:48 03.07.2021, 12:48
Gümüşhane'de geleneksel yöntemlerle dut üretimi başladı

Gümüşhane genelinde 410 dönüm alanda her yıl 1150 ton dut üretiliyor. Şerbetli dutun kara kazanlarda kaynatılması ve unlandıktan sonra fındık ve ceviz eklenerek serilen bezlerde kurutulmasıyla elde edilen pestil ve köme, 2004 yılından bu yana kentin coğrafi işaretli ürünü olarak öne çıkıyor.

dut-uretimi-gumushane.jpg

Kentte 36 işletmenin yıllık 5 bin ton üretimle sanayi ürünü haline getirdiği dut pekmezi, pestil ve kömeden 250 milyon liralık kaynak yaratılırken, aynı zamanda köylerde geleneksel yöntemlerle üretim yapan çiftçiler de yıllık yaklaşık 10 milyon liralık gelir elde ediyor.

Organik üretimle öne çıkan ve bir kaşığında 40 kalori barındırması, zengin mineral ve vitamin içeriğiyle dikkati çeken dut pekmezi de özellikle anemi hastaları tarafından tercih ediliyor.

dut.jpg

Gümüşhane'de dut üretimi yaklaşık 10 milyon lira katkı sağlıyor

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, hasat dolayısıyla Torul ilçesine bağlı Harmancık Köyü'ndeki bir üreticinin bahçesinde yaptığı açıklamada, dutun enerji bakımından çok zengin bir meyve olduğunu, şifa kaynağı olarak bilindiğini ifade etti.

gumushane-dut-uretimi.jpg

Kentte her yıl bu zamanlarda çiftçilerin 410 dönüm alandaki dut ağaçlarını silkelemek suretiyle hasada başladığını, toplanan dutların, kurumuş meyve, dut pekmezi ve pestil şeklinde 3 ürün olarak değerlendirildiği kaydeden Birşen, şöyle devam etti:

"Farklı bir lezzete sahip Gümüşhane dutunun geleneksel yöntemlerle üretiminin ilimiz ekonomisine yıllık yaklaşık olarak 10 milyon liralık katkısı söz konusu. Ürünlerin pazarlanmasında herhangi bir sorun yok. İlimizde bu ürünü ticari olarak değerlendiren 36 firmamız da duttan yıllık 5 bin ton pestil ve köme üretiyor."dut-uretimi.jpg​​​​​​​

Dut üretimi alanları genişliyor

Dutun katma değerinin artmasıyla üreticilerin bu ürüne ilgisinin arttığına da işaret eden Birşen, "Bu yıl üretimde herhangi bir sorun yaşanmadı. Hasatlar yapılıyor. Dut önce pekmeze, sonra da pestile dönüştürülüyor. Katma değerli bir ürün oluşturuluyor. Organik ürün olduğu için tüketiciden rağbet görüyor. Bakanlık olarak da dut yetiştiricilerimize ciddi projelerle destekler veriyoruz. Her geçen yıl dut üretim alanlarını genişletiyoruz." diye konuştu.

dut-uretimi-001.jpg

Dut üretimi zahmetli 

Harmacık köyündeki evinin bahçesinde dut pekmezi ve pestil üreten Ayşe Özdemir (51), her yıl bu zamanlarda dut toplayarak pekmez ve pestil yaptıklarını söyledi.

gumushane-dut-uretimi-001.jpg

Üretimin zahmetli olduğunun altını çizen Özdemir, ürün kalitesinde organik üretimin yanı sıra pekmezin iyi pişirilmesi ve pestilin ince serilmesinin önemine işaret etti.

dut-uretimi-gumushane-001.jpg

Ürünün fiyatının zahmetine değmediğini savunan Özdemir, "Ürünümüzü üretiyor evlerde tüketiyoruz. Geçen yıl pekmezin kilosu 60 liraydı. Bu yıl 70'ten satılıyor. Pestil ise 70 liraydı, o da 80 liradan satılıyor. Biz de kendi ihtiyacımızın dışında isteyenlere satıyoruz. Sattığımız ürünlerle evimizin ihtiyacını karşılıyoruz." diye konuştu.

Yorumlar (0)