21.04.2021, 09:04

Sıra dışı bir dönüşüm 'Minimalizm'

1960'lı yıllarda popüler hale gelse de kökeni antik Uzakdoğu felsefelerine dayanan minimalizm, son yıllarda zirveye ulaşan tüketim hızının yıpratıcı etkilerinden uzak, mutlu ve huzurlu bir yaşam biçiminin kapılarını aralıyor. "Huzur için az tüketim" felsefesiyle özetlenebilecek minimalizm; ruha, bedene ve çevreye büyük faydalar sağlayan bir akım. 
Peki minimalist yaşam tarzına nasıl sahip olunur? 
Büyük hevesle satın alıp bir kez olsun kullanmadığın eşyalarını, aslında pek de sevmediğin için dolabında senelerce sakladığın giysilerini düşündün mü? 
Minimalizm, işte bu gereksiz ayrıntıların insan hayatındaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırma amacını taşıyor. 
"Minimalist" bu felsefeyi bir yaşam biçimi haline getiren, daha doğrusu bunu bilerek ve isteyerek tercih eden kişileri tanımlamak için kullanılıyor.
Huzuru ve mutluluğu yaşamdaki asıl hedefleri haline getirenler, hayatlarına ihtiyaç duyduklarından daha fazla nesne sokmuyor ve bu sayede kendilerine özgür bir hareket, düşünme ve mutlu olma alanı sağlıyor. 
Böyle yaşamak tamamen bilinçli bir süreç olduğu için kişisel farkındalığını artırman ve anı yaşaman için de büyük bir fırsat sunar bizlere. Eşyalardan daha çok hayata değer vermek, eşyalarınızdan kurtulup hafiflemek ve özgürlüğü bulmak. 
Aşırılığın insan psikolojisine ve bedenine aşırı bir yük bindirdiğini savunan minimalizm görüşü, her yerde ve her koşulda sadeliği ön plana çıkarıyor. "Az çoktur" mottosuyla açıklanan bu akım, kişisel yaşam alanlarında ve hayatın genelinde sadece işlevsel unsurlar bulunması gerektiğini ve herhangi bir işlevi olmayan her şeyin insana mutsuzluk vereceğini öne sürüyor. Gerçekten de, minimalist yaşama doğru attığın her adımda onun sana sağlayacağı olumlu etkileri hemen deneyimlemen mümkün. Bir yandan kariyerini dilediğin gibi planlayabilir, işini sürdürebilir ve bir yandan da minimalist bir hayat yaşayabilirsin. Minimalizm sayesinde hayatını kişisel tatmin üzerine kurgulayabilir; tüm zamanını, gelirini ve enerjini seni memnun edecek anlar yaratmakta kullanabilirsin. 
Basit ama büyüleyici bir deneyim sürmek için sormamız gereken sorular:
Bunu ne kadar sık kullanıyorum?
En son ne zaman kullandım?
Bir daha ne zaman kullanırım?
Benim için ne kadar gerekli?
Tekrar ihtiyaç duyarsam, kolayca yeniden temin edebilir miyim?
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu