SIRADANLIĞIN ZAFERİ

Gaziantep FK’nin  Rumen teknik direktörü Sumudica'nın Rizespor deplasmanında aldıkları galibiyet sonrasında söylediği sözdü; "Bu lig hayal kurulacak bir lig değil, aklımızı başımıza almamız gerekir." Bu bir futbol öngörüsünden çok Ortadoğu politikası gibi bir sözdü, sanki. Ama insan umutla yaşayan bir varlık. Takımı kırk yıl şampiyon olmasa da yine şampiyonluk rüyası görmek istiyor. Eskiler, gelin olacak kızın endazesine bakılır, derlerdi, bense ısrarla şampiyonluğa oynayacak takımın yedek kulübesine  bakılır, diyorum.

Ünal Karaman'ın 4-4-1-1 dizilişine karşılık Sumudica'nın takımı 5-3-2 dizilişi görünürde Trabzonspor'un setle uğraşacağı düşüncesini getiriyordu akıllara.

Bütün ülkede olduğu gibi Trabzonspor tribünlerinde de yükselen siyasî trend milliyetçilik.

Trabzonspor ilk çeyrekte iki kusursuz varyasyonla noter onaylı 2-0 öne geçti. Oyunun statik noktalarında rakibini profesyonel hacmiyle ezme gerçeği var. Profesyonel bir müsabakada Trabzonspor'un cesaret ettiği atak aksiyonları nihayete ermese bile tribünlerdeki taraftarlara heyecan verdi. Bir aksiyon filminin fragmanları gibiydi. Ama her nedense bordo mavili ekip adina sonrası bir türlü gelmedi.

Milli takım maç aralarının hedefi olan ve pozitif futbol oynayan takımlara yaradığı fikrine oldum olası katılmamışımdır. Gazişehir Antep'in 39. dakikada yakaladığı "Hafazanallah!" pozisyonunda Uğurcan son anda gole engel oldu. En azından ilk yarıda Gazişehir'e umut vermedi.

Türkiye'de insanların toplu olarak bulunduğu mekânlarda kitle psikolojisini kollama, ona göre aklî düzenlemeler yapma diye birşey yok maalesef. İnsanlar namaz kılarken üst desibelden müzik çalıyor. Ya stadyumdaki mescidler yalan ya da o aptalca şarkıları çalanlar ateist! İnsanlar elektronik deryasında boğuluyor. Stadyumda 44 hoparlörden kıyamet kopuyor. Karadeniz fıkrası gibi. İnsanların yanındakiyle iki laf etmesinin imkânı yok.

Gazişehir ikinci yarıda oynayarak golü buldu. Ancak gücü 90 dakikayı çıkarmaya yetmedi. Nwakaeme'nin defalarca cesaret edemediği şeyi Jose Sosa ilk hamlede kusursuzca yaptı.

Futbol ve hayat böyle bir şey. Bazen basit gibi görünen şeyleri ısrarla kusursuzca yaptığınızda da başarı elde edebilirsiniz. Buna sıradanlığın zaferi diyoruz. Bu açıdan Trabzonspor'un galibiyeti ön sıradan oldu.

Benim içinse deja-vu gibi birşey oldu. Herşeyi rüyamda görmüştüm. Skoru bile Hubuş çay ocağındakilere söylemiştim

Önceki ve Sonraki Yazılar