ŞİŞİRME TİRAJ

BASIN İLAN KURUMU İNCELEME BAŞLATACAK MI? TİRAJI ŞİŞİREN 5.000 BANDINA ÇIKARIP FAZLA PARA ALAN GAZETE VAR MI?

Trabzon’un her noktasında olup bitenleri facebook sayfasında takipçilerine duyuran, Trabzon’un ‘1’ numaralı sosyal medya fenomeni olarak ünlenen Teoman Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonu ilginç ve düşündürücü bir habere imza attı.
Yılmaz, şişirme tiraj başlığı ile yayınladığı haber şöyle:
‘Gazetelerin tirajları ortada, aboneleri ortada. Kim ne satıyor, abonesi nedir? Bilinmeyen bir unsur değil. Kapasite güç, belli. Peki; Basın İlan Kurumundan fazla para almak için, bu tirajları şişirme girişimi var mı? Şişirme yaparak fazla para almak isteyen gazete var mı? Kulağımıza gelen bilgiler doğru mu? İşte bu dataları Basın İlan Kurumu inceleyerek, gerçek satış ve abone ile bildirilen miktar arasında şişirme varsa tespiti, hak-hukuk-adalet açısından medya için önemli olduğunu düşünüyoruz’.

***
Teoman Yılmaz’ın haberi aslında bir ihbardır. Trabzon’daki yerel gazetelerden özellikle de bu dönemde gerçek anlamda 2 bine yakın abone ve 3 binin üzerinde satış yapan gazetenin olduğunu sanmıyoruz. Ve ayrıca Basın İlan Kurumundan 3-5 bin lira daha fazla para almak için hiçbir yerel gazetemizin masa başında farklı yöntemlerle böyle bir girişimde bulunacağını da tahmin etmiyoruz. Yine de Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünün bu konuyu irdelemesini istiyoruz. Çünkü bu gazetenin (Kuzey Ekspres) önceki yıllarda özel denetleme sonucu ilanı kesilmişti. 

Eğitimdeki başarısını siyasette gösterebilecek mi?

egitimdeki.jpgİYİ Parti Araklı Belediye Başkan adayı Hasan Suiçmez’in başarılı bir eğitimci olduğunu bilirdik. Ancak, dünyada en çok kitap okuyan okulun müdürlüğünü yaparken görevden alındığını ve bu okulun Guinness rekorlar kitabında yer alması için müracaat edildiğini, İYİ Parti Araklı ilçe başkanı Hami Civelek’in sosyal medyadaki paylaşımından öğrendik. Hasan Suiçmez hocanın, eğitimdeki başarısı bununla da sınırlı değil. Suiçmez; Araklı’da binlerce öğrencinin Fen, Anadolu liselerine ve üniversiteye yerleşmelerinde önemli görevler üstlenen bir eğitimci.
Hasan Suiçmez, eğitimciliğinin yanısıra ilçenin tanıtımına da büyük katkılar vermiş bir isim. Şimdi merak edilen konu, çok yönlü bir eğitimci olan Hasan Suiçmez’in, belediye başkanlık seçiminde nasıl bir sonuç alacağı. 
İYİ Parti Araklı ilçe başkanı Hami Civelek, ‘Hasan Hoca’ya öğrencileri oy verse seçimi açık farkla kazanır’ diyor. 
Suiçmez’e öğrencileri oy vermesine verir de, bu öğrencilerin babaları, anneleri verir mi? Bunu da 31 Mart akşamı sandıklar açıldıktan sonra göreceğiz.

Akçaabat’ta köylere 5 bin oy taşınmış!

 

indir-053.jpgAkçaabat ilçe merkezinden köylere ve diğer il, ilçelere tam beş bin oy taşınmış. Muhtarlık seçimleri nedeniyle ikametlerini köylere aldıran vatandaşlar, köylerde muhtarlığın yanısıra büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri için oy kullanacaklar. Taşınan oylar, belediye başkanlık seçimine değil de muhtarlık seçimlerine etki edecek.

Beşikdüzü’nde adam adama markaj!

besikduzu-(2)-010.jpg     besikduzu-(1)-003.jpg           Trabzon’da yerel seçimin en çekişmeli geçecek ilçelerinden biri olan Beşikdüzü’nde, CHP adayı Ramis Uzun ile AK Parti adayı Harun Demirci, şimdiden adam adama markaja başlamışlar. Beşikdüzü’nde seçimin sonucunu iki-üç mahallenin (köyün) belirleyeceğini söyleyen Dr. Osman Yıldızlar, ‘İbre Uzun’dan yana görünüyor’ dedi.

Bıyık mı Sağıroğlu mu?

biyik-mi.jpeg  biyik-mi.jpg

Yomra’da favori gösterilen AK Parti adayı ve mevcut başkan İbrahim Sağıroğlu’nun, Özdil vadisi ile Kaşüstü sahilinden beklediği oyu alamayacağı söyleniyor. İYİ Parti adayı Mustafa Bıyık’ın, bir ayı aşkın süredir ev ev gezdiği ve uğradığı her yerde olumlu sinyal aldığı bildirildi. İbrahim Sağıroğlu yakın çalışma arkadaşlarına, seçimde sorun yaşamayacaklarını söylüyor.

Sunguroğlu iyi gidiyor!

sunguroglu.jpegArsin’de Saadet Partisi’nden belediye başkan adayı olan eski başkanlardan Ramis Sunguroğlu, 31 Mart akşamı ipi göğüsleyeceğini söylüyor. İlçede önceki dönemde beldelerde belediye başkanlığı yapmış isimleri de yanına alan Sunguroğlu, ‘Arsin’de beni herkes tanır. Başkan seçilirsem, belediyenin kapısı tüm Arsinlilere açık olacaktır’ diyor.

Cora, iki seveni birleştirdi!

cora-iki-seveni.jpgAK Parti Trabzon milletvekili Salih Cora, birkaç gün önce Kosovalı Viyolsa ile Azeri Dr. Celil Seyidov’un nikah töreni için Nahçıvan’da idi. Cora, iki gencin hayatlarını birleştirmek için, bürokratik engellerin aşılması için epey gayret sarf etmişti. Cora, Azerbaycan vatandaşı Dr.Celil Seyidov ile Kosova vatandaşı Viyolsa’nın Ankara’da tanıştıklarını ve birbirlerini sevdiklerini belirterek, ‘İki gencimiz hayal ettikleri düğünü bir türlü gerçekleştiremezler. Hayal ettikleri imzayı atamazlar. Çünkü Azerbaycan Kosova’yı, Kosova Azerbaycan’ı tanımamaktadır. Sevenlerin arasına diplomasi duvarı örülmüştür. Bu nedenle evlilik işlemi gerçekleşememektedir. Değerli hemşehrimiz Bedreddin Habiboğlu hocam aracılığı ile kendileri ile tanıştık. Belgelerini istedik. Bismillah diyerek başvuru yaptık. Konuyu iç işleri bakanımız Süleyman Soylu ile paylaştım. Kendisi evraklarını inceledi “Sevenleri kavuşturmak güzeldir“ dedi. Sevindiler. Biraz daha umutlandılar. Sonuçta bakanlar kurulu kararı ile Kosova vatandaşı Viyolsa Türk vatandaşı oldu. Artık resmi nikahlarının önünde hiçbir engel kalmamıştı. Tek bir şartları vardı. Nahçıvan’da yapacakları düğünde beni de yanlarında görmek. Kabul ettim. Nikahlarına katıldım. Mutluluklarına şahit oldum. Gazi Atatürk’ün ifade ettiği gibi Azerbaycan’ın gamı bizim gamımız hoş bahtı biz bahtımızdır. Bir milletvekili olarak birçok karara imza attık. Birçok işe ve yatırıma vesile olduk. Lakin bu olayda iki genç kardeşimizin yaşadığı mutluluktan duyduğum memnuniyeti tarif edemem. İşte gönüllere dokunmak bu olsa gerek’ dedi.

*************

   Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu Bey'in partisinin belediye başkan adaylarına cepsiz ceket giydirmiş olması siyasette dürüstlük temennisi adına anlaşılabilir bir şeydir. Ama Temel Bey'in Saadet Partisi tabanına cevabını vermesi gereken esas sual; AKP iktidarının tek başına iktidar olmayı başaramadığı iki genel seçim öncesinde Saadet Partisinin oylarının sadece üç ay içinde % 2.6'dan % 0.7'ye nasıl düştüğünün % 1.9'luk bu oyları merkezdeki ve taşradaki hangi yamyamların iktidara sattığıdır. Diğeri podyum şovuna girer. Hem bunların pantolonlarının cebi var, kesesi olanları var, kasası olanları var, banka hesabı olanları var. Komik olmayın Temel Efendi.  
(Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar