Sistemi Karakullukçu yaptırdı Aktuğ ve Aykan çalıştıramadı!

Dün, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, “Beşirli’deki koku 5 ayda tarih olacaktır” şeklindeki iddialı söylemini yazımıza başlık yaptık ve önceki belediye başkanlarından Atay Aktuğ döneminde sahilde kolektör yapıldığını yazmıştık. Kolektörün yapımına Orhan Karakullukçu döneminde başlandığını, Aktuğ döneminde kabulü yapıldığını unutmuştuk.

Trabzon Belediyesi eski başkan vekillerinden Hasan Cömert aradı ve kolektör sisteminin Orhan Karakullukçu’nun başkanlığını döneminde yapıldığını belirterek şöyle dedi:

“Sahildeki kolektör sistemi Karakullukçu’nun başkanlığı ve benim de başkan vekili olduğum dönemde projelendirildi, ihale edildi ve yapıldı. Atay Aktuğ belediye başkanı seçildiği ilk günlerde ise geçici kabulü yapıldı ve hizmete açıldı.

Ne yazık ki Atay Aktuğ zamanında ve ondan sonra seçilen Asım Aykan döneminde, bu derin deşarj istasyonları verimli bir şekilde çalıştırılmadı. Asım Aykan deşarjda kullanılan pompaların kalitesizliğinden şikayet ederek yeni ithal pompalar almak için belediye meclisinden karar aldı. Deşarj sistemi yine çalıştırılmadı. Orhan bey ikinci dönem belediye başkanlığını kazansaydı, ilk işi şehrin yağmur suyu ile kanalizasyon şebekelerini ayırmak olacaktı. Bu konuda kararlı idik.   Kanalizasyon ile yağmur suyunu ayırıp, deşarj sistemini de çalıştıracaktık. Asım beyin, fazla elektrik tüketiyor diye sistemi çalıştırmadığı da söylendi.

Bugün, şehrin kanalizasyon sistemi ile yağmur suyu sistemi muhakkak ayrılmalı,  kolektör ve derin deşarj faaliyete geçirilmelidir.

Sayın Murat Zorluoğlu’nun, kendisinden önceki belediye başkanlarının görmezden geldiği, bu soruna el atmış olduğu görünmektedir. Bilhassa biyolojik arıtma konusundaki çalışmalarını, eski bir belediyeci olarak canı gönülden destekliyorum.sistemi-2.jpg

Bir de sayın başkandan, Trabzon şehrinin eskimiş mahallelerini (Hızırbey, Kurtuluş, Erdoğdu, Yenimahalle, Yeni Cuma vs.) kentsel dönüşüme tabi tutarak belediye özel sektör işbirliği ile yenilemesini bekliyorum. Tasdik aşamasında olan yeni şehir imar planı ile şehrin her bölgesini ve özellikle tarım arazilerini inşaata açmamasını, şehrin konut ve işyeri ihtiyacının eski mahalleleri yenileyerek aşılmasını ve bu doğrultuda strateji geliştirmesi gerektiğinin altını önemle çiziyorum. Bu strateji alt yapı maliyetleri konusunda da haliyle önemli bir tasarruf sağlayacak ve şehrimizi, yıkık dökük harabeye dönmüş bir kent görünümünden de kurtaracaktır.”

 

hasan-saka-1.jpgHasan Saka ve Mesut Yılmaz!

Rizeliler, Artvin- Rize havalimanına geçtiğimiz günlerde vefat eden eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın adının verilmesi için kampanya başlatmışlar. ‘Yılmaz’ın siyasi hayatında, Rizeli ve Rize birinci önceliği olmuştur’ diyen Rizeliler yeni havalimanına Ahmet Mesut Yılmaz’ın adının verilmesini bekliyorlar.  Rize havalimanına Ahmet Mesut Yılmaz’ın mı yoksa havalimanını yaptıran Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın mı adı verilir, bilemeyiz. Yeni havalimanına Mesut Yılmaz’ın değil de o havalimanını yaptıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı verilmeli diyorum.hasan-saka-2.jpg

Rize havalimanına eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adının verildiği yerde, Trabzon’daki havalimanına da Trabzonlu eski başbakanlardan Hasan Saka’nın adı verilmelidir. Ki, o Hasan Saka Osmanlı’nın son meclisinde görev yapmış, Ankara hükümetinin meclisinde yer almış, Lozan Antlaşmasını imzalayan üç kişilik heyetinden biri olmuş, iktisat, maliye bakanlığı, dış işleri bakanlığı, başbakanlık ve de üniversitede hocalık yapan bir isimdir.  Ve o Hasan Saka ki, Trabzon’a havaalanı, limanı, tütün işleme tesislerini vs. kazandıran isimdir.

 

ABD’de kim kazandı?abd.jpg

Türk TV’lerini, sosyal medyayı ve gazeteleri takip edenler, ABD’de Trump’ın mu yoksa Biden’in mı kazandığını veya hangisinin önde olduğunu takip ediyordur.

Dün, 1960’lı yılların sonlarında Trabzon Lisesi’nde okuyan ve subay olan, merhum babasının mezarı Sülüklü’de olan, ABD’ye göçtükten sonra ismini değiştiren ve Frank İron adını alan dostumuza, Messenger’dan “ABD’de ne oluyor?” diye sorduk.

İşte Frank İron’un cevabı;

“Bu yıl mektupla da oy kullanıldığından biraz zaman alacak. Şu anda gayri resmi sonuçlara göre 238-213 Biden önde. Resmi sonuçlar da 213-224 Biden adına. Tabi henüz hiç bir şey açık değil. Reisin anlaştığı Trump bakıyorum Türkiye’de yandaşlarca algı operasyonu ile destekleniyor. Biden seçilirse Halk Bankası defteri yeniden açılabilir! Size bir şey daha söyleyeyim, ırkçılığını TV programında bile kabul eden ya da ‘ırkçıları lanetliyor musunuz?’ sorusuna ‘lanetlemiyorum’ diyen biri mi yoksa daha liberal ve demokrat Biden mı? Şunu unutmayın ABD başkanı kim olursa olsun, ABD’nin dış politikaları değişmez.”

Frank’a ABD’deki Türkleri sorduk.

“Türkler burada çok cılız. Tabii çoğunluk sessiz. Bunda eğitim ve kültür yapısının etkisi büyük. Üstelik 2. jenerasyon tıpkı Almanya’da olduğu gibi yarı Amerikalı yarı Türk… Her ikisi de yalan, yalnız ve yok! Kişisel olarak Türkler ile hiç ilgim yok! Son olarak bütün göçmenler, demokrat kitle özellikle gençler Biden’den yana!

ABD’ye yıllar önce göçen ve ismini değiştiren bir Türk’ün ABD seçimleriyle ilgili yorumu bu şekilde.

 

dolmusta.jpgDolmuşta 15 yaş sınırı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, önceki gün yeni dolmuş sistemini masaya yatırdılar. Dolmuş minibüslerde değişmesi gereken ancak pandemi nedeniyle ertelenen sistemde 0-3 yaş olan sınır 0-6 yaşa çıkarıldı. Dolmuş minibüslere 15 yaş sınırı getiriliyor. 15 yaş üzeri minibüsler çalışamayacak.  Şoförler Odası Başkanı Usta, esnafın araçlarını 2015 model ve üstü araçlarla değiştirebileceklerini söyledi. Usta, bakanlıklarla faizsiz ve ertelemeli krediler için görüşmelerinin devam ettiğini belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar