Siyaset, medya ve Erdoğan Bayraktar!

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Trabzon medyası ile ilgili söylemlerinin yer aldığı tapeler üzerine yorum yapanlar her nedense 17 Aralık 2013 ve sonrasında ortaya çıkan Başbakan ve diğer üç bakan ile ilgili tapeler hakkında pek yorum yapmıyor.

Bunu söylerken Bayraktar ile ilgili olduğu iddia edilen tapeleri savunmuyorum. Ayrıca tapelerde geçen konuşmaları hatta daha fazlasını Trabzon basınının önde gelen isimleri sağdan soldan duymuştu.

AKP iktidarını ayakta tutan güçlerden biri medyadır. Medyayı kontrol altına alan siyasi parti, hükümet vs. rakipleri karşısında büyük avantaj elde eder. Bu olay dün de böyle idi bugün de böyle.

Evet, Erdoğan Bayraktar şu veya bu yolla Trabzon basınına ekonomik destek verdirdi. Bunu kimse inkar etmiyor.  Erdoğan Bayraktar yerel basına destek verdi de mesela Faruk Özak vermedi mi? Veya daha önceleri bu tür olaylar olmadı mı? Mesela ANAP döneminde veya iki ay önce yapılan yerel seçimde bu gazete iktidar partisinden reklam karşılığı 1 aldığı yerde bugün Erdoğan Bayraktar’ı eleştirenler 10 almadı mı? Aldı. Veya muhalefet partileri kendilerine yakın bir yayın organına daha fazla para vermedi mi? Verdi.

Bu ülkede 17 Aralık 2013 sonrası Başbakan’ın medyaya müdahalesi tapelerle gündeme gelmedi mi? ‘Alo Fatih’leri veya gazete yöneticisinin banka müdürüne ‘şu kadar para gönder’ dediğini, veya iktidara yakın gazetecilerin korunduğunu veya iyi görevlere getirildiğini unuttuk mu?

Erdoğan Bayraktar’ı eleştirenler, ‘havuz medyası’ olayı ve diğerlerini neden gündemlerine almıyor. İki satır yazmıyor!

Veya Erdoğan Bayraktar ile ilgili ortaya atılan ve işin içinde Başbakanın da olduğu iddia edilen olaylarla ilgili neden kalem oynatılmıyor?

Erdoğan Bayraktar’a karşısın, eline de fırsat geçti, vur abalıya!

Hani derler ya, ‘balık baştan kokar’ diye!

Balık baştan kokmuş zaten!

Balık baştan koktuğunda kuyruğa doğru çürüme başlar.

Türkiye şu anda bir iki istisna haricinde hemen her alanda çürümeye başladı.

İktidarın medya kuruluşlarına özellikle seçim önceleri sahip olma isteği ve arzusu her dönem vardır. İktidar seçimi geçene kadar medyaya her tür desteği verir. Dereyi karşıya geçer, işine yarayacak olanı yaşatır, diğerlerini de süründürür.

Erdoğan Bayraktar veya başkalarının, işadamlarının Trabzon’da veya bir başka kentte medya sahibi olmalarını da bu sistem içerisinde doğal karşılıyorum.

30-40 yıl önceki bir anımı yazmıştım. 1980 öncesi idi. Trabzon’da bir müteahhitin kardeşi AP’den milletvekili adayı idi. Bu adayın kardeşi rahmetli Ayhan Kıyak’ın Hizmet gazetesini satın almıştı. Gazete seçim öncesi bu adaya ve partisine destek verdi. Seçimden bir süre sonra da Kıyak tekrar gazetesini geri aldı.

Bu satırları, Erdoğan Bayraktar’ı övmek veya korumak için yazmıyorum.

Evet, Erdoğan Bayraktar’ın tapelere yansıyan veya yansımayan söylemlerini, eylemlerini dün de bugün de tasvip etmiyorum. Eleştiriyorum.

Şimdi bir arkadaş diyor ki, ‘Erdoğan bey gazeteleri partisi için satın almıyor. Kendisi için satın alıyor’.

Bu cümleyi ben ‘gazeteleri kendisi için değil de partisi için alsa normaldir’ şeklinde yorumluyorum. Yani gazeteleri partisi için alsaydı demek ki doğru iş yapmış olacaktı!

Gazeteleri; kendisi veya partisi için alması arasında hiç fark yok. Burada önemli olan bu gazeteyi gazeteleri, kendi parasıyla alıp almadığıdır.
Gazeteleri, kendi parasıyla aldırır, kendi propagandasını yapar, rakiplerini alaşağı eder. Burada önemli olan nüfus, makam kullanılıp kullanılmadığıdır.

Sonuç olarak; 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası hatta Ergenekon, Balyoz vs. gibi davalarla ilgili gündeme gelen iddialar Türkiye’de özellikle AKP iktidarının, iktidarı sürdürmek için ne tür hamleler yaptığının açık göstergesidir.

Burada genel ve yerel medyanın yapacağı iş; ayırım yapmadan objektif bir şekilde olayları tüm çıplaklığıyla kamuoyuna aktarmak, yorumlamak, halkı bilgilendirmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.