Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul’un işletme planını hazırlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi kapsamında yapımı devam eden Sazlıdere Köprüsü şantiyesinde açıklama yaptı. Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul’un işletme planını hazırlıyoruz” dedi.

Siyaset 15.11.2021, 19:00 16.11.2021, 10:15
Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul’un  işletme planını  hazırlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sazlıdere Köprüsü’nün Kanal İstanbul kapsamında yapılan ilk köprü olma özelliğine sahip olduğuna vurgu yaparak, Kanal İstanbul Projesi’nin günübirlik tartışmaların ötesinde uluslararası ölçekte bir ulaşım ve bölgesel bir kalkınma projesi olduğunun altını çizdi. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak Kanal İstanbul’un işletme planlarını hazırladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul, dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan stratejik bir hamledir” dedi. Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul, sürdürülebilir yeni nesil bir ulaştırma sistemi oluşturulmasında önemli bir görevi yerine getirecek. Mühendislik çalışmalarında 204 bilim insanı görev aldı. Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek; Karadeniz, ticaret gölü haline dönüşecektir. Ülkemiz, uluslararası ulaştırma ve lojistik koridorlarından daha fazla pay alacak ve küresel ticarette daha etkin rol oynayacak. İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, ticari limanlar, demiryolu bağlantıları, lojistik üstleri ve dünyanın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul, ‘Dünyayı Türkiye’ye’ bağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul stratejik bir hamledir

“Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralıyoruz” diyen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kanal İstanbul, dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan stratejik bir hamledir. Güvenlikten, ticarete, yaşamdan çevreye her yönüyle Türkiye’nin vizyon projesi olan Kanal İstanbul, Avrasya bölgesinin lokomotifi olan Marmara’da alternatif bir su yolu olarak ülkemizin hizmetine sunulacak. Dünyadaki tüm suyolları incelendiğinde, İstanbul Boğazı gibi yoğun nüfusun içinden geçen başka bir suyolu bulunmuyor. Boğaz, gemi trafiğinin oluşturduğu riskler açısından her geçen yıl daha tehlikeli hale geliyor. 100 yıl öncesinde 3-4 bin olan yıllık gemi geçiş sayısı, bugün 40 binin üzerine çıktı. Boğaz’da ortalama bekleme süresi, her gemi için yaklaşık 14,5 saattir. Bu süre, bazen gemi trafiğine ve hava şartlarına bazen de kaza veya arızaya bağlı olarak 3-4 günü hatta haftayı bulabiliyor. Bu yüzden her gün Marmara Denizi’nde boğazdan geçmek için bekleyen yüzlerce gemi bulunmaktadır. Bu çerçevede, İstanbul Boğazı’na alternatif bir geçiş koridorunun planlanması zorunlu hale gelmiş ve Kanal İstanbul Projesi hayata geçirilmiştir.”

Türkiye'nin önünde duvar örmeye çalışıyorlar 

 Zaman kavramının dünya ticaretindeki önemi düşünüldüğünde, Türkiye’nin konumu itibarıyla son derece avantajlı olduğunun altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu avantajı en doğru biçimde kullandıklarını söyledi. Kanal İstanbul Projesi’nin günübirlik tartışmaların ötesinde uluslararası ölçekte bir ulaşım ve bölgesel bir kalkınma projesi olduğuna dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Biz, Kanal İstanbul ile ilgili bu gerçeği Ekim ayında düzenlediğimiz 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası’nda bütün dünyaya anlattık. Kanal İstanbul’un Türkiye için olduğu kadar Türk Boğazlarını kullanan tüm ülkeler için de ne kadar önemli olduğunu tüm gerçekleriyle paylaştık. Onlar bu projenin önemini anladı ama maalesef ülkemiz muhalefetindekiler anlamadı. Ya da anlamak istemiyorlar. Gelişen, güçlenen, dünyada söz sahibi olan Türkiye’nin önüne duvar örmeye çalışıyorlar. Biz bugüne dek ülkemiz için doğru olanları yaptık, yine yapacağız.” Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “İnsana, çevreye ve tarihe duyarlı, şeffaflık, katılımcılık ve paylaşımcılık ilkeleriyle, bölgesel ve küresel bütünleşme odaklı bir ulaşım ve iletişim altyapısı tesis etmeye hız kesmeden devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
8
parçalı bulutlu