CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 'Cumhurbaşkanı adayı olurum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın kendisini cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesi halinde görevi kabul edeceğini açıkladı.

Siyaset 02.08.2021, 09:31 02.08.2021, 09:31
CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 'Cumhurbaşkanı adayı olurum'

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü'ye özel açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki görüşleri şu şekilde:

Cumhurbaşkanı adayı ittifakın ortak kararı olacak

"Cumhur İttifakı'nın adayı belli; Erdoğan. AK Parti ve MHP milletvekillerinin tamamı koşulsuz ona uyacaklardır. Çünkü kendi akıllarını kullanma ve olayları sorgulama gibi bir güçleri yok. Milletvekilliklerini de Erdoğan'a borçludurlar. Bizde ise demokrasi var, yani biz cumhurbaşkanı adayı belirlenecekse önce ittifak olarak bir araya gelmek ve oturup konuşmak zorundayız. Tek aday mı olsun, her parti ayrı ayrı aday mı çıkarsın, bu demokrasi kültürünün getirdiği bir şeydir."

kemal-kilicdaroglu-meral-aksener.jpg

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı olun derse kabul ederim

"Millet İttifakı derse ki “Siz aday olun”, kabul ederim. Çünkü onurlu bir görev cumhurbaşkanlığı ve onurlu görevin çok ötesinde Türkiye'ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek kişi olacak. Hem parlamentodaki ittifaka güven verecek, hem size oy vermeyen vatandaşların da kucaklandığını görecek. Bunu yapmak zorundayız. Bu aşamada tartışmayı kişiler bazına indirgemek doğru değil. Biz önce cumhurbaşkanı nasıl biri olmalı, “nitelikleri” ne olmalı, onu tartışmalıyız."

 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:34
Güneş 06:00
Öğle 12:20
İkindi 15:46
Akşam 18:30
Yatsı 19:50