Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ukrayna ile Rusya'nın burada huzursuzluğun doğmasını Türkiye olarak bizler kabul etmiyoruz" dedi.

Politika 21.01.2022, 16:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bölge huzuru için ihlal doğurur

Daha önce de açıkladığım gibi bir defa Rusya ile Ukrayna arasında bölgede sınır ihlalinden tutunuz herhangi bir işgale yönelik bir gelişmenin olması ya da bir savaş çıkması bölgenin huzuru için çok ciddi bir ihlal doğurur. Bu bölgeyi ciddi manada rahatsız edeceği gibi bugün 40 milyona yakın nüfusu olan Ukrayna ile Rusya'nın burada huzursuzluğun doğmasını Türkiye olarak bizler kabul etmiyoruz.

Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile olumlu ilişkileri var

Rusya ile ilişkilerimiz gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Tarihinde olmayan bir sulh içinde Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri var. Bu siyasi bazda, askeri, kültürel bazda tüm konularda Türkiye-Rusya ilişkileri gelişerek devam ediyor. Ukrayna ile de aynı şekilde iyi. Bu olumlu gelişmeleri biz Rusya-Ukrayna arasında olumsuzluğa dönüşmesini kabullenemiyoruz.

Moskova ziyareti olabilir

Rusya ve Ukrayna arasında bir barışın olmasına bir barışın özellikle hakim olmasına biz arabulucu olabiliriz. Bu konuda üzerimize düşen görev neyse hazır olduğumuzu daha önce de ifade etmiştim. Şimdi önümde bir Ukrayna ziyareti var. Bu arada belki sayın Putin ile telefonla veya Moskova ziyareti olabilir. Biz bölgede barışın hakim olmasını istiyoruz. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız.

Yorumlar (0)