Ulaştırma altyapıları ile 13,4 milyar dolarlık tasarruf

Karaismailoğlu, 19 yılda Cumhurbaşkanımız liderliğinde 160 milyar dolarlık altyapı yatırımı yaptık. Ulaştırma altyapıları sayesinde 13,4 milyar dolarlık yıllık tasarrufumuz var" dedi.

Siyaset 02.01.2022, 12:59
Ulaştırma altyapıları ile  13,4 milyar dolarlık tasarruf

Uzundere ilçesindeki Pirinkayalar Tüneli'nin açılışı nedeniyle kente gelen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, partisinin İbrahim Erkal Kültür Merkezi'nde düzenlediği Erzurum İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de ulaştırmada yapılan yatırımların son 19 yılda katlanarak arttığını söyledi. Karaismailoğlu, AK Parti hükümetleri öncesinde ülkenin çok zayıf bir ulaştırma ağına sahip olduğunu vurguladı. Ulaştırmada altyapı eksikliğini çok kısa zamanda kapatmak için yapılan yatırımların önemine değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu: "Bu yatırımları yaparken önemli bir kısmını devlet bütçesinden yani genel bütçeden yaptık. Kendi ürettiğimiz kaynaklarla yap işlet devret projeleriyle, kamu işbirliği projeleriyle ülkemizin altyapı yatırımlarını önemli bir seviyeye getirdik. Bundan sonrada bunu üstüne koyarak devam edeceğiz."

"Biz önümüzdeki 5-10 yılı değil 100 yılı planlıyoruz"

Karaismailoğu, şunları kaydetti: "Biz önümüzdeki 5-10 yılı değil 100 yılı planlıyoruz. 2035, 2053 ve 2071'in planlarını yaparken büyük güçlü Türkiye için böyle projeleri yapmak gereklidir. Kanal İstanbul'da bir ihtiyaçtır. Dünyadaki ticari koridorların ve ticari hareketliliğin gelişmesi nedeniyle bugün 12 milyar ton olan ticaret hacminin 25 milyara yükselmesi İstanbul Boğazı'ndaki tehlikenin boyutlarını daha da büyütecektir. Bu kadar geminin İstanbul Boğazı'ndan geçmesi mümkün olmadığı için İstanbul Boğazı'na alternatif suyolu olmazsa olmazlardandır. O yüzden de Türkiye bu projeyi planlamıştır."

"640 kilometrelik karayolu ağının açılışını yaptık"

Karaismailoğlu, bugüne kadar yapılan 28 bin 450 kilometreye çıkan karayolu ağının, açılışı yapılan Pirinkayalar Tüneliyle 640 kilometreye ulaştığını aktardı. Türkiye'deki tünel uzunluğunun her geçen gün arttığını vurgulayan Karaismailoğlu, "Düşünün 2002 yılı öncesinde Türkiye genelinde 50 kilometre tünel varken şu an biz sadece Yusufeli Barajından dolayı 56 kilometre yapıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 13 kata çıkmış bir tünel ağıyla Türkiye'deki ulaşımı sağlıyoruz. Projeleri bir bir bitiriyoruz, yenilerine başlıyoruz. Bu projelerin bitmesi sayesinde bu büyüme rakamlarını elde ettik." dedi.

Karaismailoğlu, dünyanın en büyük büyüme rakamlarının güçlü ulaştırma altyapı sistemi üzerine kurulduğunu dile getirdi. Karaismailoğlu, ulaşım alanında yapılan yatırımlar sayesinde trafik kazalarındaki ağır bilançoların ortadan kalktığını söyledi. Yıllık 12 bin kişinin hayatını kurtaran karayolları yatırımları sayesinde aynı zamanda 22 milyar lira tasarruf sağlandığı kaydeden Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Haberleşme konusunda çok önemli yatırımlar yapıldı. 19 yıl öncesi deselerdi ki, 'Türkiye bir yılda 2 tane uzaya uydu fırlatacak' kimse size inanmazdı, gülerdi.

Ama 2021 yılının başında Türksat 5A uydusunu uzaya fırlattık. Bir yıl bitmeden Türksat 5B'yi uzaya fırlatıyoruz. Bütün dünyanın takip ve gıpta ettiği bir projedir. Bundan hepimiz gurur duymalıyız. Hem de bunlar 35 yıl ömrü olan yeni nesil uydulardır. Ana vatan, mavi vatan ve uzay vatanda Türkiye bütün dünyaya gücünü hissettirmiştir." Karaismailoğlu, kara yolu, demir yolu, hava ve deniz yolu ile haberleşmeyle 19 yılda toplamda 160 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
karışık duş