Siyasetin adaleti!

Dünya’da, Türkiye gibi dünden bugüne gündemin değiştiği veya her gün yeni gündemle uyanan bir ülke acaba var mıdır?
Ve bu ülkede 17 Aralık 2013’e kadar gündemi, başbakan belirliyordu. Başbakan ortaya bir laf atıyor, muhalefetinden medyasına hepsi bu işe odaklanıyordu. 17 Aralık’tan sonra işler değişti. Gündemi artık Başbakan belirlemiyor! İpler sanki başbakanın elinde kaydı gibi!

Suriye’ye kilitlenmişken Irak’taki olaylar patlak veriyor. MHP lideri çatı aday formülünü ortaya atıyor ve bir süre sonra CHP-MHP ortak bir aday çıkarıyor. İki partinin ortak adayı muhalefetin ana gövdesini oluşturan CHP’yi ikiye bölüyor. Ardından AYM, Balyoz davasında hak ihlali olduğuna hükmediyor, hükümlüler serbest kalıyor.
Ve dün FB kulübü başkanı Aziz Yıldırım ile ilgili verilen kısmen yeniden yargılanma kararı. Hem de öyle bir karar ki, hukukçulara göre tam hukuk skandalı!
***
Aziz Yıldırım ile verilen kısmen yeniden yargılama kararını dün Ali Sürmen’e sordum.
Ali Sürmen, savcılık yapmış bir hukuk adamı.
İlk tepkisi, ‘Hukuk siyasete teslim oldu. Hukukçu olduğuma utanıyorum’ oldu.
Yeniden yargılama yapılabilmesi için, yeni delillerin olması gerektiğini söyleyen Sürmen, mahkeme yeniden yargılama ve infazın durdurulması talebini kabul ederken, ‘Kumpas ve tutanaklarda sahtecilik yapıldığı iddiasıyla yapılan yeniden yargılamayı ret ediyor. Yeni bir delil yok. Deliller aynı. Bu karar tamamen hukuk faciasıdır’ diyor.
Aslında mahkemenin böyle bir karar vereceği aylar öncesinden tahmin ediliyordu. Önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı ve ardından genel seçim var.  Kulaktan kulağa fısıldanan iddialara göre, Başbakanın bu konuda FB camiasına da söz verdiği söyleniyordu. Buradaki amaç infazı geciktirmek ve seçimleri atlatmak, işi sürüncemede bırakmak!
Fenerbahçe camiası ve Başbakan da, hedefine ulaştı.
***
Olayın diğer tarafları bu karara karşı ne yapacak. Mahkemenin bu kararı UEFA’yı etkilemez, etkilemeyecek de! Hatta UEFA, FB’ye ve Türkiye’ye yeni yaptırımları bile gündeme getirebilir. Çünkü mahkeme kararında mevcut delillerin sahte ve olayın kumpas olduğuna dair iddialar, ret edildi. Deliller sağlam ve olayda kumpas yok. Peki o zaman neden yeniden yargılama? Onun nedeni de, Sürmen’in söylediği gibi zaman kazanma, Yıldırım’ın yeniden cezaevine girmesini önleme!
Bu karar karşısında Trabzonspor ne yapmalı?
Ali Sürmen, Trabzonspor Başkanının vakit geçirmeden olağanüstü kongre kararı almasını ve süper ligden çekilme dahil her şeyin masaya yatırılması gerektiğini söylüyor… Ki, bizde Ali Sürmen ile aynı fikirdeyiz.
Trabzonspor Başkanı ve Yönetim Kurulu bu hamleyi yapabilir mi?
‘Gaz almak’ için belki yapabilir ama ligden çekilme, iktidara karşı hak arayışı eyleminde bulunamaz. Çünkü iktidara göbekten bağlı!
AKP ve muhalefet partilerinin vekilleri ve il başkanları, eylem yapabilir mi?
Onlarda yapamaz. Kurusıkı atarlar, konuşurlar o kadar!
Tabi olan da Trabzonspor’a oluyor!
Bu satırları yazarken TS eski yöneticilerinden taraftarına kadar onlarca kişi aradı. Hepsi tepkiliydi. Şener Yavuz, ‘Trabzonspor, ne pahasına olursa olsun ligden çekilmelidir. Trabzonsporlular mutlaka bu karara bir tepki vermelidir’ dedi.
Sonuçta, önemli davaların çoğunda olduğu gibi haklının değil güçlünün, siyasetin adaleti tecelli ediyor. Bu karar bunun en açık örneğidir!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.