SİYASİ KUMA

  Okuduklarımdan, yaşadıklarımdan, gördüklerimden öğrendiklerim var. 
Bu yazımı siyaseten yaşadıklarıma ve öğrendiklerime not düşmek adına ve içimden geldiği gibi sizlerle paylaşacağım. 
Ben siyaset bilimcisi değilim. Ama keşke olsaydım. Zaten siyaset yapmak için bilime ne hacet; sadece istemek yeterlidir. Biraz da paran olunca işlem tamam. Paran yoksa itibarın vardır bunun içinde siyasette sponsorların olur ve yürür gidersin.

Evet!  Siyaset tam da böyle; İnanın hiç abartı yok. Aklımı, cesaretimi, yaşananları toplayıp yazmaya karar verdim.
Önümüzde bir yerel seçim var. Var da ne olacak ki.
Yine aklı karmakarışık ve kime oy vereceği noktasında kararsız bir dolu seçmen var. En çok da gençler karmakarışık. Çünkü onlar babadan oğla geçen bir siyasi geleneği hiç de anlamıyorlar.
Hatta denenmişleri tekrar tekrar denemeyi hiç anlamıyorlar. Çok mu başarılı oldular da yine onlar diye düşünüyorlar. Hatta araştırıyorlar ve sukut-u hüsran ile karşılaşıyorlar.
Ülkemize özgü hoyratça altüst edilen değerler, toplumsal bakış açıları gençleri hiç de enterese etmiyor. Onlar ışık hızıyla değişen teknoloji ile ilgileniyor. Yaratılan algı operasyonları, onları hiç ama hiç ilgilendirmiyor. Çünkü onlar baktıklarını görmek istiyor. Öyle birilerinin göstermek istediği şeyi zorla kabul etmiyorlar.
57 milyon 93 bin 985 seçmen oy kullanacak. Seçimlerde ilk kez oy kullanacakların sayısı ise 1milyon2 bin 392 seçmen. 
Bunlardan biride benim oğlum. Evde çok komik diyaloglar yaşıyoruz.
Komik diyorum çünkü gençlerin gündemi farklı. O kadar yorumlayıp, sorguluyorlar ki dolayısıyla da ortada oy verecek parti kalmıyor.
Toplam seçmen sayısının 1.8’ine denk gelen genç seçmenler yanlış yapa yapa bir türlü bulamadığımız doğrulara, acaba ne kadar doğru katkı sağlayacak.
Siyasi partilerin siyasetin kaşarlarını ve yaş olarak gençlere hitap etmeyenlerin isimlerini yarıştırdığı bu seçimde de yine genç isimler yok. Yok diyorum, yok denecek kadar az çünkü.
Daha iyisini yapmak için gelenler, ne yapacak, nasıl yapacak, teknolojiyi nasıl kullanacak sorularına cevap vermek yerine sadece kendilerini anlatıyorlar. Çünkü projesi yok. Yani göz boyamaca hep bunlar. Ama genç seçmen yutar mı?
Mesela İstanbul için Ateş Ünal Erzen, Affan Keçeci, Binali Yıldırım, İsmail Erdem, Battal İlgezdi, Mustafa Sarıgül isimleri İstanbul’a, gençlere, İstanbulluya ne tür katkı sağlayabilecek acaba?
Yaş itibarı ile sağlık problemleriyle başa çıkamayacak adayların İstanbul’a ne vereceğini düşünmeden edemiyorum.
Partileri için mücadele eden aday adaylarının yerine, genel merkezden pat diye bir kuma aday atanıyor.
Her şeyden önce bir öngörünün ve bir hedefin var olması gerekir.
Bu iki olgu olmayınca da projeden bahsetmek pek olası değildir. Yapacağız, edeceğiz diyenleri çok gördük.
Proje yapacağız edeceğiz değil, hesap ve kitapla yapılacak bir planlamadır.
Şehirlerde yapılacak projelerin neyi olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini hesaplamak, riskleri en aza indirgemek ve faydalı projelerde ekibini tanımak bilmek önemli işler. 
Maliyetler, yatırımın geri dönüşü, karlar, gelirler, giderler…
Bunlardan haberdar mısın aday?
Nedenleri sorgulamak önemlidir.
Ülkede bir sürü yanlış iş oluyor. Ve bu yanlışları hep birileri yapıyor. En çok hata yapanlar ise karar vericilerdir. Bendensin yakıştırmasından bir türlü kopamayan bu liderler hata üstüne hata yapıyorlar.
Belediye başkan adaylarını seçenler acaba neye göre seçimlerini yapıyorlar? Ben cevabı biliyorum da ama bu soru çok su götürür, boyumu da aşan bir soru. Ama naçizane birkaç saptamımı paylaşmak istiyorum.
Kendi düzenini korumak için kazanmak için adaylar seçiyor liderler.
Kendi gücünü korumak için.
Yalnızca benim baktığım yere bakan diyen çevresine bakmayan adaylar seçiyorlar (istisnalar kaideyi bozmaz)
Yönü olmayan ama yönünü kendilerinin belirleyeceği adaylar.
Başkaldırmayacak, yanlış demeyecek, sorgulamayacak, her istenileni yapacak adaylar genelde tercih edilen adaydır.
Peki! Bu isimler genç seçmene nasıl hitap eder?
Bu aday isimler partileri için ne yapmıştır acaba? Kaç önemli projeye imza atmışlardır? Hatta ve hatta en önemlisi şehirleri için karar verecek belediye meclis üyeleri kimlerdir? Neden liyakat sahibi insanlar meclis üyelikleri için tercih edilmez. Her yerde rant kokusu var.
Genç seçmen öyle koşulsuz, şartsız, şurtsuz hiç kimsenin peşinden gidecek kadar biat eden değil.
Sürekli siyasi partiler bir böbürlenme halinde ama maalesef siyaseten ne değişiyor, ne gelişiyor, ne dönüşüyor ne de ilerliyoruz. Gençler başka bir dil kullanıyor. Ama siyasetçiler yine birbirine söz vermelerin peşinde aynı döngüde çırpınıp duruyor. 

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.