18.11.2021, 10:24

SİYASİ RANT

Rant; sözlük anlamıyla, emek harcamadan elde edilen kazanım olarak tarif ediliyor. İktisatçılar tarafından ise, ‘doğanın getirisi’’ olarak tanımlanıyor. Bazıları da daha ağır tabirle ‘’avanta’’ olarak adlandırıyor.

Siyasi Rant denince de ben emek harcamadan siyasi kazanım sağlama olarak algılıyorum. Etnik, mezhepsel, dinsel siyaset ve birisinin hatasından yararlanarak çıkar sağlama faaliyeti gibi kurnaz hareketler bu tarifin içine girer.

Çok konuşulan Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili konuyu suya sabuna dokunarak yazacağım. Kore Gazisi çocuğu olarak bu konuda şehit ailelerinden ve gazilerden yana olduğumu ifade edeyim. Kimse bu ülkenin asil insanlarına ve asıl unsurlarına değil hakaret etmeyi kötü söz söylemeyi dahi aklından geçiremez, geçirmemelidir. Bu insanlar veya ataları Allah’ın vermiş olduğu en değerli varlığı canını, milletinin özgür, daha refah içinde ve huzurla yaşaması için tereddütsüzce ortaya koymuşsa önce söz onlarındır. Kurtuluş Savaşı’ndan itibaren mermiye korkusuzca kafa atanlar ile merminin sesinden dahi korkarak kaçanlar ve onların torunları asla aynı kefede olamaz.

Bunları belirttikten sonra olayın yaşanmışlığı ve sonrasına geleyim. Vekilin yaptığı asla kabul edilemez, edilmemiştir de. Grup Başkan Vekilliği’nden alınmış ve kınanmıştır. Belki cezai işlem de başlatılacaktır. Ancak uzun yıllar millete hizmet eden bir vekilin kendisinin de binlerce kez pişman olduğu belli olmasına rağmen linç edilmesi ve günlerce siyasilerin ağzına pelesenk olup tartışma programlarında yorumcuların ağzından sular akarcasına sanki bir yabani av yakalamış avcı edasıyla saldırması tam da siyasi rant olarak ifade edilen tanıma uymuyor mu?

Her şeyi çok çabuk unutuyoruz, güncel hafızamız günlerle sınırlı, ancak aylar öncesini unutmamız olayların gerçekliğini değiştirmez, hatırlanmalı veya hatırlatılmalıdır. Kurtuluş Savaşı’ndan kaçanların torunları savaşta şehit olanların torunları olan askerlerin gözleri önünden 29 Ekim günü şov yaparak geçti ve yedikleri lahmacunların ücretini, şehitlerin kemiklerini sızlatırcasına devlet ödedi. Diyarbakır’da terörist başının mesajı iki dilde okundu. Hepsini yazarsam sayfama sığmaz, birkaç hafta sürer. Herkes her şeyi biliyor, herkes farkında artık, şovlar para etmiyor, kimse kanmıyor… Lütfü Türkkan yüz kızartıcı suç işlememiştir, vekilliği düşürülemez. Ancak bu anlamsız ve fevri davranışıyla siyasi hayatına harakiri yapmıştır. Uzatmaya gerek yoktur. Ordu ilinde bir belediye başkanı şehit askerin yengesine “Alçak, terbiyesiz, çık lan dışarı’’ diyeli birkaç gün oldu. Bu olay da en az vekilin yaptığı kadar ahlak dışıdır.

Keşke milletin ayarlarıyla bu kadar oynanmasa. Şehitler kutsalımız, yakınları emanetimizdir, en güzel muameleye ve el üstünde tutulmaya layıktırlar. Gazilerimiz ve yakınları da öyle. Parayla karşılığı ödenemez. ‘’Ben size ölmeyi emrediyorum’’ diyen bir Başkomutanın emriyle mermilere kafa atmışlardır ve o anlayış hep hâkim olmuş ve bugünlere taşınmıştır. Muharebe meydanlarında yağan mermi yağmurunun en çok korkakları ıslattığı bilinir milletçe, çünkü Mustafa Kemal böyle öngörmüştür!

Ayarlarla bir oynanmaya görsün, bozmak için el ele verir yerli işbirlikçi hainler, bilerek veya alet olarak, bozulmayan ne kaldı ki? Gündüz kuşağı programlarını çoğunlukla evdeki kadınlarımız izliyor. Aile yapısını bozarsan milletin de temeline dinamit koyarsın. Yapıyı bozmak için sanki anlaşmışlar gibi. Karı-koca ilişkilerinin işlenişi ve sunumu öyle ki sanki dersiniz Anadolu tüm manevi değerlerini kaybetmiş ve çöküntü içinde. Elim gitmiyor, yazamıyorum, bir gün biraz bakın, anlarsınız, programın gizli niyetini.

Keza yemek programlarına bakın, insanımızın en önemli özelliklerinden olan misafirperverliğe nasıl zarar verildiğini görürsünüz. Hakaretin bini bir para, yemeği beğenmedim diyenlerin ve birbirine neredeyse küfredenlerin bulunduğu sofra. Kazananın para alacağı bir yarışma, adı da programı da batsın. Ey Radyo Televizyon Üst Kurulu sen tuzluk musun? Ne işe yararsın…

Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Yorumlar (4)
Haydar Brktaş 10 ay önce
Başlık giriş güzel.
Siyasi ranta agırlık verilir iken.
Farklı iki konuys girilmiş.
Bence bu farkli konu ayrıcs işlenebilirdi.
Çalıskan.zeki gayretli güleryüzlü srkadaşım başarılarınızın devam etmesini dilerim.
H.Bektaş
Gürsel Özgür 10 ay önce
Haydar hocam, sonuç bölümünde bozulan ayarları vurgulamak için iki örnek ekledim. Konuyu desteklemesi açısından...
Iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim...
Beyazit akyüz 10 ay önce
Harıka
İbrahim Taşar 10 ay önce
Değerli bir analiz
Çok güzel özetlemiş
Kalemine yüreğine sağlık