Siyasi yatırımlarda yanlış çoktur!

Rusya’nın Soçhi kentinde düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatlarını izlerken, aklıma Zigana Çakırgöl’deki kayak tesisleri geldi. 2007 genel seçimleri öncesi gündeme taşınan ve seçimde propaganda malzemesi olarak kullanılan Çakırgöl turizm tesisleri!

Kendimi bir an Söğütlü’de Fevzi Hocanın eski restoranında buldum. 2007 seçimlerinden önce idi. Faruk Özak’ın davetlisi olarak Fevzi Hocanın restoranında gazeteciler, turizmciler, Erzurum’dan gelen uzmanlar bir araya geldik.  Öğle saatleriydi.. Önce yemek yedik sonra Zigana, Camiboğazı yakınlarındaki Çakırgöl bölgesi masaya yatırıldı.

Erzurum’dan gelen kar ve rüzgar ölçüm uzmanları nutuk atıyor, diğer yandan Çakırgöl’ü Faruk Özak’ın aklına sokan amatör turizmci, doğasever bayan..

Faruk abimiz, Çakırgöl’e kısa süre içerisinde (ki kısa süre de yanılmıyorsam 5-6 yılla sınırlı idi) görkemli bir kayak merkezi yapabileceklerini, bölgeye her yıl yurt içinden ve dışından binlerce kişinin gelebileceğini söylüyordu. Daha da ileri gidiyordu.. Çakırgöl’e Sümela’dan gidenler uğradıkları yerlerde çay, kahve içip, yemek yiyeceklerini, bölgenin tam anlamıyla bir kış turizm merkezi olacağını söylüyordu.

Ben ise itiraz ediyordum. ‘Faruk bey, orada kayak tesisi, otel, motel olmaz. Orada kışın insanı bırakan yabani hayvan bile yaşamıyor. Orası dumanlı ve esintili bir bölge! Çakırgöl ve çevre yaylalarda ağaç yok’ diyordum.

Benim söylediklerim, Faruk beyin ve yanındaki sözüm ona uzmanların bir kulağından giriyor, diğerinden çıkıyordu.

Faruk Özak, Zigana’nın zirvesinde, Gümüşhane sınırları içerisinde otelin moteline kayak pistleri vs. yapma konusunda kararlı idi.

Bir süre sonra Zigana zirvesindeki Camiboğazı ve civar yaylaların havasını, suyunu değil taşını toprağını bilen Çoban Nurettin ile bir söyleşi yaptım.

Çoban Nurettin, Trabzon merkez köylerinde kendisinin ve vatandaşın birkaç bin koyununu Çakırgöl ve çevresinde otlatan, bakan, yavrulatan, kırpan ünlü bir Çoban.

Yarım asırlık ömrünün üçte ikisi o bölgede geçmiş!

Çoban Nurettin de o bölgede kışın göz gözü görmediğini vs. her şeyi anlattı.

Bu haber, Faruk bey ile aramızın açılmasına neden oldu. Sonra, kayak turizmini iyi bilen isimlerden İsmet Kalafatoğlu’nun görüşünü aktardım. O da, orada kayak merkezi olamayacağını söylemişti.

Çakırgöl ve çevresine 7-8 yıldır otel, motel, kayak pisti vs. şeklinde henüz bir yatırım yapılmadı. Bundan sonra da yapılma ihtimali yok.

Bölgeye yapılan tek güzel yatırım Sümela üzerinden o bölgeye ulaşan yolun genişletilmesi. Sümela üzerinden yaylalara gidecek olanlar bu yolu rahatlıkla kullanabilirler.

Xxx

Türkiye’de yalnız Trabzon’da değil hemen her kentte ilçede devletin yaptığı ve yapacağı yatırımların en az yarısı ihtiyaca binaen yapılmıyor. Yani getirisi, götürüsü, yöreye ve ülkeye katkısı hesaplanmıyor.

Çakırgöl’de yapılmasına karar verilen otel, motel, kayak tesisleri vs. siyaseten gündeme getirilen konu. Bölge turizm için kârlı olsa zaten özel sektör Uzungöl’de olduğu gibi bugüne kadar orada oteli de moteli de yapardı.

Trabzon’da, merkezi hükümetin projelendirip ihale ettiği ve yapımına başlanılan projelerden ikisine toplumun hemen her kesiminden itiraz geliyor.

Bu projelerden biri Akyazı tüneli, Kanuni Bulvarı ve Moloz’da itfaiye önündeki üst geçit.

AKP eski milletvekili, KTÜ eski rektörü Prof.Dr. Aydın Dumanoğlu geçenlerde Akyazı tünelinin yapımına neden ihtiyaç duyulduğunu, mevcut yolun genişletilebileceğini söyledi. Bir başka uzman tünel girişlerinde yapılacak kavşakların istimlakı için büyük paralar harcandığını, bu kavşaklara harcanan paralarla Kanuni Bulvarı’nın yarısının yapılabileceğini söylüyor. Bir başkası Kanuni Bulvarı’nın şehir içi trafiğine katkısı olmayacağını belirtiyor.

Sahilde itfaiyenin önünde milyonlarca liraya mal olan köprülü yolun da, bölgedeki trafik sorununu çözmeyeceği ifade ediliyor.

Merkezi hükümetin yaptığı ve yapacağı büyük projeler tartışılarak, getirisi, götürüsü hesaplanarak gerçekleştirilmesi paramızın heba edilmemesi demektir. Burada en büyük görev siyasilere düşmektedir. Sorumlu ve duyarlı siyasetçiler, bu tür yatırımları mercek altına almalıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.