SİZİN ADAYINIZ KİM?

Rol, gerçek olmayan davranış demektir. Bir oyuncunun, yaratması gereken kişilik ya da kimliktir.

Hepimiz zaman zaman rol yaparız. Çocuğumuza eğer mutsuz isek, mutluluk oyunu oynarız. İstemediğimiz bir arkadaşımızla karşılaştığımızda eğer istemiyorsak, hasta rolü yaparız vs. Ama bu roller zararsızdır EMY veya Oscar Ödülünü alacak nitelikte roller değildir. Masum ama karşımızdakini kırmadan gerçeğin dışında üstlendiğimiz rollerdir.

Bir de yıllarca rol yapanlar var. Bunlar zararlı ve tehlikeli insanlardır; çünkü kendileri değildirler. Başka kimlikte, bambaşka insanlar…

Politikada da çok rol yapılır. Çok gizli vardır. Saklanan şeyler ise farklı kişilikleri ve kimlikleri ortaya çıkarır. Politika yapanların çok yüzü vardır

Politikada mazlum edebiyatı yapanlar, masaya vurup güçlü gözükmeye çalışanlar, argo kelimeler kullanıp halktan biriymiş gibi davrananlar, gizemli olanlar, sevecen olup kucaklamaya çalışanlar, kabadayı rolü üstlenenler, vs… hepsi vardır. Tercihi yapan halktır. Çıkan sonuç ise halkın takdiridir; Doğru ya da yanlış.

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sahnede rol yapacak isimler şekillenmeyi bekliyor. Adaylardan biri kesin; Güç, kuvvet, sınırsızlık, mutlak güç hepsi onda. Hedefine doğru yürümeye devam etmesi için yapması gereken artık tek şey kaldı. O da tek adam rejimini desteklemektir. Bu formülün sağlaması da, Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Diğerleri ortak aday için günlerdir konuşuyor ama bir aday yok; Bu kadar mı zor. Atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Yurt dışında Almanya’dan başlayarak, Türkiye’nin tüm illerine ziyaretler halkın gözünü boyamalar, vaatler havada uçuşmaya başladı. Peki nerede ortak aday. Ne zaman açıklayacaksınız da turlar başlayacak. Neden hep geç kalırsınız? Neden bu kadar yavaşsınız? Bize sorsanız size söyleyecek o kadar kıymetli isim var ki; Ama sizde haklısınız bu ülkede artık kıymet kelimesi anlamını yitirmiştir, itibarsızlaştırılmıştır. Nerede yalan, dolan, hile,  katakulli yapan odur itibar sahibi. Odur hak eden…

17 Aralık ile Türkiye başka bir sabaha uyandı. Artık bu son dedik ama gördük ki, Halk gücü daha çok genişleterek ve güçlendirerek yola yine aynı isimlerle devam kararı aldı…

Her şeye hâkim lider imajı artık silinir dedik ama o sabahtan sonra lider yıktı, döktü, savurdu bu arada da onu destekleyenler ise daha çok alkış tuttu.

Türkiye’nin tek hâkimi gibi davrananlar hedeflerine ulaşmak için tüm kapıları zorluyor ve zorlayacak da…

Türkiye’yi lider ülke haline getirmek için çabalayan liderlerimiz son yıllarda gördü ki bu artık çok uzak bir ihtimal ve hayal maalesef. Türkiye’nin önemi ve itibarı batıya karşı yapılan sivri açıklamalarla da suya düşmüştür. Zaten bu ev benim olsun hayalinde olanlar için, bu çok da can sıkıcı bir hadise değildir. Her şeye karışan not veren batıya bu şekilde de kapılar kapatılmıştır…

Çiftçi tarlasını sürebilir, ekinini toplayabilir ama ihtiyacı olan güneşe veyahut yağmura, “Benim için ışılda ya da bereket yağdır” diyemez. Ektiği ekinin yeşermesi için sabırla beklemeyi ve güneşin kendi inisiyatifinde olmadığını bilmesi ve görmesi gerekir.

Hangi aday birleştirici, bütünleyici ve kucaklayan olur? Hangi aday Türkiye’nin ayaklar altında sürüklenen itibarını tekrar geri getirir? Hangi aday doğru saydıkları şeylere karşı direnenlere karşı çıkmaz? Hangi aday unuttuğumuz barış kelimesinin anlamını bize hatırlatır? Hangi aday kibirden uzak nezaketi kucaklayan olur?

Hayatımızda çok fazla karşımıza çıkan ve iyi sonuçlanmasını dilediğimiz bir seçenektir karar vermek; Ama tekerrürün çok da akıl kârı olduğunu düşünmüyorum. Aynı sahneyi görmek Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmıyor hatta kaybettiriyor. Lider yarına yatırım yapandır, kendisine değil…

Yenilgiyi asla kabul etmeyenler, kendilerini hep bir efendi gibi görüp hep güçten yana tavır alırlar. Ne kadar üstün olursanız olun. Bir gün siz de hezimetle karşılaşacaksınız. Unutmayın!

Muhalefet partilerinin bir sonra ki sefere zafer bizim olacak geçiştirmeleri artık halkı da bezdirdi. Düşüyorlar ama düştükleri yerden kalkmak için çaba sarf etmiyorlar. Artık ayağa kalkıp zaman bu zaman deme anıdır.

Sizin sabrınız olabilir ama size inananların sabrı tükendi. Artık harekete geçme zamanı geldi ve geçiyor.

Pes etmiş gibi rahat tavırlarınıza yetti artık diyorum. Artık en ufak fırsatı kaçıracak zaman yok. Galip gelmek için çok çalışmalısınız.

Zaman mücadele etme zamanı ve diyaloglar kurma zamanıdır.

Hangi yöne gideceği konusunda kararsız olanlara tevazu ile yaklaşmayı bilin artık. Kim sorusunu seçmeninize sorun. Ama her konuda olduğu gibi maalesef bu konuda da geç kaldınız.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.