Sizin insafınız yok mu?

Sevgili okurlar, bu gün sizlere dercedeceğim konu, evi olan yediden yetmişe herkesi ilgilendiriyor. Ev sahiplerinin nasıl “kaz” yerine koyulduğunu, kelimenin tam manasıyla resmen yolunduğunu buradan anlatmaya çalışacağım!

Anlayacağınız üzere ana konum emlak vergisi üzerine ama daha öncesinden siz sevgili okurlarımıza bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

Bundan 20 ay önce Trabzon Büyükşehir olacak…

Tarih ve kültür şehrimiz kalkınacak, büyüyecek…

Hatta o dönemdeki AKP’liler ve Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu çok iddialı laflar ediyor, “Trabzon Büyükşehir olunca yatırım gelecek, işsizlik azalacak, göç duracak hep birlikte kalkınacağız…” nidalarında bulunuyorlardı… Külliyen yalan!...

Bu tarih ve kültür şehrinde ne yatırım var ne de bir istihdam.

Büyükşehir olmadan önceden de Trabzon göç veriyordu, bugün de bu topraklarda doğanlar iş-aş için batının yolunu tutuyor…

Haklarını yemeyelim Büyükşehir olunca Trabzon’da değişenler de yok değil. Örneğin her köşe başında, her kavşakta ve her trafik ışıklarında kucağında ya da ellerini tuttukları çocukları ile dilenen Suriyelilerimiz oldu!

Sizin anlayacağınız Trabzon büyükşehir unvanını alınca, ne hizmetlerde büyük bir değişiklik ne işsizlikte azalma ne de vatandaşın cebine beş kuruş fazladan para girdi.

Yine çöpler yerlerde.

Yine günün belirli saatlerinde trafik arapsaçı.

Yine emekli ve çalışan yarı aç yarı tok yaşam savaşı vermeye devam ediyor.

Yani “Aynı tas, aynı hamam…”

***

Sadede gelelim… Otuz yıllık gazetecilik hayatımda gurbetteki birikimlerimle birlikte sevdalısı olduğum Trabzon’un Kalkınma Mahallesi’nde eşin, dostun ve yakın akrabaların yardımı ile bundan 20 sene önce ev sahibi oldum. 110 metrekarelik, üç oda bir salon evimde çok şükür beş kişi yaşayıp gidiyoruz…

Trabzon Büyükşehir olunca, bendenizin de “fakirhanesinde” bir milim büyüme olmadı. Yıllar önce nasılsa bugün de aynı!

Bir emekli olarak ülkenin ekonomisinden bana düşen devede kulak üç kuruşluk parayla elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz faturalarımı ve vergilerimi devlete karşı olan sorumluluklarını bilen bir vatandaş olarak gününde ödüyorum.

Geride kalan Mayıs ayında da aynısını yapmak için ve emlak vergisinin ilk taksitini ay bitmeden yatırmak için Büyükşehir Belediyesi’nin yolunu tuttum…

Binaya şevkle girdim fakat çıkarken sinir katsayım tavan yapmış olarak ayrıldım. Çünkü Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlığı koltuğuna oturanlar yememiş içmemişler zammı bindirmişler.

Hem de az boz değil, yüzde yüzün üstünde. Geçen sene toplamı 44 TL olan vergi bu yıl 101 TL olmuş.

***

Ey Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Ahmet Metin Genç!

Sizler kimin belediye Başkanısınız.

Hani Trabzon halkı için çalışacaktınız, hani halka hizmet hakka hizmetti!

Devlet emekli ve çalışanın maaşına yüzde üçlük artış yapıyor da sizler neden yüzde yüzden fazla zam yapıyorsunuz.

Bu nasıl kanun?

Bu nasıl adalet?

Hiç mi insafınız yok?

Evet, “AKP yapar, Belediyeleri yolar!”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum