Sochi’ye feribot seferberi!

1990’lı yıllar Trabzon’daki esnaf için parlak yıllardı… Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte Trabzon esnafının en önemli müşteri portföyü arasına Ruslar da girmişti. Birbiri ardına açılan giysi mağazaları, belediye belgeli oteller, kafeteryalar vb. şehirde esnaflık yapanların sayısını da artırmıştı.

Bir yandan da Rus Pazarı adıyla Çömlekçi’de özelikle bavul ticareti diye bilinen Rus, Azeri, Gürcü dağılan SSCB’nin hemen her bölgesinden gelenlerin esnaflık yaptığı Pazar yeri ana-baba günü olurdu, Trabzonluların en önemli alışveriş noktalarından biri haline gelmişti.

Trabzon için en önemli ticaret adımlarından biri de Rusya’nın Sochi Limanına başlatılan feribot seferleri idi. Bir yandan onlarca TIR, konteyner bu gemilere yüklenir, bir yanda turist taşırdı. Haftada bir-iki karşılıklı seferler yapılırdı. Ayrıca ‘kometa’ denilen hızlı vapurlar karşıya gidip-gelirdi.

***

Trabzon ekonomisine can veren bu unsurlar yıllar içinde avuçlarımızın içinden kayıp gitti. Kimi yanlış politikalar buna neden oldu. Bavul ticaretinin noktalanmasıyla Rus Pazarı adı Avrasya Pazarı değişti. Şimdi Moloz’da bir binaya giren Pazarda artık bir tek yabancı esnaf yok. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Moldova, Ukrayna gibi ülkelerden gelen her kadına tahmin ettiğiniz gibi aynı gözle bakınca onlar da kayboldu. Bize daha yakın o ülkelerin insanları şimdilerde Antalya’yı tercih ediyor, oralarda tatil yapıyor.

***

Sochi ile Trabzon arasında feribot seferlerinin kesilmesi bizden kaynaklı değildi. Rusya’nın liman şehri Sochi’de 2014 yılında yapılan Kış Olimpiyatları nedeniyle bu şehrin limanı yük taşımacılığına kapatıldı. Trabzon’un ihracatçısı, ticaret erbabı zor duruma düştü. Yük taşımacılığı için Samsun limanı üzerinden Rusya’ya ihraç mallarını gönderme zarureti doğdu. Bu durum Trabzon ihracatçısını baltaladı. Özellikle sebze-meyveye dayalı ürünlerin zamanında Rusya pazarına ulaştırılamaması gibi sorunlarla karşılaşıldı, büyük zararlarla karşı karşıya kalındı.

***

Geçtiğimiz gün Kuzey Ekspres’in manşet haberi dikkat çekiciydi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yapılan girişimlerle Trabzon-Sochi feribot seferlerinin yeniden başlatılacağı haberi özellikle bölgemiz iş alemi açısından sevindirici. Çünkü Sochi hakikaten Trabzon’un ekonomide en önemli çıkış noktasıdır, öyle görülmelidir. Sochi’den Rusya’nın iç bölgelerine tren yoluyla ihraç ürünlerini ulaştırmak çok daha kolay. Sochi’den liman izni çıkmış. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun söylediğine göre feribot arayışı sürüyor. Konteyner taşımacılığına uygun bir feribot mutlaka bulunacaktır. Duyduğumuz kadarıyla Trabzon’daki gemi acentaları da bu konuda hayli titiz araştırma yapıyorlarmış. Sochi-Trabzon karşılıklı feribot seferlerinin başlaması Trabzon Limanına da bir canlılık kazandıracağı gibi taşımacılık-nakliye sektörünün de Trabzon’da hareketlenmesine sebep olacaktır. Hayırlı olsun diyelim. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere girişimlerini ısrarla devam ettiren kurum-kuruluş yetkililerini kutlayalım.

***

Ama ticaretin dışında önemli bir başka husus Sochi-Trabzon arasında turizm konusunda olmalı. Rusya ve çevresi ülkelerden Trabzon’a nasıl turist getirebiliriz, bunu nasıl geliştirebiliriz, eskiden olduğu gibi nasıl şehrimize bu anlamda kazanımlar sağlayabiliriz, bunun yolları araştırılmalı ve bir plan dahilinde hareket edilmelidir.      

Sadece Körfez ülkelerinden gelen turistlere bel bağlamamak gerektiğini sadece biz değil tüm turizm sektör temsilcileri dile getiriyor. Bunun üzerinde mutlaka yoğunlaşmalı.

Üstelik Trabzon eskisi gibi konaklama yeri fakiri bir şehir değil. Son yıllarda yapılan turistik onca oteller özellikle de kış aylarında bomboş kalıyor. Rusya Federasyonu ve çevre ülkelerinden tatil amaçlı turistik ziyaretler için şehrimizi cazip hale getirelim.

Bu yılın 9 ayında Trabzon’a başta Körfez ülkelerinden olmak üzere 650 bin yabancı turist geldiği açıklandı. Bunu niçin 1 milyonun üzerine çıkarmayalım. Trabzon’da bu potansiyel fazlasıyla bulunuyor ama mesela Disneyland gibi eğlenceye dönük yatırımlara ağırlık verilmesi gerektiği gün gibi ortada. Sektör temsilcilerinin de bu konuda defaten talepleri olmuştu.

 

Beştepe’deki resepsiyona davet edildiler!

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara ve 2016 yılında Türkiye’de Yılın Ahisi seçilen Emine Coşkuner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılacaklar. Metin Kara, 2016 yılında Türkiye’nin Ahisi seçilerek Trabzon esnaf ve sanatkârını gururlandıran terzi Emine Coşkuner’le birlikte Beştepe’deki resepsiyona davet edildiklerini vurgulayarak, ‘Emine Coşkuner 2016 yılında Kırşehir’de düzenlenen törenlerde Cumhurbaşkanımızın elinden Yılın Ahisi ödülünü almıştı. Bu kez de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törene davet edildik’ ifadelerini kullandı.

 

 

Kara, Trabzon’un esnaf ve sanatkâr şehri olduğunu hatırlatarak, “2016 yılında terzilik yapan Emine Coşkuner’in ardından 2017 yılında kayık ustası Ali Saraç büyüğümüz Türkiye’de Yılın Ahisi seçilmişti. 2019 yılında da keşan dokumacısı Ayşe Saka kardeşimiz Türkiye’de Yılın Kalfası seçilerek hepimizi gururlandırdı. Trabzon’un esnaf ve sanatkârlarıyla her zaman gurur duyduk ve duymaya da devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar