Sokağımızı çaldınız!

Trabzon kent meydanında, Usta Otel önündeki eski imar müdürlüğü binasını Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce yabancı bir kafe firmasına kiralamıştı. Firma, binanın önündeki yaklaşık bir metre enindeki kaldırımı, Büyükşehir Belediyesinin özel izniyle 6-7 metre genişletti. Binanın önünde, geniş bir oturma alanı yaptı.
İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, ‘Sokağımızı çaldınız, tarihimizi mıncıkladınız’ diyerek tepki gösterdi. Çakıroğlu şöyle dedi;
‘Bu şekilde meydana geldiğinizde bilin ki biz kahveyi sizde içmeyeceğiz. Tarihi binanın, sokağın ve kaldırımın tecavüz edinilmeyen köşesi kalmadı. Saygıdeğer kurullar neredesiniz? 4000 yıllık kadim şehir söylemi ile söze başlayan Belediye başkanlarım neredesiniz? Trabzon’un marka değerine katkı vermek isteyen STK’lar İskenderpaşa Camii avlusundaki musalla taşının burnuna tesisi dayayan anlayışın hedefi nedir?’
Davut Çakıroğlu; SGK eski binasını satın alan firmanın, binanın Atatürk Alanı cephesine ve kaldırıma yerleştirdiği yangın merdiveninin hiçbir kritere uymadığı söyledi.

sokağimizi-(2).jpgsokağimizi-(1).jpg

Çakıroğlu, şunları söyledi;
‘Bu da ne? Burası uzun Uzunsokak, bu sözde yangın merdiveni hiç bir kriteri karşılamazken kim kimin gözünü boyadı da buraya işyeri açılmasına göz yumuldu? Bina yüksekliği 21,50’den fazla…Ne düşünüyor kent yönetimi? Yazılı kurallar sadece vatandaş İçin mi var? Ahmet’in restoranını yık dolgu alanlarına restoran düğün salonları aç, meydandaki arka sokağı otele ver önünü bilmem ne compamiye ver. Sonrası malum illegalite tavan yaptı ses yok.’

Usta’nın izi var mıydı?

ustanin-izi.jpg

Trabzonspor tesislerinde eski başkan Muharrem Usta’nın izi siliniyormuş! Muharrem Usta, döneminde Usta’nın oluru ile işe başlayan personel yok denecek kadar az. Ayrıca, Muharrem Usta başkanlığı süresince tesislere ancak ayda bir veya iki kez uğruyordu. Muharrem Usta’nın başkan seçilmesinden kısa bir süre sonra gazeteci Ulaş Özdemir, olgun ve dolgun bir maaşla işe başlamıştı... Ki, Ulaş Özdemir’in işe başlamasında Mehmet Yiğit Alp etkili olmuştu. Haber Ulaş Özdemir’e yönelik mi yapıldı, bilemiyoruz. Bildiğimiz Usta’nın tesislerde izi değil gölgesinin bile olmadığı.
 
Yaşanabilir kent olacak!

yaşanabilir.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, hafta sona Trabzon mali müşavirler odası yöneticileri ve üyeleriyle bir istişare toplantısı yapmış. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’u dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline getirmeye çalıştıklarını belirterek ‘proje aşamasında çok sayıda büyük çalışmamız var. Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi, Trabzon Botanik, Kanuni Bulvarı, Tam Otomatik Katlı Otopark, Karagöz Meydanı, okul ve öğretmenevi, dev kentsel dönüşüm, altyapı ve yol çalışmaları bunlardan sadece bir kaçıdır. Sadece bunlar tamamlandığında bile şehrimiz çok daha büyük zenginliklere sahip, çok daha yaşanılabilir bir kent olacaktır’ dedi.
Orhan Gümrükçoğlu yaklaşık 10 yıldır belediye başkanı. 10 yılda Büyükşehir Belediyesinin bitirdiği büyük proje yok gibi. Orhan bey, devam eden projeleri demek ki, üçüncü döneminde tamamlamayı planlıyor.
 
İYİ Parti’de üye patlaması!

iyi-parki.jpg

İYİ Parti, Trabzon il ve ilçe teşkilatlarının üyelik kampanyasında, partiye tahminlerin üzerinde üye yapıldığı bildirildi. İYİ Parti il Başkanı Hasan Saka, vatandaşların bir bölümünün üyelik için çekimser kaldığını belirterek, ‘Partimize her gün onlarca kişi üyelik için başvuruyor. Bir o kadar insan da partiye geliyor ve ‘üye olmasak da sizinle birlikteyiz’ diyor. Trabzon’da şu anda en fazla üyesi olan iki partiden biriyiz. Üye yapma kampanyamız aralıksız devam ediyor’ dedi.
Saka, kadın üye sayısının da beklenenin üzerinde olduğunu kaydetti.

Özel Anadolu İmam
Hatip neden açılmıyor?

Trabzon Ortahisar ilçesindeki 17 Anadolu Lisesi’nden 10’unun özel Anadolu Lisesi olduğu açıklandı. Trabzon’daki özel okulların sayısının son birkaç yıldır arttığını belirten eğiticiler, özel liselerin sayısının artmasının en önemli nedenlerinden birinin, velilerin çocuklarını imam hatip ve meslek liselerine göndermeme isteği olduğunu söylüyorlar.
Milli Eğitim Bakanlığının, yeni Liselere geçiş sistemine ise farklı tepkiler geliyor. Kamu Sen Trabzon şube başkanı Coşkun Dilber, yeni sistemin özel okullara öğrenci gönderilmesini arttıracağını, fakir ailelerin çocuklarının meslek ve evlerine yakın okullara gideceğini, zengin ve orta halli ailelerin çocuklarının ise özel okullara yöneleceğini iddia etti.
Emekli öğretmenlerden M. Kaynak ise, hükümetin imam hatip okullarının sayısının arttırmasının ideolojik olduğunu öne sürerek, ‘İmam Hatipler, bu kadar önemli okullarsa neden özel İmam Hatip Okulları neden özel İlahiyat Fakülteleri açılmıyor. Trabzon’da 10 civarında özel lise var. Neden özel bir Anadolu İmam Hatip Lisesi yok. Neden kimse özel İmam Hatip Lisesi açmıyor. Nedeni, belli. Çünkü öğrenci bulamazlar. Devletin açtığı İmam Hatip okullarına da velilerin büyük çoğunluğu mecburen çocuklarını gönderiyorlar’ dedi.
Trabzon Endüstri Meslek Lisesi emekli öğretmenlerinden Mustafa Y. ise, ‘Fen ve Anadolu Liselerine, genelde zenginlerin, hali vakti yerinde olanların, öğretmen ve memurların çocukları gidiyor. Eskiden olduğu gibi köylerden, ilçelerden bu okullara giren yok denecek kadar az. Buda eğitimdeki adaletsizliği net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdi de proje okulları var. Bu okullara da girecek olanlar yine bu kesimin çocukları olacak. Bakanlığın, yeni Liselere giriş sistemi aslında doğru ancak eksiği var. İmam Hatiplerin yalnızca din adamı yetiştiren okullar olması gerekir. Sayıları da azaltılmalı. Buna karşılık, meslek liselerinin sayısı arttırılmalı’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar