Son sözü Merkez söyleyecek

Son sözü Merkez söyleyecek

Merkez Bankası kritik faiz toplantısını bugün yapacak. Piyasalar bir faiz artışı geleceğinden emin ama bu artışın çeyrek baz puan mı yoksa yarım baz puanlık bir artış mı olacağı sorusu kafaları karıştırmaya başladı.

Merkez Bankası kritik faiz toplantısını bugün yapacak. Piyasalar bir faiz artışı geleceğinden emin ama bu artışın çeyrek baz puan mı yoksa yarım baz puanlık bir artış mı olacağı sorusu kafaları karıştırmaya başladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın yedinci toplantısını bugün yapacak. Faiz kararının saat 19.00'da açıklanması bekleniyor.

Mayıs ayında 22 ay sonra ilk defa faizleri artıran Merkez Bankası, haziran ayında da yarım puanlık bir artış yapmış ve faizleri yüzde 16.25 seviyesine çekmişti. Merkez Bankası, bu faiz artırımlarına gerekçe olarak hem global piyasalardaki belirsizlikleri hem de enflasyonu işaret etmişti.

Merkez'in bugünkü toplantısından da bir faiz artışı gelme ihtimali çok yüksek görünüyor. Piyasada ağırlıklı beklentiler yarım puanlık artış olmasına karşın, son günlerde çeyrek puanlık artış beklentisi de fiyatlanmaya başladı.

YARIM PUAN MI ÇEYREK PUAN MI?

Goldman Sachs, yayınladığı raporda, Merkez Bankası'nın faizleri yarım puan artırmasının beklendiğini, ancak çeyrek puanlık artırım riskinin de yükseldiğini belirtti. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

"Bizim ve piyasanın genel beklentisi yarım puanlık artış yönünde. Ancak son günlerde daha düşük bir faiz artırımı yönündeki riskler de artmış durumda. Son gelen olumlu enflasyon ve sanayi üretimi rakamları, Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki enflasyon bekleyişlerinin stabil hale gelmesi, Türk Lirası'ndaki değerlenme ve faizlerdeki iniş, çeyrek baz puanlık artırım riskini yükseltiyor.

Ancak enflasyon riskleri halen yüksek ve bize göre PPK üyeleri enflasyon hedefinin tutmama riskini m,inimize etmek isteyeceklerdir. Bu nedenle yarım puanlık faiz artırımının ağır bastığını düşünüyoruz."

YARIM PUANDAN EMİNİZ

JP Morgan'ın raporunda ise Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin şu tahmin yapıldı:  "Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını devam ettirmesine ve kredibilitesini kuvvetlendirmeye ihtiyacı var. Sonuç olarak biz Merkez Bankası'nın hem Temmuz'da hem de Ağustos'ta iki kez 0.5'er puanlık faiz artırımı yapacağını öngörüyoruz. Özellikle bugünkü faiz artırım tahminimizen çok eminiz." Merkez Bankası, Mayıs ayında 22 ay aradan sonra ilk kez faiz artırımına giderek, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 15.75’e yükseltmişti. Banka, haziranda da yine yarım puanlık bir artışla faizleri yüzde 16.25'e çıkartmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.