08.09.2021, 08:17

“Sonbahar”

Eylül, hüzün tohumlarını yavaş yavaş ekiyor yüreğimize. Sonbaharın rüzgârı elimizden alıyor sevdiklerimizi. Biz öyle çaresiz bakıyoruz dökülen yaprakların ardından. İşte böyle bir günde karşılaştığım "The Broken Circle Breakdown" adlı filmle tanıştırmak istedim sizi. Hadi yazalım listemize ve en uygun zamanda izleyelim birlikte.

Felix Van Groeningen in filmi; "The Broken Circle Breakdown" (Kırık Çember) 2012 yapımı...

Küçük kızını tüm çabalara rağmen kanserden kaybeden ve inancıyla teselli bulmaya çalışan bir anne ve kızını sonsuza dek kaybettiğini düşünen, bu yüzden cehennemi bu dünyada yaşayan ateist bir babanın “Tanrı ve kötülük problemi" temelinde birbirleriyle hesaplaştıkları sahne ...

Öncesinde "If I needed you" adlı olağanüstü bir şarkı...

Filmde "Bluegrass" müzik türünün çok güzel örnekleri mevcut...

"Biliyordum. Aslında bunu hep biliyordum. Çünkü her şey, her şey gerçek olamayacak kadar güzeldi. Uzun sürmeyeceği belliydi. Çünkü hayat, cömert değil. İnsan kimseyi sevmemeli, kimseye bağlanmamalı. Çünkü hayat bunu çok görüyor. Her şeyini elinden alıp, suratına gülüyor, sana kazık atıyor. Her şey bitti..."

Kırık Çember. 2013’te Lux Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Johan Heldenbergh ve Mieke Dobbels'ın tiyatro oyununa dayanan filmin ana karakterleri Didier'yi Johan Heldenbergh, Elise'i Veerle Baetens oynamaktadır. Maybelle'i ise Nell Cattrysse canlandırmaktadır.

Belçika'dan 86. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisine gidecek film olarak seçilmiştir ve Oscar'a aday olmuştur.

******

Günü “Olena Podluzhnaya Uutai” ile bitirelim

Ağız kopuzu ve vahşi doğa sesleriyle dinleyicileri büyülüyor

Rusya’nın Yakutya bölgesi sakini Olena Podlujnaya, dinleyiciler arasında Uutai sahne adıyla biliniyor. Uutai, Yakutça’da “suyun yarattığı gizem” anlamına geliyor.

Olena Podlujnaya'nın ağız kopuzuna olan ilgisi 6 yaşında başladı. Çocukluğunda çalmayı öğrendiği birçok çalgıyı bestelerinde kullanan Podlujnaya, sanatının en büyük özelliğinin eserlerinde kullandığı doğa sesleri olduğunu söylüyor.

Şaman müziğiyle birleşince muazzam etki yaratan hayvan ve kuşların dilinde ‘konuşabilen’ Uutai, bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katıldı.

Aslen Ukraynalı olan Podlujnaya'nın Yakut kültür ve doğasına olan sevgisi müziğine de yansıyor. Meditatif müzikten elektronik müziğe farklı tarzlarda çalışan genç müzisyen, bugüne kadar 2 albüm çıkardı.

******

“Bazen suskunlukla geçiriyoruz avaz avaz ağlayacağımız zamanı…”

guvenbaykan@gmail.com

https://www.instagram.com/guvenbaykan/

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
13
açık