SÖRLOTH: SİR LOTO

   Trabzonspor’un geçen sezonun ikinci yarısında giderek yükselen bir futbol gerçeği vardı. Trabzonspor yönetimi yaptığı kritik transferlerle kadrosunu daha da güçlendirdi. Trabzonspor’un tek kaybı ekonomik gerekçelerle Fransız kulübü Lille sattığı Yusuf Yazıcı’ydı. Yusuf Yazıcı’nın yokluğunda takımın oyun kimyasında ne türden değişiklikler yaşanacak sorusu vardı kafalarda. Ama Sparta Prag’la oynanan iki maç durumun stabl olduğunu gösterdi bize. 
  Trabzonspor, Süper lig öncesinde Avrupa Ligi 3. ön elemelerinde iki resmi müsabaka oynadı. Çekya ekibi Sparta Prag karşısında deplasmandaki 2-2’lik beraberlik ve Trabzon’daki 2-1’lik galibiyetle turu geçmeyi başardı. Bu açıdan bakıldığında takım lige hazır bir görüntü vermişti. Yani görünürde Kasımpaşa deplasmanında ilk maç tedirginliği yaşamaması gerekiyordu. Ama ligin daha ilk haftasında Beşiktaş ve Galatasaray gibi şampiyonlukta iddialı ekiplerin aldığı mağlubiyetler Süperligin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Zira artık Süper ligde kolay takım yok ve neredeyse bütün takımlar hazır durumdalar. Bunda en önemli etken takımlardaki yabancı oyuncu sayısının artmış olmasıdır. O açıdan Türkiye’deki Süper lig belki çok kaliteli değil ama ciddi ve katı mücadeleyi gerektiren sert bir lige dönüştü.
  Trabzonspor ve Kasımpaşa’nın sahadaki dizilişleri 4-2-3-1 idi. Ünal Karaman defanstaki Hüseyni makamını iptal etti bu maçta. Trabzonspor Prag maçındaki tur özgüvenin hızıyla oyunu domine ederek başladı maça. Ünal Karaman, Norveçli modern forvet Sörloth’u Kasımpaşa defansının arkasına sarkıtmaya çalıştı ilk yarıda; 34. dakikada bu taktiğinde de muvaffak oldu. Sörloth ile Kasımpaşa deplasmanında 1-0 öne geçti. Ama Kasımpaşa bu gole Aytaç Kara ile reaksiyon verme becerisini gösterdi. Sparta Prag maçında oyunun analitik çözümlemesinin kanatlarda yapılan Gordon Milne üçgenleriyle olduğu yönünde bir kanaat oluşmuştu. Bu öteden beri savunduğumuz, gol için acele edip taktiği sabote etmeme ve oyunu iyice çiğnemeden yutmama prensibiydi. Zira çoğu kez iyi planlanmadan kaydedilen her golün futbolu sabote ettiğine inanırım.
  Maçın ikinci yarısında bir ara Trabzonspor oyunu Kasımpaşa yarı sahasına yıktı. Buna karşın Kasımpaşa kontrataklarla gol aradı. Maçın istatistiklerinde önde olan Trabzonspor birçok uygun gol pozisyonundan yararlanamadı. Oyunun son bölümünde her iki takımda da yorgunluk belirtileri gözlemlendi. Bordo mavili ekip Kasımpaşa’ya oranla daha fazla rakip ceza sahasında aksiyon denedi. Ama Sparta Prag maçında olduğu gibi 1-1’lik eşitliği lehine çeviremedi. Daha önce de belirttiğimiz gibi lig başında bu türden sürprizler olabiliyor. Trabzonspor’un bu beraberlikle kaybettiği bir şey yok. Lig oldukça uzun bir maraton ve bu daha ilk maçı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar