Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

ŞORT GİYENLER ÖLMELİ!..

Şort giyenler ölmeli ve şeytan diyerek kadın döven insanlar var bu ülkede. Sonrasında ise elini kolunu sallayarak serbest bırakılanlar. Üstelik otobüste oluyor tüm bu yaşanılanlar. Otobüstekiler de hatta ve hatta şoför de müdahale etmeden sadece izliyor. İddia deniliyor, o deniliyor, böyle oldu deniliyor ama kameralar hiç öyle demiyor. Kadının yaşayıp yaşamayacağına karar verecek kadar gözü dönen biri var hatta istediğini yapacak kadar cahil ve maalesef adına insan dediğimiz bir varlık var, ama milletim sus-pus. Artık ülkemde bu manzaralar çok arttı.

Ne oldu şimdi o dövücü inançlı ve cesaretli adam mı oldu?

Aksaklıkları mı halletti?

Genç kızların namusunu mu korudu?

Her yapılan eylem ve söz artık din olarak konuşulur oldu. İstediğini yap. Sonrada din de. Hatta “her açık kadın karımdır” diyebilecek kadar ileri git ve halkı kin ve düşmanlığa sevk et. Sokaktaki kadınları bu adamlardan kim koruyacak?

Keşke insanlık erdem denilen o çok kıymetli elbiseyi hiç üstünden çıkarmasa.

İhanet, kaba kuvvet, şiddet hiç uyumuyor.

Maşallah hayatımızın her kademesinde spor, sanat, siyaset, din, inanç, sağlık… Her yerde bıçak kadar keskin bir mücadele içerisindeyiz.

Mücadele, ihanet, şiddet, entrika ve siyasi çekişmeler isyan bayrağımızı bize çıkarttı. İnsan artık başka birine ihtiyaç duymuyor.

Çünkü elinde entrika, hile, dalavere, şiddet,  oyun gibi materyaller var. Onlarla sabahtan akşama kadar düşünüyor ve yazıyor.

7’den 77’ye herkesin tükettiği yiyecek ve içeceklerde insan sağlığı ciddi şekilde tehdit ediliyor. Bu insanın insanoğluna ihanetidir.

Değer kaybı yaşıyoruz. Ve kaybettiklerimizin yerine ise hiçbir şey koyamıyoruz.

Her tarafta ruhsuzluk ve vurdumduymazlık hâkim.

Senede 10-15 soru bankası kitabının çözümünü yapan ve TEOG, KPSS, YGS, LYS gibi gençlerin hayatını belirleyecek sınavlara girenlere sınavda, hile yapan ve bu gençlerin hayatıyla oynayıp dalavere yapan da insan; Çocukları tacize uğratan ve çocukların ellerinden uçurtmaları alan da malum insanoğlu.

Sporda haddini aşıp kuralları çiğneyen, rüşvet veren, maçı satın alan da insan. Futboldaki renkler yüzünden birbirine diş bileyen, kötü sözler söyleyen, yaralayan inciten de insan. Yere tüküren, saygısızlık yapan, insanların hayatına kast eden de insan.

Kafamızı bulandıran, ruhumuzu alt-üst eden, sorgulayan, saçmalayan, nezaketten uzak olan arkadaşın da insandır.

Sadece çıkarı için var olan da insandır.

İftira atan, dedikodu yapan, çekiştiren hatta suçsuz yere kınayan da insan. Komşusunu rahatsız eden, hadsizlik yapan da o.

Tüm etnik grupları birbirine düşman eden, laiklik ilkesini bozmaya çalışan da art niyetli insan.

Yalnızlaştıran ve bazen de ölüme gönderendir insan.

Sorumluluktan kaçmaya çalışan, karakteriyle kötü bir ruha sahip olan da insan.

Dokunduğu her şeyi öldüren, zarar veren, tüketen yok eden de insan.

Bu dünyadaki savaşlar, katiller, yıkılan sistemler, dağılan ülkeler, kurbanlar, köleler her şeyi yapan yıkıp, döken, dağıtan, parçalayan, yok eden de insanlıktır.

İyi insan olmak gibi bir arzunuz var mı?

Gerçekten iyi olan insan, ne çıplak olana, “Giysin nerede senin”, ne de evi barkı olmayana, “Evine ne oldu” diye sorar der Halil Cibran.

Peki iyi insan olmak için, iyi insan madalyası mı kazanmak lazım? Sevilmek, değerli olmak için kural yoktur.

İyilik kötü olmanın karşıtıdır. İyilik çıkar gözetmeyendir. İyilik karşındaki insana, topluma herkese saygı duymaktır.

Dünyaya bakınca evrende gelmiş geçmiş tüm insanlıkta sanki arsızlığın hâkim geldiğini görüyorum. Geçmişte işkence edenler bile iyilerden daha çok anılıyor ve hafızalarda kalıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.