Sorun 400 metrelik yol mu?

sorun-400-metrelik.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Kahraman Maraş Caddesindeki trafik sorununu çözmek için hazırlattığı projeyi, TMMOB bileşenleri, tam 9 madde ile uygulanamaz bulmuş. Mühendisler, Belediyenin hazırlattığı proje ile caddenin trafik sorununun daha da artacağını belirtmişler.
Kahraman Maraş Caddesi ve Ortahisar ilçesinin trafik sorununun nasıl çözüleceğini bu köşede madde madde yazmıştık.
Büyükşehir Belediyesi ne hikmetse bizim önerdiğimiz çözüm formülüne yanaşmıyor. Büyükşehir Belediyesi tahminimiz o ki; dolmuşçulardan veya birilerinden çekiniyor, korkuyor. Bu nedenle de 400 metrelik yoldaki trafik sorununu çözmüyor, çözmek istemiyor.
Maraş Caddesi ve Ortahisar ilçesindeki trafik sorununun çözümü için önerilerimizi tekrar yazıyoruz.
İşte çözüm önerilerimiz;
1-Maraş caddesine gelmeden önce, Gazipaşa caddesinde trafik kesinlikle sahilden meydana çıkarılmalıdır. Doğudan ve batıdan gelen araçlar şehre bu yoldan girmelidir. Doğudan gelen minibüsler bu güzergahı kullanacak.
2- Gazipaşa, çıkışından sonra doğuya gidecek araçlar, Sıramağazalar ve üstteki tek şeritten İskele caddesine, Suluhan’dan Maraş caddesine ve TGC önünden Boztepe’ye ve Tanjant’a çıkacak…
3- Maraş Caddesi, doğudan batıya tek şerit olacak. Bu cadde dolmuş trafiğine kapatılacak. Tek şeritten Suluhan ve karşı taraftaki otoparka giriş, Ziraat Bankası yanından aradaki otoparka giriş… Maraş caddesindeki kaldırımlar, ikişer üçer metre daha genişletilmelidir.
4- Cumhuriyet Caddesi iki şeritli olmalı… Çıkış ve iniş… Maraş Caddesi ve Uzunsokak’tan gelen araçlar Maraş caddesine girmeden Cumhuriyet caddesinden sahile inmeli. Uzunsokak ve Cumhuriyet caddesinden gelen dolmuşlar, o bölgede yolcu indirdikten sonra postane yönüne gidecek. O çevrede kesinlikle beklemeli durak olmayacak.
5- Bu gün çoğu kentte, dolmuşlar için depolama ve kalkış merkezleri vardır. Trabzon’da da bu iş için en uygun yer mevcut kadınlar pazarının karşısında bugün otopark olarak kullanılan alandır. Büyükşehir Belediyesi oradaki toprak hafriyatı kaldırarak dere seviyesinden bir metre kadar yükseklikte altı kapalı üstü açık, minibüsler için depolama ve kalkış yeri yapabilir. Burası şehrin merkezi konumundadır. Meydandan insanlar üç beş yüz metre yürüyerek bu merkeze gidebilir.
6- Şehir içi ve ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan araçlar, 25-30 kişilik olmalıdır. 10’ar kişilik iki minibüs 25 kişilik tek minibüse dönüştürülmelidir. Duraklardan kalkışlar kesinlikte 15 veya 20 dakikada bir olmalıdır. Yani perondan saatli kalkış…
7- Trabzon Sahil yoluna kesinlikle alternatif ikinci bir yol yapılmalı. Bu yolda Beşikdüzü-Of arasında 7 km.si kavşak-köprü ve ilçelere bağlantı olmak üzere, 70 km.si tünel geçişli, Trabzon Güney Ekspres Karayolu olmalıdır. KTÜ Ulaştırma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, bu yolun ön projesini hazırladı.
8-Raylı sistem trafik sorununun çözümünü daha karmaşık hale getirir ve gereksizdir.

Savunma komisyonundaki diş doktoru!

sağlik-komisyonu.jpg

AKP Trabzon milletvekillerinin hemen hepsi TBMM’deki bir komisyonda üye… Akçaabat’tan arayan bir okurumuz, ‘Adnan Günnar vekilimiz diş doktoru. Sayın Günnar’ın Sağlık komisyonunda yer almasını bekliyorduk. Ancak, Milli Savunma komisyonu üyesi olmuş. Bu bir çelişki değil mi’ diye sordu.
Bu olay ilk bakışta çelişki olarak görünse de, bazı komisyonlarda farklı mesleklerden isimlerin olması normal karşılanmalı!

Tek aday heyecan vermez!

tek-aday.jpg

AKP Trabzon eski il başkanlarından Ali Rıza Akdeniz, deneyimli bir politikacıdır. Erdal İnönü’nün genel başkanı olduğu SODEP’te siyasete atılan, bu partiden önce Refah’a, daha sonra Fazilet Partisine, oradan dan AKP’ye demir atan Ali Rıza Akdeniz siyasete nokta koymasına rağmen zaman zaman görüşlerini açıklıyor. Akdeniz geçenlerde Hakkı Emiroğlu’na, ‘Haydar Revi’ye karşı hiçbir alternatif bulunamaması iyi bir şey değil. Alternatifsizlik Revi’nin il başkanlığını son derece güzel yürüttüğünü göstermez. Ayrıca tek aday ve tek liste ile gidilen genel kurullar teşkilatlara heyecan vermez. Kamuoyunda gündem oluşturmaz. Bu olay benim teşkilatçılık anlayışıma terstir’ demiş.

***

Tasfiye edilen TSK içindeki sol ulusalcı klik, Nato üyeliğinden vaz geçmeden Türkiye'ye Nato üyeliği ile bağdaşmayacak bir "güya bağımsız büyük askeri güç" oyunu oynattırmaya sebep olarak ülkemize BÜYÜK zarar verdi. Yargılanma biçimleri bir hukuk rezaletiydi. Tamam. Tamam da bu kliğin siyasi zararını yok saymamızın gerekçesi olamaz. Bu sol ulusalcık klik bir darbe yapmaya niyetlendi ama yapamadı. Siyaseti 2006-2007’de darbe tehdidi ile manipüle etmeye çalıştı. 1’er milyonluk Cumhuriyet mitinglerini hatırlayın. Anti kapitalist, anti emperyalist güya gerekçelerle Türkiye'ye Kuzey Kore benzeri bir model biçen bir sivil ajitatör medyacı ağını kullandılar. AKP yöneticilerini korkutmaya çalıştılar. Pokeri blöfü gören Erdoğan ve arkadaşları kazandı. Bu sola açık güya ulusalcı asker kliğin Türkiye'ye verdiği zararı asla gürültüye getirip konuşulamaz hale getirmemeliyiz. Büyük zarar verdiler. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

***

Futbol bir soygun sektörü ve başta TFF olmak üzere bu soygundan pay alan herkes de bu soygunun ortağı. Futbol sevgimiz "birileri" için, taraftarları ve saf forma sevgisini nakde çevirmek ve milyon avroluk vurgunlar için kitleleri "silkeleme" aracına dönüşmüştür.  (Sedat Tunalı)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar