Soruşturma başlatılmalı dokunulmazlığı kaldırılmalı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Başdanışmanı eski büyükelçi Ünal Çeviköz’ün, katıldığı bir televizyon programındaki sözlerine, AKP Trabzon milletvekili Salih Cora, sert yanıt verdi. Cora, Çeviköz hakkında soruşturma başlatılmasını, dokunulmazlığının kaldırılmasını ve de yargılanmasını istedi.

Salih Cora şöyle dedi;sorusturma.jpg

CHP Genel Başkanı Dış ilişkilerden Sorumlu Başdanışman ,Eski Büyükelçi Ünal Çeviköz katıldığı bir televizyon programında ülkemiz hakkında asılsız iddialarla alçak bir iftira, milletin birliğini fesada uğratıcı nitelikte devlet aleyhine suç teşkil eden bir açıklama yapmıştır.
Aynı kişi daha öncede benzer yönden skandal açıklamalar yapmış milletimizin öfkesini kabartmıştır. Libya ile mutabakat imzalandığımızda ‘Türkiye, Libya’da çizgiyi aştı’ demiş, terör örgütlerine karşı yaptığımız sınır ötesi operasyonlar karşısında ‘Türkiye, Suriye’de meşru değil’ diyerek zıvanadan çıkmış, her türlü hava saldırısına karşı satın aldığımız savunma sistemlerine ise ‘ S-400’lerden vazgeçmeliyiz’ diyerek karşı çıkmıştır. Yine Akdeniz’de kurtlar sofrası kurup, ülkemiz sınırları görmezden gelinirken, ‘Türkiye Doğu Akdeniz’i geriyor’ diyerek haddini aşmış ve son olarak da “Türkiye, Karabağ’a cihatçı gönderdi” diyerek sabrımızı taşırmıştır.
Bu rezil ifadeler ülkemizi uluslararası arenada müşkül duruma sokmaya yönelik ifadelerdir. Bu açıklamalar uluslararası hukuk kurallarına uygun duruşumuzu tartışmaya açacak manipülatif açıklamalardır.
Bu nedenle bu sözlerle kimin vekili olduğu belli olmayan ve kime hizmet ettiği anlaşılamayan bu kişi hakkında derhal gereği yapılmalı, soruşturma başlatılmalı, dokunulmazlığı kaldırılmalı ve yargılanmalıdır.Attığı iftiranın bedelini ödemeli, söylediği yalanlar yanına kar kalmamalı, yargı önüne çıkarılmalı milletin huzurunda hesap vermelidir.(

 

***************O geri zekalı ve düşündüğünü İfade edemeyen, nerede ne zaman ne konuşacağını bilmeyen genel başkan yardımcısını bugün görevden al.

(Nazım Özcan)

 

*************

 

Su kesintisi bıktırdı!su-kesintisi.jpg

Trabzon’un dört bir yanındaki su kesintileri vatandaşı bıktırdı. Kalkınma Mahallesinde oturan gazetemiz yazarlarından Eray Altuntaş, ‘Köyde kentte her yerde su kesintisi oluyor. Kalkınma Mahallesinde ise iki günde bir kesinti yapılıyor. Su kesintisi gerçekten bıktırdı. Borular mı eski, su mu yeteriz nedir, bilmiyoruz. TİSKİ ekipleri takip ettiğim kadarıyla iyi çalışıyor ancak su kesintisine çare bulamıyorlar’ dedi.

 

Liman kavşağını iptal edin!

liman-kavsagi.jpg

Trabzon Ortahisar Cumhuriyet Caddesi ile Çömlekçi arasında yapılması planlanan tünelin, yanlış bir proje olduğunu savunan Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, ‘Tünel çıkışında liman önündeki kavşağı iptal edin, trafiği rahatlatın, milyonlarca lirayı da çöpe atmayın’ dedi.

Trabzon’daki çoğu meslek odası başkanı da benzer bir tespitte bulunmuştu. Ortahisar Belediye Meclisinde konu tartışılmış ve tünele olumsuz yaklaşılmıştı. Sahil yolunda tünelin her iki tarafında trafiğin yoğunlaşmasının nedeni, liman girişindeki kavşak! Şen’in de belirttiği gibi kavşağın iptal edilmesi ve doğudan gelişlerde iskele caddesine, batıdan doğuya gidişlerde Çömlekçi’ye geçiş sağlanması, sahil yolunda büyük bir rahatlama yaratır. Ayrıca, doğudan ve batıdan gelen araçların Gazipaşa’daki köprülü yoldan meydan bölgesine çıkışları sağlandığında, sorun tamamen ortadan kaldırılmış olur.

 

EYOF’taki tesisler!

eyof.jpg

Büyükşehir Belediyesi’nin Forum Alışveriş Merkezi sahilinde EYOF Parkındaki sosyal tesisleri, gerçekten Trabzon’un en güzel dinlenme ve yemek yeme yerlerinden biri. EYOF parkının içinde Büyükşehir Belediyesi TRABİTAŞ’ın işlettiği çay bahçesi ve restoranda yok yok. EYOF’taki restoranda usta aşçıların hazırladığı yemeklerin fiyatı da piyasadan oldukça ucuz. Diğer taraftan EYOF Parkının bitişiğindeki 100. Yıl Parkı da tam bir mesire alanı. Cumartesi ve Pazar günleri iğne atsanız yere düşmez misali oldukça kalabalık olan 100. Yıl Parkında çocuklar için oyun alanları da bulunuyor.

 

***********************

 

Yazarlık, onu hakkıyla yapanı hayatın sürekli ters kademesine girmeye mecbur eden insan aklının alamayacağı türden bir iştir. Meselâ sonuna kadar okuyup anlayanların beğendiği şu Temelyon adlı anlatı-roman kıvamındaki ilk eserimi önüme servet dökseler bir daha bana onun tek cümlesini yazdıramazlar. İşte böyle tuhaf zihinsel doğum yapma işidir yazarlık. Ama şunu da çok iyi biliyorum ki, ben asla bu beyni durduramayacağım, Temelyon'dan çok daha fantastik eserleri üretmeye devam edecek. Bu işler böyledir, bir yerden başlarsınız ve devam edip gider o şey...

Benim açımdan tuhaf olan şey şu. Bazen kendi metinlerimi okuyup düzenlerken, onların bir sürü ayrıntıyı içeren, uzun cümleler ve labirentlerle dolu dünyasından yorulduğumda başka yazarları okuyup zihnimi boşaltıyorum. Edebiyatın parayla, kitabının çok satmakla, herkesin tanıdığı bir yazar olmakla uzaktan yakından alakası yoktur. Bir yazara yapacağınız en büyük iyilik onun eserini alıp okumak ve anlamaya çalışmaktır! İmza günleri, Çingene panayırı gibi kitap fuarları, söyleşiler, kitap imzalama zırıltıları, afili pozlar soytarılık olup gerçek edebiyatın içinde yer almazlar. Edebiyat büyük harfle başlayıp nokta ile biten ve sessizliğe bırakılan bir şeydir.

Temelyon'un ardından söyleyebileceğim tek şey, Mehdi'nin kitabın bir bölümünü ninesine okurken, onun benim için söylediği, ''Bu uşak yediği kuymakları hak etti!'' cümlesinden ibaretti. Bu sözün bir kelime fazlası piyasanın malıdır ve beni hiç ilgilendirmez.

(Metin Kondel)

 

*****************

 

Antep Valisi şaka yapıyor diyordum ama öyle değilmiş. Sayın Cumhurbaşkanı da ‘300 fabrika açıyoruz’ diyor. Tövbe tövbe… Gaziantepliler; ülke genelinde açılan fabrika sayısı yüzü bile bulmazken sizin şehrinizde 300 fabrika açılıyor, Hadi yine iyisiniz. Ama bir Rizeli olarak Cumbaba’ya gönül koydum,, memleketimde bir fabrika bile açmadı.

(Mehmet Bekaroğlu- CHP milletvekili)

****************

 

Taraftarın iyi futbolcu ile sorunu olmaz ama kötü futbolcuyu nüfus kağıdı Trabzon diye oynatanlara ve O kötü futbolcunun oynadığı kötü futbola tepkisi olur. Taraftarı kınayan öz evlatçılık sadı altında adamcılık yapan çıkar çevreleri Trabzonspor’un sahibi değildir.

(Burak Saral)

Önceki ve Sonraki Yazılar