SOS(A)SUZ VE SOS(A)LU TRABZONSPOR

    UEFA'nın AEK maçında sahaya atılan cisim nedeniyle Trabzonspor'a verdiği tribün kapatma cezası askeri ceza gibi "forbidden zone!" Birkaç psikopatın aptallığı güney kalearkası alt tribünündekilerin Basel maçına mal oldu. 
Ünal Karaman'ın Basel karşısındaki esame listesinde yorgun savaşçılardan Sosa, Peraira ve Nwakaeme yok. Trabzonspor ve Basel'in sahaya dizilişi 4-2-3-1 şeklinde. 
   Fatih Terim'in A milli takımın ve Galatasaray'ın başındayken uyguladığı klasik taktikdi. Hiçbir zaman sahaya ideal kadroyla çıkmaz. A planını kendine saklar. Çünkü B planı ile galip gelirse Türk spor medyasını da yenmiş olur. İşler yolunda gitmezse hemen A planını devreye sokar. A planıyla yenerse spor medyası da teknik direktörü onaylar. Şayet yenemezse yine spor medyasına söyleyecek söz bırakmamış olur. 
  İsviçreli spor muhabirleri integral problemi çözüyor gibi habire ders çalışıyor. Bizim spor yazarları ise takımların esame listesine bakıp Karadeniz'de gemileri batmış gibi kara kara düşünüyorlar.
  İlk dakikalarda Trabzonspor göbekten S.O.S verdi. İlk yarıda tipik bir grup oyunu oldu; al gülüm ver gülüm. İlk yarıda Basel'in bir duran top organizasyonunda Trabzonspor'un ise serbest vuruşunda rutin oyun bozuldu. Süperligteki en sıradan takım bile Basel'den daha  tehlikeli ama Basel kadar rasyonel değiller. Sağ kanatta Sörloth ile Hüseyin arasında koordinasyon bozukluğu ve Sörloth'un çokça top ezdiği gözlemlendi.
  Ünal Karaman'ın ikinci yarıya Nwakaeme ve Sosa takviyesi bir ara oyunu hareketlendirdi. Ama Trabzonspor Basel karşısında istediği tempoyu ve üretkenliği gösteremedi. Trabzonspor'un Sosa ile kazandığı gole Basel erken reaksiyon verdi. Avrupa ligi grup maçları böyle kısır ve zevksiz. Zira Şampiyonlar ligi de aynı düzeyde.

Önceki ve Sonraki Yazılar