Sosyal Medyada Tartışmaya Yol Açan Belediye Binası Havadan Görüntülendi

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi İlçe Belediye Başkanı İbrahim Uyan, sosyal medyada tartışmalara yol açan yeni hizmet binasının mimarisiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, binanın ilçenin tarihsel dokusunu yansıttığını söyledi.

Başkan Uyan, 2015 yılında kaba inşaatına başlanan Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan belediye binasının D 110 karayolu Çorlu Kavşağı yanında bin 866 metrekare arazi içerisine 11 bin metrekare kapalı alana sahip bulunduğu, 2’si bodrum kat olmak üzere toplam 9 katlı olarak inşa edildiğini ve toplam maliyeti 10 Milyon TL’ye mal olduğunu ifade etti. 

“İlçemizde geçmişte yaşayan 3 medeniyet var” 

Sosyal medyada yer alan, “İmana gelmiş beyaz saray”, “Ortaya karışık mimari”, “Beyaz saraya benziyor” gibi yorumlara açıklık getiren Belediye Başkanı İbrahim Uyan, “Tekirdağ’ın büyükşehir olmasıyla birlikte bölgemizdeki bazı belde belediyelerinin kapanması neticesinde ilçemizin sınırları genişledi ve büyük ilçe konumuna geldi. Büyük ilçe konumuna geldikten sonra yeni bir belediye binası yapma konusu gündemimize geldi. Biz de bu binayı yapma kararı aldık belediye meclisimizce. Nasıl bir bina yapacağımız konusunda çok araştırdık. İlçemizde geçmişte yaşayan 3 medeniyet var. İlçemiz tamamen birinci derece ve üçüncü derece sit alanı içerisinde. Biz de dedik ki tarihi dokuya uygun bir bina yapalım. Burası tabi geçmişte Perinthos medeniyetine başkentlik yapmış bir ilçe. Doğu Trakyası, yine Bulgaristan Tuna Nehri’ne kadar İskender yine burada kralın olduğu dönemde başkent başkanı olarak görev yapmış. Tabi ki o dönemde fırınların burada olması, iskelenin burada olması, kralın burada olması önemli. Kralın burada olması nedeniyle olimpiyat burada düzenleniyormuş, müsabakalar düzenleniyormuş. Buradaki geçmiş Bizans, Osmanlı dönemlerini temsilen böyle bir binayı buraya inşa etmeyi düşündük. Dolayısıyla kendi tarihimizi ve geçmiş kültürümüzü de burada temsil edelim dedik. O bakımdan bu binayı buraya inşa ettik. Yani bina göründüğü gibi ilçemizde basılan sikkelerin resimleri binayı temsil ediyor. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yapılar var. Bu son zamanlarında sosyal medyada çok yer aldı. Bazı vatandaşlarımız tenkit etti. Bazıları da işi bilenler, mimar ve mühendis olan vatandaşlar da binadan övgüyle bahsetti. Buradaki tarihi ve tarihi eserleri yeryüzüne çıkarmak bizim asli görevlerimizden. Bakanlığın da bizlere destek olması lazım. Ülkemizde bugün turizm gelirleri çok önemli. Biz de bu nedenle buradaki tarihi dokuya dokunmadan bazı eserleri yeryüzüne çıkararak, işte yeni yapmış olduğumuz binalarda da tarihi dokuya uygun bir bina yaparak gerek yerli gerekse yurt dışından gelecek turistlere ilçemizin kapılarını açmak, ilçemizdeki esnafımıza, bölgemize ve ülkemize katkı sağlasın diyerek böyle bir binayı yapmayı uygun gördük. Binamız geçmişte Heraklia, Perinthos ,Bizans, Osmanlı dönemlerinde karışık olarak aldığımız bir proje. Bu projeyi belediyenin kendi mimarlarımızla yaptık. Geçmişte ilçemize yaklaşık 7 ülkeden 40 tane profesör geldi. Onlar da belediye binamıza hayran kaldılar” dedi. 

İzlenme: 980
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar