Soylu finali mitinglerle yapıyor!

Kabinenin en çok koşturan, koşuşturan, bir gün ülkenin bir ucunda bir gün diğer ucunda görmeye alışılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadele başta olmak üzere bakanlığını ilgilendiren çalışmaların yanısıra 16 Nisan’daki halkoylaması için de son bir aydır epey efor sarf etti, hızına yetişmek hayli izor oldu. Bu süreçte lokomotif görevi üstlendi, ekibini de çalıştırdı. Bakan Soylu, referandum ayağında ‘finali’ memleketi Trabzon’da yapacak. Bugünden itibaren Soylu, AK Parti Trabzon Seçim Koordinasyon Merkezi’nin organize ettiği mitinglerde Trabzonlulara seslenecek. Bugün Beşikdüzü ve Of ilçeleri, yarın Akçaabat, referandum arifesinde ise Ortahisar’da mitingler gerçekleştirecek olan Bakan Soylu, ‘evet’ oyu için son mesajlarını verecek.

soylu-finali.jpg
Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Hasan Dilekoğlu, Bakan Soylu’nun 18 ilçeye daha önce ayrı ayrı gittiğini ve vatandaşları selamladığını hatırlatarak, ‘Bakanımız başta olmak üzere, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il ve ilçe teşkilatlarımız ama herkes taşın altına elini koydu. Geniş katılımlı mitingler, toplantılar gerçekleştirildi. Son güne kadar da çalışmalarımız devam edecek. Trabzon olarak terörle mücadelede tarih yazan Bakanımıza desteğimizi arttırarak yanında olmalıyız. Referandumda evet oyu vermek anayasa değişikliğini kabul etmekle birlikte terörle mücadeleye de destek vermek olacaktır’ mesajı verdi.
Soylu’nun bugün Beşikdüzü mitingi saat 11.00, Of mitingi saat 13.00’da. Yarın Akçaabat mitingi saat 13.00, cumartesi günü Ortahisar mitingi ise saat 17.00’da olacak.

İlyas Demirci'ye hatırlatalım!

ilyas-demirciye.jpg

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Kurucu Başkanı ve Genel Sekreteri İlyas Demirci önderliğinde dün Trabzon Zorlu Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. İlyas Demirci, en büyük hedeflerinin Trabzon’un 2018 yılında Kültür Başkenti seçilmesi olduğunu ifade ederken birliğin Trabzon temsilciliğini de Sayım Adanur'a verdi. Bu konunun detaylarını haber sütunlarımızda okursunuz...
Demirci, toplantı sırasında referandumda “evet” oyu çıkması yönündeki görüşlerini de basın mensuplarına aktardı ve destek istedi. Toplantı sırasında İlyas Başkan'a, ‘Bu toplantıdan 3 başlık öne çıkıyor. Birincisi Kültür Başkenti Trabzon, ikincisi Sayım Adanur’un Trabzon Şube Başkanlığı, üçüncüsü ise referandumdan 'evet' çıkması temennisi. Siz bunlardan hangisinin öne çıkarılmasını istiyorsunuz?’ sorusu yöneltildi...
Demirci, ‘Kültür Başkenti Trabzon’ cevabını verirken lafın bir yerinde şu ilginç değerlendirmeyi yaptı;
‘Biz buraya sorgulanmaya gelmedik. Bu toplantı sorgulama formatında olmayacak. Burası sorgu sual yeri değil basın burada sorgulamamalı’...
***
Burada birilerinin Sayın Başkan'a basının gerçek görevinin ne olması gerektiğini hatırlatması gerekiyor... Eğer gerçekten Trabzon’un bütünüyle bir "kültür başkenti" olması isteniyorsa, siyasi ayrışmalara yol açacak söylem ve tutumlardan uzak durulması gerektiği acilen benimsenmeli...
Zira kültür farklılıkların ortaya çıkardığı güzellikler bütünüdür... Basın mensuplarının soru sormalarından rahatsız olanlar kahvaltılı toplantı düzenleyeceklerine yazılı açıklamayla yetinebilirlerdi. Hem masraf da etmemiş olurlar!.. Öyle değil mi?

Saadet Partililerin ‘hayır’ gayreti!

saadet-partililer.jpg

Saadet Partisi Trabzon il teşkilatının 16 Nisan Referandumuna ilişkin ‘hayır’ çalışması hayli dikkat çekiciydi, çalışmalar halen daha sürüyor. İl başkanı Cevat Kurt ve partililer, şehrin dört bir yanını dolaşarak referandumda neden hayır oyu verilmesi gerektiğini anlattılar, anlatıyorlar. Son olarak Kunduracılar Caddesi’nde rastladığımız Saadet Partisi ekibi bir yandan halka broşür dağıtırken, halktan bu anayasa değişikliğinde neye oy verileceğini bilerek, ne sonuçlar doğuracağını düşünerek oy vermeleri isteğinde bulundular.
Cevat Kurt bir grup esnafla konuşması sırasında, ‘AKP’li siyasilerin en fazla istismar ettikleri bir konuyu hatırlatmak isterim. Diyorlar ki; efendim bu tasarı kabul edilirse koalisyon hükümetleri dönemi olmayacak. Buradan Trabzon halkı adına sormak istiyorum. 15 yıldır tek başına hükümet olan siz değil misiniz? İş yapmak istedikten sonra mevcut yasalar gayet yeterlidir. 1974’te CHP ile koalisyon kurduk, Kıbrıs Zaferini gerçekleştirdik. 1976-1977’de Milli Cephe hükümetinde Ağır Sanayi hamlesini başlattık. 1996-97’de Refah-Yol hükümetini kurduk, denk bütçeyi yaptık, havuz sistemi ile ülkenin faize giden 35 milyar dolarını kurtardık, D-8 İslam Birliğini kurduk. Bütün bunları yaparken tek başına iktidar falan da değildik. Söylemek istediğimiz, iş yapmak isteyene her şartta imkân var. İş yapmak istemeyene ise mazeret çok’ mesajı verdi.

Doğalgaz nerede?

doğalgaz.jpg

Trabzon’da doğalgazla ilgili hemen her gün gazetemize bir şikayet ulaşıyor. Yaa niye yazmıyorsunuz kardeşim, senelerdir bekliyoruz, hala daha doğalgaza kavuşamadık, bu nasıl iş? Aksa-Belediye ne iş yapar? Niye insanları zora düşürür? Bir yandan doğalgaza abone olun diye çağrılar yapıyorlar, bir yandan da bizin evlerimize doğalgaz hattı getirilmiyor…. Bu ve buna benzer şikayetler hakikaten fazlasıyla geliyor. Oysa ki onca haberde, yorumda bu konuya en fazla dikkat çeken gazete Kuzey Ekspres… Hatta gazetemiz Spor Müdürü Hamza Mısır da, ‘Bizim evlerimize de doğalgaz hala bekliyoruz, imza verdik bir türlü olmuyor, bekliyoruz’ diye yakınıyor.
Trabzon’da herkes doğalgazdan muzdarip… Kimisi evimin önüne neden doğalgaz gelmiyor diye isyan ederken, bir yandan evinin önüne doğalgaz gelen abone olup da bağlatmıyor.
Bu günlerde ülke gündemi, Trabzon gündemi referandum… Belediye başkanları da bu süreçte il, ilçe sorunlarıyla uğraşmaktan ziyade referanduma kilitlendiler, fazlasıyla o konuda mesai harcadılar. Referandum biter bitmez sanıyoruz, yerel sorunlarla daha fazla ilgilenecekler, doğalgazı da gündeme yeniden alacaklardır diye düşünüyoruz!

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar