Soylu için miting yapanlar nerede?

Dünkü yerel gazetelerin birinin kulis köşesinde, ‘AKP’de kafalar karışık’ başlığı verilen haberde, Trabzon’da bir ay önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için meydanlara çıkan, mitingler, yürüyüşler yapanların, bu son olayda seslerinin çıkmadığı belirtildi.
Gerçekten, CHP’nin Soylu’ya yönelik eleştirileri sonrası ayağa kalkanlarda bugünlerde ses seda yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Soylu’ya sahip çıkması sonra Soylu’yu sahiplenme oldu ancak bu sahiplenme ile önceki sahiplenme arasında çok ama çok fark var.
Bu son olayda, meydanlarda gözümüz muhtarları aradı. Muhtarlardan ortak bir açıklama duyan oldu mu?

AKP yeniden dizayn edilecek?

akp-yeniden.jpg

Karadeniz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Miraç Özağcı, ‘Takke düştü kel göründü misali, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Niyetler de belli oldu saflar da. Belli ki Trabzon siyaseti yeniden dizayn edilecek’ dedi.
AKP’deki son olaylar, İYİ Parti’nin yükselişi ve diğer partilerdeki gelişmeleri göz önüne aldığımızda, Trabzon siyasetinde önümüzdeki süreçte bir hareketlenme ve değişim olacak gibi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Büyükşehir Belediye Başkanı arasındaki olaylar, milletvekillerinin ikiye bölünmesini göz önüne alırsak en büyük dizayn da herhalde AKP’de gerçekleşecek!

Bir lira dağıtmış!

MHP’nin Beşikdüzü ilçe başkanı, önceki günün sabahı ilçe esnafına üzerinde bir lira yazan broşür dağıtmış. Başkanın dağıttığı broşürde, ‘Siftah bizden bereket Allah’tan… Beşikdüzü’nün değerli esnafı, gün geldi gelene yardım ettiniz, gün geldi garibana kucak açtınız, insanlık bu dediniz, gün geldi esnaf arkadaşınıza katkıda bulundunuz, gün geldi bereketli kazançlar elde ederken gün geldi siftahsız kepenk kapattınız’ cümleleri yazılı idi. MHP ilçe başkanının bu eylemi, esnafın ne denli sıkıntıda olduğunun bir göstergesi. Beşikdüzü’nde bir de alışveriş merkezi açılma projesi vardı. Beşikdüzü’nde AVM açıldığında demek ki esnafın belki de tamamı kepenk kapatacak.

MHP’yi ittifak bile kurtarmaz!

mhp.png

Bugünlerde siyasetle ilgilenenlerin sohbetlerinin ana konusu, AKP ile MHP’nin seçim ittifakı. MHP tabanının önemli bir kesiminin İYİ Parti’ye kaydığını söyleyen KTÜ öğretim üyelerinden biri, ‘Bu ittifak bana öyle geliyor ki MHP’ye yarar sağlayamayacaktır. Neden derseniz; çevremde geçmişte MHP’ye oy veren kesimin büyük bir ekseriyeti bu ittifaka karşı’ dedi.
KTÜ’nün ülkücü gelenekten gelen bir başka öğretim üyesi ise, ittifakın amacının Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söyledi. ***************
Birinci Cihan Harbinde Çarlık Rusyası Doğu Karadeniz'i Harşit çayına kadar işgal ettiler. Imperatsiya Mariya adlı bir zırhlı ile Karadeniz'de askeri üstünlük kurdular. Bizimkiler daha çok dağlık kesimlerde yerel çetelerle direnmeye çalıştı. Bu işgal sırasında Ruslar Karadeniz'de ciddi bir altyapı çalışması başlattı. Sonra Moskova'da Bolşevik İhtilâli oldu. İhtilali yapan Bolşevikler Çar II. Nikolay'ı kurşuna dizdiler. Hal böyle olunca Rusların bütün cepheleri gevşedi. Memlekette ne oluyor diye merak etmeye başladılar. Ve aşama aşama çekildiler. Onların çekildiği yere de Osmanlının sonunu getirecek olan İttihatçı komutanlar konuşlandı. Doğu Karadeniz'de düşman işgalinden kurtuluş dedikleri şeyin içeriği bu işte! Önce İttihatçılara sonra da Kemalistler ve nihayetinde Yeşil Kuşak'ın siyasal İslamcılarına esir düşmek. Yani Karadeniz yüzyılda Osmanlı, İttihatçılar, Kemalistler ve siyasal İslamcılar olmak üzere dört kez efendi değiştirdi. İşte bu garabeti kurtuluş diye kutluyorlar!
(Metin Kondel)

***************

Bilgi sahibi olunmadan, fikir sahibi olunmayacağını kabul ediyorsanız önce hayat nedir? Doğada bir şey nasıl oluşturulmaktadır? Arılar-karıncalar güzel toplumsallaşma ortaya koymuşken, neden insan dediğimiz kendini en akıllı sanan yaratık bu konuda başarısızdır? sorusunun yanıtını arayarak başlamalısınız.

*

Hayali senaryolar üretmek başka şeydir, doğada sürekli değişen çevre koşullarını algılamak ve o değişimlere göre kendine bir yön vermek başka şeydir. Doğal sistemde önemli olan, çevredeki değişim-dönüşümleri algılamaktır, çünkü insanların ihtiyacı olan şey, çevresindeki enerji ve kuvvet dağılımlarının (yani varlıklardaki değişim-dönüşümlerin) nasıl olduğunu saptaması ve ona göre geleceğini planlamasıdır. Bizler gelmekte olan bir felaketi (bir depremi, ani bir fırtınayı, vs) algılayıp canımızı kurtaramazken, diğer canlılar bu konuda başarılı olabilmektedirler. Peki kim daha bilgili ve bilinçli? İşe yaramayan binlerce senaryo üreten bir beyin mi, yoksa az hayal ama çok gerçekçi hesaplama yapabilen diğer canlılar mı?

*
Hayat = Ömür; ve ömür ise ZAMANın bir dilimidir. Zaman kavramının anlamını çözen, hayatı da anlamış olur. Hayatın anlamını, neden doğum-ölüm döngülü olduğunu bilmiyorsanız, ürettiğiniz fikirlerin hiçbir değeri yoktur, çünkü ne için yaşadığınızın bilincinde değilsinizdir.

*

Bilgi ve mantık varlıkların sorunlarına çözüm bulma yeteneği olarak tanımlanabilir. Kafanıza yerleştirdiğiniz bilgiler ve mantığınız sağlamsa, doğadaki oluşum ve gelişimleri “doğru” değerlendirirsiniz ve uygun çözümler bulup, sorunlarınızı çözersiniz. Ama kafanıza yerleştirilmiş bilgiler yanlışsa, mantığınız o yanlış bilgilerden etkileneceğinden, hep yanlış kararlar alırsınız ve sorunlarınızı çözemezsiniz.
(Prof. Dr. İsmet Gedik)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar