SOYLU SÜLEYMAN

“Hayatta hiçbir gayesi olmayan insanlar, bir nehrin üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler. Onlar gitmezler ancak suyun gidişine kapılırlar.”

SENECA

*

Yıllar sonra torunlarım benden nasıl bahsedecek acaba? Arkamda bıraktıklarım benim doğru ya da yanlış yaptıklarım olacak. Bir fotoğraf bırakacağız ve torunlarımız bizden sonraki nesillere bizleri resmimizle tanıtacak.

O yüzden yaptıklarımıza, konuştuklarımıza ve yazdıklarımıza çok dikkat etmeliyiz. Hepsi birer belge niteliğinde bir gün karşımıza çıkabilirler.

Bir ülkeyi yönetimine talip olmak için aranılan şartlar nedir?

Bence bunun için bugünün şartlarında çok da yetenekli olmak gerekmiyor. Sadece yeterince kurcalamayan, sorgulamayan unutan çoğunluğa kendinizi kabul ettirdiniz mi işlem tamam.

Açık sözlü olmak çok iyi bir şey değildir. İstenmeyen ya da tercih edilmeyen adam olabilirsiniz.

Bazen de söylediklerinizle mükafatlandırılırsınız; Çünkü burası Türkiye. Menfaatler bir olunca söylenen sözlerin hiçbir anlamı kalmaz. Yeter ki fayda ve yarar bir olsun. Gerisi boş. 

Nihayet ülkenin kaderini belirleyecek isimler tercih edildi. İş 7 Haziran’da halkın vereceği oylara kaldı.

Listeler çok şaşırtmadı. Şaşırtanlar ise birçok da soruyu beraberinde getirdi. Neden, niçin, nasıl diye?

Bu hafta, işadamı, sanayici, gazeteci, sanatçı herkes adayları yorumladı. Genel görüş yine mi aynı yüzler noktasında birleşti.

Bu isimler geçmişin olumsuzlukları, kargaşası, dargınlıkları, kavgaları üzerine bir çizgi çekebilecek mi? Tabi ki hayır.

Huzurlu, hoşgörülü ortak bir geleceğe bu isimlerle yelken açmak mümkün mü? Yine hayır.

Trabzon adaylarında AKP milletvekili Süleyman Soylu beni çok düşündürdü. Çok değil daha iki yıl üç yıl öncesine kadar İsrail Politikası için Cumhurbaşkanına “Ey Recep Tayyip Erdoğan boyun eğdin, emir eri oldun, milletin umutlarını boşa çıkardın. Boyan döküldü”, yine aynı Soylu AKP için, “Onların tek becerileri kavga çıkarmak, kaos oluşturmak, millettin değerleri üzerinden çekişmektir” demişti.

Dün söven bugün öven olursa sorarım size; Trabzonlu sizin hangi sözünüze inansın?

Sizin neyinize güvensin?

Onur kıran, kaba sözler söyleyen, rencide eden başkalarından nasıl saygı bekler?

Bütün bu göstergeler doğrultusunda Türkiye siyaseti yeniden yazılmalıdır.

Siyasete format atmak gerekir. Yeni bir manifesto ve yeni yepyeni isimler olmalı.    

Bugün Trabzon AKP 1. sıra adayı olan Sayın Soylu karşısında ben şahsen CHP ya da MHP Milletvekili adayı olsaydım Trabzon halkına sadece Soylu’nun AKP ile ilgili söylediği sözleri söylerdim, hatırlatırdım. Ve vicdanlarına bırakırdım. Bu muhalif adaylar için bir şans olsa gerek.

Ya Trabzon basınına ne demeli?

Trabzon basını olarak ağırlığınızı ve değerinizi desteklediğiniz adayınızın aday dahi gösterilmemesi ile sanırım anlamışsınızdır. Atalay eski görevine geri dönecek ama ya sizin itibarınız.

Bu seçimde çok konuşulacak, çok tartışılacak sonrasında da eminim çok yankı bulacak isimler var.

Listeye girebilmek için Sare Hanımı arayanlar mı, farklı partilerden liste dışında kalıp tehdit edenler mi hepsi birbirinden ilginç kişilik ve kimlikler.

Yani kısaca değişen hiçbir şey yok. Gün geçtikçe sizi sever miyiz bilmiyorum; Aslında yine hayal kırıklığı ve yine ümitsizlik var maalesef.

Yine çaresiziz. Ve yine birçok şeyin anlamı yok.

Bir dönem çoğunuz çağdaş, demokratik, laik ve Cumhuriyet rejimini desteklediniz şimdi tam tersi oldunuz.

Siyasi görüşünüzü isimlendirin desek, inanın onu bile anlatamayacak adaylarımız var.

Sahi siz ne için adaysınız?

Şimdi hepiniz seçim bölgenizde birer cengaver gibi çalışacaksınız. Vaatleriniz dürüstlük, sorumluklarına sahip çıkan, Kanun ve kurallara saygılı, Başkalarının hakkına saygılı, çalışkan ve en önemlisi toplum ve ülke yararını gözeteceğiniz üzerine yeminler, antlar olacak; Ta ki seçilene kadar. Sonra hepsi unutulacak…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.