Soylu’nun Trabzon turu!

  Geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun önümüzdeki süreçte Trabzon’a gelebileceğini ve partisinin belediye başkan adayları için sahaya inebileceğini yazmıştık.
soylunun-002.jpgSüleyman Soylu, bugün Trabzon’a gelecek. Beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile birlikte önce doğu ilçelerinde halka hitap edecek, akşam saatlerinde Ortahisar Atatürk Alanında olacak, daha sonrada Ramada Otel’de işadamları, sivil toplum örgütlerinin yönetici ve başkanları ile bir araya gelecek. Soylu, Pazar günü ise batı ilçelerinde vatandaşlara hitap edecek.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri Bakanlarından biri olarak kabul edilen ve aynı zamanda AK Parti iktidarlarının da performansı ve başarısı en yüksek bakanları arasında ilk sırada yer alan Süleyman Soylu’nun Trabzon gezisi için AK Parti teşkilatları teyakkuza geçti. 

Aksoy şaşırdı!
aksoy-sasirdi.jpgMillet İttifakının İYİ Partili Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy, dün Akçaabat’ta idi. İttifakın Akçaabat Belediye Başkan Adayı Osman Akbulut ve meclis listesinin ikinci sıra adayı Davut Çakıroğlu ile birlikte ilçe sokaklarını arşınlayan ve vatandaşla görüşen Prof. Dr. Atakan Aksoy’a ilgi büyüktü. Akçaabatlıların ilgisi karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Prof. Dr. Aksoy, “Vatandaş ekonomik nedenlerden ötürü tepkili, çaresiz. İşsizlik tavan yapmış. Esnaf iş yapamamaktan şikayetçi. Çarşı-pazar hatta köyler yangın yeri. Vatandaş gördüğüm kadarıyla iktidardan ve belediye yönetimlerinden umudunu kesmiş. Bizi umut olarak görüyor. Sokakta çarşı-pazarda bunu görüyor ve yaşıyorum” dedi. 

Kaynaklar boşa harcanıyor!
kaynaklar.jpgCHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Mimar Salih Akyüz, Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi’nin kaynakları boşa harcadığını öne sürerek, “Belediyelerimizin bunca geliri olmasına rağmen borç içinde yüzmeleri iş yapmadıklarının da belgesidir. Belediyelerimiz maalesef akıl ve bilim dışı işlerle uğraşıyor ve kenti ihmal ediyorlar. Tarihi kentin sokak ve caddeleri aslına uygun olarak korunamadığı gibi bir çivi de çakmadılar. Paraları çarçur ettiler” dedi.
Ortahisar’ın toparlanması ve yaşanılabilir bir kent haline gelebilmesi için kente mimar elinin değmesi gerektiğini tekrarlayan Salih Akyüz, “AK Parti adayları reklamla, afişle, kuru söylemle işi götürmeye çalışıyorlar. Belediyeciliğin temeli halka hizmettir. Belediyecilik yaşanabilir bir kent inşa etmektir. Biz, bu kentte yaşayanlara yaşanabilir bir kent vaat ediyoruz ve bunu de gerçekleştirecek bilgi ve donanıma sahibiz” dedi.

Çalmadık kapı bırakmıyor!
calmadik.jpegAK Parti Ortahisar Belediye Başkanı ve başkan adayı Ahmet Metin Genç, ilçe merkezinde çalmadık kapı bırakmadı. Sivil toplum örgütlerinden, derneklere, vakıflara, esnafa hemen her yere uğradı, destek istedi. 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptıklarını tek tek sıralayan Genç, gelecek beş yıl içerisindeki projelerini de anlatıyor. Gittiği her yerde samimi karşılandığını işaret eden Ahmet Metin Genç, “Vatandaş bizden memnun olmasa bize karşı bu tür samimi bir yaklaşım sergiler mi? Bizi bağırlarına basar mı? Bize gösterilen bu ilgi ve desteğin sandığa da yansıyacağına inanıyorum” diyor.

Kandaz’ın projeleri
kandaz-001.jpgCHP Belediye Meclis Üyesi adaylarından işadamı Hasan Kandaz, Trabzon’u engelsiz bir kent yapabilmek için elinden geleni yapacağını söyledi.
Belediye meclis üyelerinin, bireysel olarak pek yaptırım güçleri yok. Ancak ürettikleri projeleri meclise ve seçilecek başkana kabul ettirebilirlerse uygulamaya koyma şansları var.  Engelli bir evladı olduğunu söyleyen Kandaz, “Engellilerin sorunlarını Trabzon’da en iyi bilenlerden biriyim. Engellilerin bu kentte yaşamaları gerçekten çok zor. Her şey engelsizler için. Seçildiğimde elimden geleni yapacağım” diyor.
Hasan Kandaz, bahçesinde hemen her mevsim üretim yapan bir isim. Trabzon’da organik tarımın teşvik edilmesi gerektiğini hatırlatan Kandaz, “İnsanlar küçük bahçe ve arazilerinde ürün yetiştirmeli. Ben işimden arta kalan zamanda bunu yapıyorum. Herkesin de yapmasını tavsiye ediyorum. Belediyemizin de organik tarım yapanları desteklemesi hazım. Seçilirsem bu konuda da çok şey yapabileceğimi söyleyebilirim” dedi.  
Hasan Kandaz, belediye meclis üyesi adayı olmasına rağmen şimdiden kolları sıvadı. Kandaz’a başarılar diliyoruz.

‘Bay Kırmızı İskarpin’
bay-kirmizi-1.jpgGazetemiz yazarı Metin Kondel’in ‘Bay Kırmızı İskarpin’ adlı eseri gerçekten okunmaya değer bir yapıt. Kondel, eserin arka kapağına yazdığı tanıtım yazısı şöyle;  
“Külot dikerdik külot, ama iç donu değil ha. Yarım don, dize kadar iniyor. Trabzon külotu, Rize külotu, İngiliz külotu vardı bizde. bay-kirmizi-2.jpgHepsinin kendine has deseni modeli özellikleri vardı. Rize külotu biçimsizdi. Arkadan çuval gibi sarkıyordu, dize kadar inerdi. Trabzon külotu da arkadan bol ama daha biçimliydi, daha şıktı. Dizden üç düğmeliydi. İngiliz külotunu genellikle polisler, subaylar giyerdi. Tabi ayaklarda yüksek topuklu kırmızı iskarpinler kiraz gibi parlardı çarşılarda. Havaya bak, oğlum oğlum! Hele köyden çarşıya inmiş bazı tipler vardı, onları çok iyi tanırdım. Bunlar çarşıları podyum olarak gören, medeniyeti abartan komik tiplerdi. Her çarşıya indiklerinde önce takım elbiselerini diktirdikleri terziye uğrar hal hatırını sorarlar sonra iyi bir berbere uğrarlardı. Of’a indiğinde sırf köylerde kızlar arasında dedikodu yapılsın diye bir gece mutlaka Bozkurt Otel’de ya da Meydan Otel’de kalan siyah ya da lacivert kadife takım elbiseleri giyen, gümüş tabakası Maçka’dan gelmiş kaçak tütünle dolu, ayağındaki kırmızı iskarpinleri çamura bulaşmamış, kafasındaki İngiliz şapkası azıcık yan yatmış, kahvede Erzurum şekeriyle özenle kıtlama çay içen Kuluhteras tipler vardı.”  
Metin Kondel hocanın öykü kitabı gerçekten mükemmel. Kondel’i bir kez daha kutlarız. 

***
asim-orem.jpgBir TV dizisinde vatanını satmış, töresini çiğnemiş bir vatan haininin, dinine sahip çıkması işleniyor. Böyle bir şey olur mu, vatanını satanın dini samimiyetinden zaten şüphe ederim. Hangi gayrimüslim kendi bayrağı altında sana başını huşu içinde secde ettirir.
1980 öncesi "vatanı ben daha çok seviyor ve kolluyorum" diye sağ/sol adı altında kardeşi kardeşe öldürtenler, şimdi ise maalesef aynı şeyi dinimiz üzerinden yapıyor. Amaç dinimizin içini boşaltmak ve kıymetsizleştirmek. Bu güçler bunu da belli seviye kat ettiler. Kafirlerin 100 yıllık planları işlerse, sonunda özgürce dalgalandıracağın ne bayrak ne de başımızı secde edeceğin bir vatan toprağı kalacak. 
Cenab-ı Allah İslamiyet’in samimi askerleri olan Türk milletini korusun. Ne mutlu Türküm diyene ve bu ruhla yaşayana.

(Asım Örem)
***
Keşke her gün seçim olsa! Desteklemeler yatıyor. Ucuz sebze-meyve dükkanları kuruluyor. Yollar yapılıyor.  Yol üzerindeki direklere ampul takılıyor. Gemiler geliyor. Hastalar ziyaret ediliyor. Cenazeler kalabalık oluyor. Sabah namazlarında cemaat oluyor. Gazete ve TV’lere para akışı oluyor.  İşçi alımları yapılıyor. Atamaların önü açılıyor. Mevsimsiz ağaç dikiliyor. Bez torba dağıtılıyor. Kömür dağıtılıyor. Elektrik faturası ödeniyor.

(Cevat Kol)

Önceki ve Sonraki Yazılar