Soylu’ya sevgi seli

soyluya.jpgCovid 19 testi pozitif çıktıktan sonra bir süre evinde, daha sonra hastanede ve geçtiğimiz hafta tekrar evinde tedavisine devam edilen ve sağlığına kavuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, vatandaşlar hastalığı süresince büyük sevgi gösterisinde bulundu. Soylu, kendisine karşı gösterilen sevgiye teşekkür etti ve ‘Allah herkesten razı olsun. Bu millete bu vatana hizmet etmek için dünden bugüne şahsım ve teşkilatımız nasıl gece gündüz çalışıyorsa, bundan sonra da aynı inançla ve istekle çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın’ dedi.  Soylu’ya bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.

 

Argalya’nın kaderi!argalya.jpg

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin arazisi en büyük ve nüfusu en kalabalık mahallelerinden biri eski adı Argalya köyü olan Uğurlu mahallesi. Argalya’ya ve komşu köylere 100 yıl öncesinden Ayasofya-Toklu (Gavziya) güzergahından gidilirdi. İşgal yıllarında Ruslar, Argalya’ya Zağnos-Erdoğdu-Tirzik-Yeniköy (Eskiden Kisarna’nın mahallesi) güzergahından yol yaptılar. Rusların yaptığı bu yol 10 yıl kadar önce genişletilmeye başlandı. Genişleme Yeniköy sınırları içerisinde heyelanlı bir bölgeye geldiğinde, yol yapımı durma noktasına geldi.  Yapımcı firmalar 200-300 metrelik güzergahı bir türlü tamamlayamadılar. Yol, uzun bir süredir ulaşıma kapalı. Diğer yandan Toklu-Uğurlu arasında yine 7-8 yıl kadar önce yapımına başlanılan iki gidiş iki gelişli dört şeritli yolun Kanuni Bulvarına bağlanacak yaklaşık bir buçuk iki km’lik kısmının istimlakı tamamlanmasına rağmen, yapımcı firmanın işi bırakması sonrası yol tamamlanamadı.

Derecik yolunun Sera gölü geçişinde yapılan duvarın 30 milyon liraya tekrar yapımı için ihale edildiğini duyduk. Yapılan, beton duvar neden yeniden ihale edilir? Bu duvar için 30 milyon harcanana kadar Kanuni Bulvarı-Uğurlu yolu yapılamaz mıydı? Diğer yandan, Doğançay mahallesinden geçen yolun genişliği 20 metre, bu yolu sahile bağlayan Gürbulak-Yeşilova güzergahı ise 6-7 metre…

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Uğurlu’da bir de mezarlığı var. Bu mezarlığa her gün onlarca araç gidip geliyor. Toklu güzergahından tek şerit yolda belediye otobüsleri çalışıyor. İktidar veya muhalefet fark etmez, Trabzon milletvekilleri Argalya’yı Ortahisar’a bağlayan iki yolun tamamlanması için gayret etmelidir. İlgili bakanlıkların, genel müdürlüklerinin kapısını çalmalıdırlar.

AKP’de Ortahisar ilçeye neden atama yapılmıyor?

AKP’nin Ortahisar ilçe kongresinin ertelenmesinin nedeni, ilçe başkanlığına hangi ismin getirileceğinin bir türlü tespit edilememesi. İlçe başkanlığı kongresi sürüncemede kalınca, aday adayı sayısı da artıyor. Ortahisar, Trabzon’un en kalabalık ilçesi. Trabzon nüfusunun neredeyse yarısı Ortahisar’da yaşıyor. AKP’de Ortahisar kongresinin ertelenmesi ve aday belirlenmesinin nedenini kimileri parti içindeki grupların güç gösterisi olarak yorumluyor. Olay güç gösterisi mi yoksa başka nedenler mi var bilemiyoruz. İlçe kongresinin ertelenmesinin partide ayrışmaya neden olacağını öne süren eski bir yönetici, ‘İlçe başkan adayı bir an önce belirlenmelidir’ dedi.

Nihat Usta’nın ölüm yıldönümü!nihat-usta.jpg

Akçaabat Köftesini ülke genelinde marka yaptıran isimlerin başında bir yıl önce hayatını kaybeden, Nihat Usta Köftenin patronu Nihat Aydın’dır. Nihat Usta’nın ölüm yıldönümü nedeniyle Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim dün bir mesaj yayınladı. Başkan Ekim, ‘Nihat Usta’yı rahmetle anıyorum’ dedi. Akçaabat köftesini marka yapan Nihat Usta’nın bir başka marka olduğunu unutmayalım. Nihat Usta’yı bizde rahmetle anıyoruz.

Arslantürk’ün defne bahçesi!

Trabzon Ticaret Borsası Baarslanturk.jpgşkanı Sebahattin Arslantürk, birkaç yıl önce Gürcistan’da büyük bir arazi satın almıştı. Arslantürk, bu araziyi yeniden kazıttı, bazı bölgelerindeki fındık bahçelerini söktürdü ve kimsenin aklına gelmediği bir iş yaptı ve araziye defne diktirdi. Defne, yiyecek sektöründe özellikle de yurt dışında aranan bir ürün. Arslantürk​​​​​​​, arazisindeki defneyi yılda bir iki kez budayıp, fırınlayıp paketleyerek ihraç ediyor.

**************

 

Ben ortaokuldayken,

Türkçe hocamız tahtaya konuşanların değil konuşmayanların ismini yazdırırdı.

Bir gün derste şöyle demişti:

''Çocukları konuşturmazsan, konuştuğu için cezalandırırsan, gelecekte ya hiç bir olaya tepki vermeyen, cesaret edip konuşamayan ya da konuşamadığı ve kendisini ifade edemediği için her şeyi zorbalıkla halletmek isteyen bir toplum yaratırsınız.''

(Münir Özkul)

 

***************

 

Kimse gelip de hayatınızı değiştirmeyecek siz oturduğunuz yerde dertlene dertlene de hayatınız değişecek sanıyorsanız eğer sanmayın derim. Hiç kimseye ihtiyacınız yok, kendi ilacınız kendinizde. Kimseye zaafınız falan da yok zaafınız da kendi içinizde. Daha, kendi kendinize bile yapmadınız belki de iyiliğiniz için gereken o minnacık işleri. Mesela şu an bende yerimden kalkıp kaynayan suyu çaya dönüştürmeye mutfağa gidemiyorum. Öyle bir ruh hali yani... Biri gelecekte, sihirli değnek tokuşturacak... Hııı oldu! Gelip kimse hayatınızı dönüştürmeyecek hem niye dönüştürsün ki? Kendi kafanızı bile kendiniz kaşıyorsunuz

Neyseeeee aslında demek istiyorum ki kalkın kaynayan suyu çaya, evde yoğuracağız bir hamuru ekmeğe filan dönüştürün... Benim iş den arta kalan zamanlarımda ki en büyük hobim sizleri darlamak:)

3 gündür geceli gündüzlü nefes almadan çalıştığımdan olsa gerek, nedense bu kadın nerde yahu diye beni merak ettiğinizi düşündüm.

Hani tamam umurunuzda olmayabilirim çoğunuzun ama niyeyse ben böyle yokluğumu hissedenler olduğunu düşündüğümde cimcimce bir gülüş getiriyorum yüzüme.

(Dilek Ilgın Ela)

 

*************

Cevabı merak edilen sorular?

Sosyal medyada ‘Trabzonsporlular bir Ordu’ hesabından Bertan Fidan, ‘cevabını beklediğimiz sorular?’ başlığı ile aşağıdaki soruları paylaştı. İşte o sorular:

-Serhat Albayrak ve Mehmet Yiğit Alp'in ikili ilişkileri Trabzonspor üstünde nasıl şekilleniyor?

- Trabzonspor'un başına geçecek Teknik Direktör adayını Serhat Albayrak mı belirliyor?

-Türk siyaseti Trabzonspor'a hangi isimler üstünden baskı yapıyor?

-Ahmet Ağaoğlu köşeye mi sıkıştırıldı?

-Abdullah Avcı olayının arkasında kimler var?

-Lig boyunca Trabzonspor'un deplasman maçlarında bulunmayan, röportaj yapmayan muhabirin Konya'da bulunmasını ve başkana kasıtlı (Ünal Hocayı Kötüleyen) sorular sorması emrini kim verdi?

-Trabzonspor camiasının ağır isimleri neden sessiz?

-Sosyal medyada ki trol hesapları kimlerin emri ile kuruldu ve ne kadar ödeniyor?

-Şike sürecinin avukatları neden görevden alındı?

-M.Yiğit Alp başkanlığa mı oynuyor?

Sorular iyi güzel de, bu sorulara kim cevap verecek? Gerçi etkili ve yetkililer cevap vermezse de, Trabzonsporlular, Trabzonspor’da olup bitenlerle ilgili hiç değilse fikir jimnastiği yapar ve herkes kendine göre bir cevap verir. Ayrıca, Trabzonspor sahada iyi sonuçlar alsa, bu sorular gündeme gelir miydi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar