Soylu’ya tam not

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul Maltepe’ye yaptığı ‘adalet’ yürüyüşü ve ardından önceki gün Maltepe meydanındaki mitingde güvenlik güçlerinin görevlerini layıkıyla yapması nedeniyle; emniyet güçleri ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu taraflı tarafsız herkesten tam not aldı.

soyluya-tam.jpg

Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen yürüyüşlerde zaman zaman nahoş olaylar olduğunu hatırlatan CHP’li eski bir il başkanı, ‘Yıllar önce işçilerin Zonguldak’tan Ankara’ya yürüyüşünde kavga gürültü olmuştu. Ankara ve İstanbul’daki gösterilerde yer yerinden oynamıştı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu yürüyüşü her yönüyle tarihe geçecek bir eylemdir. Bu yürüyüşün bir diğer kahramanları emniyet güçleridir. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu nezdinde tüm teşkilat mensuplarını kutlarız’ dedi.

Köfte yetiştiremedi!

Akçaabat köftesinin adını duyuran isim olarak bilinen Nihat Usta, Pazar günü Darıca’daki köfte salonunda yüzlerce Arap’ı ağırladığını söyledi. Nihat Usta gibi diğer ünlü köftecilerden Cemil Usta, Fevzi Hoca, Körfez Köfte, Saray köfte ve diğer köfte salonları da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu.

köfte-yetiştirelemedi.jpg

Araplara her türlü kolaylığın sağlanması gerektiğini belirten Nihat Aydın, ‘Benim esnaf arkadaşlara acizane tavsiyem Araplar başta olmak tüm müşterilere hoşgörülü yaklaşmaları, normal satış fiyatlarının üzerinde fiyat belirlememeleridir. Yaptığım araştırmada da tüm esnaf arkadaşlar bu konuda bilinçli. Turizmden herkes kazanıyor. Patronundan, çalışanına, kasabından manavına, otelcisinden servisçisine, maliyesinden SGK'sına kadar herkes... O nedenle kesinlikle misafirlerimizi memnun etmeliyiz ki daha fazla kazanalım’ dedi.

Boztepe’deki o kütüphane!

Sonnokta gazetesinden Meryem Akgün, Boztepe’nin doğu ucunda, TV vericilerine ve Askeri alana yakın bir yerdeki Halil Nihat Boztepe Araştırma Kütüphanesi’nin içler acısı durumunu haberleştirdi. Meryem güzel bir habere imza attı.

Boztepe’deki o kapalı kütüphanenin doğusuna belediye eski başkanlarından Orhan Karakullukçu tarafından, belediye başkanlarının ve Trabzon’a gelen üst düzey misafirlerin dinlenme seyir mekanı olarak bir bina daha yapılmıştı. Orhan Karakullukçu’dan sonra Atay Aktuğ başkan oldu. Aktuğ’un başkanlığı döneminde hatırladığımız kadarıyla manzarası mükemmel olan binaya dokunulmadı.

Daha sonra Asım Aykan başkan oldu. Aykan, binanın yanına bir bina daha yaptı. Aykan, yaptığı tek katlı binayı kütüphane yaptı ve hiciv ve de mizahlarıyla ün yapan şair- edebiyatçı Halil Nihat Boztepe’nin adını o kütüphaneye verdi.

Halil Nihat Boztepe araştırma kütüphanesi alan olarak aslında kütüphane yapılmaya müsait değildi. Birkaç yüz kitaplık kütüphane olsa olsa bir okuma salonu olurdu. Ama Asım Aykan, çeşmelere ad verme furyası döneminde o binaya da Boztepe kütüphanesi adını verdirdi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu veya Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç, bize göre o iki binayı turizmin hizmetine sunmalı. Orada güzel bir restoran ve çay evi olur.

Atık su bedeli almak  yasal değil!

atik--su-bedeli.jpg

Trabzon Büyükşehir belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında önemli konular tartışıldı. Meclis üyesi Cahit Erdem, Büyükşehir belediyesinin mahalle olan köylerden, yaylalardan atık su bedeli almasının yasal olmadığı söyledi. Erdem, ‘Belediye atık su parası alması için, köylere, yaylalara kanalizasyon hattı döşemek zorunda veya fosseptik kuyularındaki atıkları almalı. Trabzon’un köylerinde, yaylalarında kanalizasyon var mı? Yok… O zaman büyükşehir belediyemiz yasal olarak bu yerlerden atık su parası alamaz. Bu konuyu yargıya taşıyabilirim’ dedi.

Erdem’e cevap veren başkan Orhan Gümrükçüoğlu ise ‘konuyu araştıracağım’ demekle yetindi.

Erdem, yaylaların ve mahalle olan köylerin çöpten geçilmediğini belirterek, ‘İlçe belediyelerinin gelirinin yüzde 30’unu alıyorsunuz. Bari turizm sezonunda bu olaya müdahil olun. Çöpleri kaldırın’ şeklindeki önerisine başkan Gümrükçüoğlu, ‘Bu işleri ilçe belediyeleri yapacak. Onların görevi’ dedi.

Büyükşehir belediye meclis toplantısında 2010-11 sezonundaki şike olayı da gündeme geldi. Erdem, 3 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle büyükşehir belediyesinin bir açıklama yapması gerektiğini hatırlattı ve ‘Bu mecliste şike anıtı yapılması kararı alınmıştı. Anıt yapmadınız bari 3 Temmuz nedeniyle bir açıklama yapınız, deklarasyon yayınlayın’ şeklinde öneri getirdi. Başkan Gümrükçüoğlu ise konuyu Trabzonspor başkanı ile görüşeceğini, başkan Usta’nın uygun görmesi halinde böyle bir deklarasyon yayınlanabileceğini söyledi.

Köylerde tarlalar ekilmeyecek!

Köylerin Büyükşehir’in birer mahallesi olması ile birlikte, şehirlerde olduğu gibi köylerde tarla ve bahçelerde kullanılan dere ve kuyu suyundan da büyükşehir para alacakmış. Belediye meclis üyesi Cahit Erdem, ‘Bu olay gerçekten çok tartışmalı. Köyler büyükşehir belediyesine dahil olduğu için kent merkezlerinde belediye ne tür işlem yapıyorsa köylerde de öyle yapacak. Bu da köylerde artık tarımın yapılmaması anlamı taşıyor’ dedi.

köylerde.jpg

Trabzon Ortahisar ilçesinde mesela bir büyük otel, su ihtiyacının bir kısmını kuyudan temin ediyor ve kuyudan aldığı suyun bir miktarının bedelini belediyeye atık su parası olarak ödüyor. Köylerde de aynı uygulama yapıldığında hiçbir çiftçi su parası vererek tarlasını ıslatmayacak veya kaçak su kullanacak. Büyükşehir belediyeleri bu olayı mutlaka çözmeli.

 

************

 

Suriyelilere vatandaşlık verilemez... Türkmenlerde dahil verilirse ata yadigarı toprakları Suriye Kürtlerine terk edip daha oralara dönmezler ve kökümüz o topraklarda kurur... Herkes geleceğe hesap yapıyor biz neden yapmıyoruz?

Üç ailenin bir araya gelip devlet kurduğu Türk töresi Musul, Kerkük ve Halep Türkmenlerinin de töresi... Vatandaşlık verilmemeli! (Metin Yılmaz)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar