Soylu’yu ziyaret ettiler

   soyluyu-ziyaret.jpgAK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Ufuk Hoş, dün başkent Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ettiler. Bakan Soylu’ya Ortahisar Belediyesi tarafından yapılması planlanan Boztepe Seyir Terası, Tarihi İpekyolu Projesi, Tünel Akvaryum Projesi'ni ayrıntılarıyla anlatan Başkan Genç, projelerle ilgili bakan Soylu'dan destek istedi.
  Başkan Genç, yapılacak projelerin sadece Ortahisar için değil, bütün Trabzon için çok büyük önem arz ettiğini ve ekonomik değer oluşturacağını ifade etmiş. Başkanın bu projeleri gerçekten şehirde ihtiyaç duyulan projeler. Trabzon’a gelen turistlerin, şehir merkezinde keyifli zaman geçirebilecekleri, gezip eğlenebilecekleri ve çeşitli turizm aktivitelerini birlikte yapabilecekleri alanlar maalesef yok. 
  Yatırımcıların da bu projelere ilgi ve alakaları olduğunu biliyoruz. Başkan Genç ve ekibi bugüne kadar birçok yatırımcıyla görüştü ve bu yatırımcılara cazip imkanlar sunma noktasında yerel yönetim olarak her türlü desteği vermek için gayret sarf ettiğini her platformda söylüyor ve Ekopark projesinde olduğu gibi merkezi yönetim desteğini arkasına almak istiyor.
  Dünkü buluşmanın sonunda projeleri dikkatle dinleyen Bakan Soylu’nun özellikle  Tarihi İpekyolu Projesinin bir an önce hayata geçirilmesi noktasında desteğini esirgemeyeceği söylemiş. Soylu’dan, maddi ve manevi destek olacağının da sözü alınmış. 

Bize Paris de Trabzon!

 bize-paris-001.jpg  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’teki temaslarını tamamladı. İmamoğlu, iki farklı ekonomi kuruluşlarıyla toplantı yaptı, Avrupa Ekonomi Zirvesinde konuştu, İstanbul’un insanlığın evrensel ideal ve değerlerine sahip çıkan, bunların işlenip geliştirilmesine zemin hazırlayan bir şehir olacağına vurgu yaptı ve bunun için ekibiyle çalıştıklarının altını çizdi. İmamoğlu, Paris’te Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarını da ziyaret ederek dua etti, karanfil bıraktı. 
  İmamoğlu Paris’te Trabzonlu hemşehrilerini de unutmadı. Paris Trabzonlular Derneği’ni ziyaret ederek dernek başkanı Bülent Cumur ile görüştü, ‘Bize Paris de Trabzon’ kaşkoluyla fotoğraf çektirdi. İmamoğlu’na teşekkür eden Cumur, ‘Paris ziyaretinde bizleri unutmayıp ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Trabzonlu hemşerimiz Ekrem İmamoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz’ mesajı verdi.

Fayans döşemeli Surlar temizlensin!

 fayans-dosemeli.jpg Trabzon’un Tabakhane Vadisinde yapılan kentsel dönüşümün ardından tarihi kale surları ortaya çıkmıştı. Surların üzerinde ya da bitişiğindeki evlerin yıkımıyla birlikte surlar ortaya çıkmasına çıktı da yaklaşık 3-4 yıldır ortaya çıkan yeni manzara Trabzonlulara rahatsızlık veriyor. Vadi içi ve Islahane caddesi arasındaki kısımda yer alan surlardaki tuvalet-banyo kaplaması fayanslar halen daha surlardan temizlenmiş değil. 
  Yaz aylarında onbinlerce turistin geldiği Trabzon’a maalesef bu görüntüler yakışmıyor. Tabakhane Vadisinde peyzaj projesi sürdürülürken tarihi surların unutulması gerçekten şaşırtıcı. 
  Büyükşehir Belediyesi bir an önce Kültür Turizm Müdürlüğü ile bu konuyu masaya yatırmalı ve tarihi surların fayanslardan temizlenmesi, restorasyon projesinin bir an önce hazırlanması için harekete geçmeli. Bu konuda bugüne kadar onca şikayet yapıldı, haberlerle konu gündeme getirildi ama ilgililerden çıt yok. Açık olan bir şey var ki, 4 bin yıllık bir şehre bu görüntü hiç ama hiç yakışmıyor ve bir an önce hareke geçilmesi bekleniyor.

Köse gitti  Turan geldi!

 kose-gitti.jpg Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde geçtiğimiz gün çoğu kişiye göre sürpriz bir değişim yaşandı. Ortahisar ilçesi kuruluşundan beri İlçe milli eğitim müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Şükür Köse’nin görevden alınması eğitim camiasını şaşırtmış. Ancak Şükür Köse’nin il müdürü Hızır Aktaş ile arasının limoni olduğunu ve her an görevden alınabileceğini duymuştuk ama ihtimal vermemiştik. 
Şükür Köse’nin yerine ise eğitim camiasının tecrübeli isimlerinden olan ve en son Yavuz Selim Anadolu Lisesinde müdürlük yapan ve yeni eğitim-öğretim yılı öncesi bu görevinden ayrılan Ali Turan getirildi. kose-gitti.png25 yıllık eğitimci Ali Turan’ın Şükür Köse’den aldığı bayrağı daha yukarıya taşıyacağına inanılıyor. Turan, Erdoğdu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ardından Yavuz Selim Anadolu Lisesinde başarılı çalışmalarıyla bilinen, takdir edilen bir eğitimci. Kendisine bu önemli görevinde başarılar diliyor, ‘hayırlı uğurlu olsun’ diyoruz. 

İYİ Parti-CHP neden  karşı karşıya geldi?

  Ortahisar Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında belediye tarafından inşa edilen işyerlerinden satın alan hak sahiplerine indirim yapılması ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Mecliste oy çokluğu ile alınan karara göre hak sahibi 4 kişiye yüzde 30 indirim uygulanacak. Bu konu İYİ Parti ve CHP grup başkanlarının karşı karşıya getirdi. 
İYİ Parti Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, “İndirim konusunun gündeme gelmesinin nedeni, vatandaşa taahhüt edilenin 10 yıl geciktirilmesi olarak sunuluyor. Bana göre yanlış içinde bir yanlış daha. Bu dört kişinin ismini de bilmiyorum. Hatalar, eksiklikler böyle tanzim edilmez. Bu indirimi geliş şekliye doğru bulmuyorum. Doğru bir yere oturmadı’ diyerek tepki gösterdi.
   CHP Grup Başkanı Turgay Şahin ise, ‘Bir kere bu adamlar hak sahibi. Burada Ortahisar Belediyesi, konu uzadı diye ulufe falan bağışlamadı. Bir kere Ortahisar Belediyesi bu alanı alamazdı. Hukuken alamazdı. Sen vatandaştan kat karşılığı aldığın yeri nasıl satarsın? Bir kere satış yanlıştır. Hak sahibi, devletle anlaşma yapmış ve hakkı nispetinde hak talep etmiş. TOKİ’nin mevzuatında ne var, gecekondu önleme bölgelerinde yüzde 30 indirim yapıyor. Bu bir yasa. Yani Ortahisar Belediyesinin ulufesi değil’ karşılığını verdi.
Kim haklı kim haksız tartışmasına girmeyelim ama CHP’li Şahin’in konuya ilişkin açıklaması daha doğru bir zemine oturuyor. Hangi hak sahibi olursa olsun bu duruma itiraz ederdi ve mevzuat da son derece açık. Sonuçta Ortahisar Belediye Meclisinin doğru bir karar aldığını söyleyebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar