Söz verenler hiç yüzünüz kızarmıyor mu?

Sevgili okurlar, yazdıklarımdan dolayı en çok tepki aldığım ve muhatap olduğum eleştirilerin başında, “Hep eleştiriyorsunuz, bu güne kadar yapılanları görmezden geliyorsunuz” sözleri oldu. Acaba gerçekten öyle mi? “Trabzon’un çehresini değiştirdik” diyenlere ve seçilip koltuğa oturanlara haksızlık mı yapıyoruz?

Ne yalan söyleyeyim bir haftadır zihnimi bu sorular allak bullak etti…

***

 

Geçmişi hatırlamak için  “dikiz aynasına” baktım, 2009 yerel seçiminden önce bu günkü iktidar tarafından dağıtılan 61 projeyi anlatan kitapçığı elime aldım. Kitapçıkla da  yetinmedim yine gözüm gibi sakındığım küçük renkli dört yapraktan oluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun resminin de yer aldığı “Her şey TRABZON için” ilanını da defalarca hatim ettim.

Söz verilip de yapılanları ve yapılmayanları alt alta sıraladım…

Allah sizi inandırsın Sayın Faruk Özak’ın dediği kadar varmış. 

Trabzon’un çok gerisinde olan iller bu gün inanılmaz değişimler yaşanmışlar.

Örneğin Konya ve Kayseri…

Gelenin-gidenin kuru teşekkürüne mazhar olmaktan öteye geçemeyen Trabzon ise ne yazık ki  büyük yatırımlarda fukara kalmış!

***

 

İstersiniz gelin önce dağıtılan renkli kitapçıkta yapacağız diye vatandaşa söz verip de sözlerinde durmayanların neleri es geçtiklerini sıralayalım…

Ondan sonra geçen altı yılda yaptığımız eleştirilerde haksız mıyız siz kar verin…

Hani ballandıra,  ballandıra yapacağınızı denilen raylar döşendi, kara trenin sesiyle bu şehir uyandı da biz mi görmezden geldik?

Nerede yatırım adası?..

Hizmete girdiğinde şu kadar insan çalışacak, bu kadar firma faaliyet gösterecek sözünüzü yerine getirip, hizmete mi soktunuz? Bu kadim şehrin gençleri iş aş sahibi oldu da mı yazmadık?

Her yıl göç veren Trabzon’da çevre illerden gelen vatandaşların katılımıyla nüfus patlaması yaşındı, şehri terk eden binlerce genç-yaşlı doğdukları yere döndü de biz mi atladık?

Ey AKP’nin vekilleri ve onun Büyük – Küçük Belediye Başkanları!

İkinci havaalanını yaptınız, yurt içinden ve dışında gelen uçaklara ve yolculara hizmet vermeye başladı da es mi geçtik…

Botanik Bahçesinin yapımına başlandı diye ilan asanlar…

Lojistik merkezini Rize’ye kaptırmadık, Sürmene’ye kondurduk diye ilan astınız da biz mi görmedik?  

Arapsaçına dönen Trabzon trafiğini rahatlatacak olan, Çevre yolu projesini tozlu raflardan indirip, geçen yedi yılda verdiğiniz sözünüzü tutup bitirdiniz de, biz kötü olmuş mu dedik?

Bu şehre yakışan modern şehirler arası otobüslerin girip çıktığı, şehrin en işlek yerinde duran “Ucube” otogarı yıktınız yerle bir edip trafik rahatladı da sayfalarımızda mı görmedik?

Atmış ayda bitecek dediğiniz ve üzerinden 70 ay geçmesine rağmen bir arpa boyu yol ancak alınabilen Çömlekçi’deki mezbeleliğin bu günkü halini görmeyip yıkılan göstermelik iki binadan mı bahsedelim?

Boztepe’ye yapılacağını duyurduğunuz teleferiği 60 ayda bitirdiniz… Verdiğiniz sözünüzü yerine getirmediğiniz gibi birde “teleferiğe binip de neyi seyredeceğiz”  sözünüzü hatırlatmayıp da alkış mı tutalım?

İkinci devlet ve Vakıf Üniversiteleri eğitime başladı da, bu şehirde yetişen gençlere  Trabzon’u tercih etmeyin, İstanbul’u, Ankara’yı ve İzmir’i ilk sıraya koymalarını mı istedik?

Kimse kusura bakmasın Trabzon tam 12 senedir bir statla uyutuldu!

Verilen sözler yerine getirilecek diyerek vatandaşların oyunu alanların milleti balık hafızalı yerine koyup “hava” atmalarını görmezden gelip yağdanlık olacağımız sanılıyorsa  yanılıyorlar!..

2009’da dağıttığınız kitapçığın içinde gösterilenleri Trabzon’a kazandırmadığınız müddetçe, mumunuzun yatsıya kadar yandığını dercedeceğiz. Verdiğiniz sözleri yerine getirene kadar,  durmak yok yazmaya devam!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.