27.09.2021, 08:29

SÖZDE KALAN DEMOKRASİ

 Anayasanın 135. maddesinden yasal dayanağını alan meslek odalarına, yasa “bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak” görevini vermektedir. Bu düzenlemeyle meslek odaları bir sivil toplum örgütü değil, kamu kuruluşu tüzel kişiliğinde demokratik bir kitle örgütüdür.

            Demokratik kitle örgütü olan meslek odalarımız, meslek üyelerinin ve meslek alanlarının gelişiminin yanında toplumsal, siyasal, ekonomik açıdan ülkenin kalkınması, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi süreçlerinde önemli görevler üstlenmişlerdir. Ancak kimi yönetim organlarınca asli görevlerin gerekleri unutularak, sırf aynı ideolojiyi benimsiyor veyahut tanıdık ve akraba diye yönetim pozisyonlarına ve görevlerine birilerinin getirilmesi çabası yönetimlerin içerisine düştüğü zafiyetin göstergesi olup demokrasiyle bağdaşmamaktadır. Demokrasinin gereği olarak bildiğimiz seçilmişlik, temsiliyet, katılımcılık ve birlikte yönetim ilkeleri bu türden yaklaşımlar ile sözde kalmaktadır. Anayasa ile tanımlı demokratik hak, bu tür yönetim organlarınca demokrasiyi ihlal için kullanılmaktadır. Bu yanlışa düşmeyen meslek odalarımızı tabii ki tenzih ederim ancak düşenleri ise, demokrasinin kılıcına teslim etmek isterim. Neden bu konuyu köşe yazıma taşıdım diye düşünüyorsunuzdur elbette.  Şöyle ki;

            Seçilmiş bir yönetim ve yüzlerce üyesi olan bir meslek odasının şubesine,  genel merkez yönetimince şube etkinlik sahası dışından şube yönetiminin, delegelerinin ve üyelerinin talebi, görüşü ve onayı alınmaksızın, giderleri şube gelirlerinden karşılanmak üzere dayatılan personel alımının demokrasi ile açıklanabilir bir yanının olup olmadığını sizlerin takdirine bırakmak istiyorum. Nitekim şube yönetim organlarında ve şube üyeleri arasında yüzlerce işsiz meslektaşımızın istihdama yönelik talepleri görmezden gelinerek alınan bu kararın, bu meslektaşlarımızca oluşturulan şube gelirlerinden giderleri karşılanmak üzere yapılması, meslek odasının yönetsel ilkesi olan katılımcı, şeffaf ve toplumcu bir anlayışla, üyelerimizin hak ve çıkarlarını koruma ilkeleriyle sizce ne kadar bağdaşmaktadır? Şube etkinlik sahamızdaki yüzlerce işsiz üyemize uygun görülmeyen bu alımın kriterleri hangi demokratik ilke ile açıklanabilmiştir?

            Demokrasi gölgesi altında alınan bu türden antidemokratik yönetsel kararlar ile meslek odalarının önem ve ehemmiyetini azaltmaya kimsenin hakkı bulunmamaktadır.  Meslek odalarımız, üreterek büyüyen ve paylaşarak gelişen bir ülkede insanca ve barış içinde yaşamak için, birlikte karar alma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkesinin yaşama geçirilmesinde, aklın ve bilimin ışığında ülkenin demokrasi ve aydınlanma mücadelesinde bu güne kadar önemli roller üstlenmiş ve bundan sonra da üstlenecektir.

Saygı ve selamlarımla…

           

           

Yorumlar (1)
Hakan 1 ay önce
Sayın Adem Bey, peki şube etkinlik sahası içindeki şube yönetimi, delegeleri ve üyelerinin her biri demokrasinin keskin kılıcından geçerek mi oradalar yoksa sadece memleketçilik kisvesi altında mı oralara gelmişler bu konu hakkında da güzel bir köşe yazısı bekliyorum sizden. Saygılarımla.
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu