SP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Selçuk Özderya:  ‘Maksat  Ak Barolar kurmak!’

SP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Selçuk Özderya: ‘Maksat Ak Barolar kurmak!’

Saadet Partisi (SP) Trabzon İl Başkan Yardımcısı Selçuk Özderya, baroların bölünmesine yönelik düzenlemenin, siyasi iktidarın öngöremeyeceği sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti.

 

Bu kanunla, siyasi iktidarın sonuçlarını öngöremeyeceği gelişmeler yaşanabileceğine dikkat çeken Selçuk Özderya, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi ve teklifin geri çekilmesi çağrısında bulunarak şöyle konuştu:

“Bu anlayışa göre siyasi, ırk temelli, ideolojik, ahlaki anlayış temelli barolar kurulabilir, hatta lezbiyenler bile baro kurabilir. Bu kanun siyasi iktidarın en büyük hatalarından biri olur. İktidarı aklıselime davet ediyoruz. Sonradan ‘Allah, millet bizi affetsin!’ dememek için bölücü ve fitne çıkarıcı bu teklifin geri alınmasını istiyoruz".

YARGI KATLİAMI

Kanunun, yargının 3 temel unsurundan savunmanın meslek kuruluşu baroları bölmeyi ve çoklu baro oluşturmayı amaçladığını savunan Özderya, “Bu düzenleme, yargının katledilmesidir. Savunma yargının temel unsurudur. Savunmayı siyasallaştırmak, yargıyı siyasallaştırmaktır. Savunma siyasallaşırsa, hukuk ve adalet biter. Baroları dernek statüsüne sokmak, yargı katliamıdır” dedi.

İNANDIRICI DEĞİL

Siyasi iktidarın ‘Barolarda ve Barolar Birliğinde temsil adaletinin sağlanmasını istiyoruz’ gerekçesinin bir bahane olduğunu dile getiren Özderya, “Zira temsilde adaleti sağlayacak bir seçim sistemi, pekala getirilebilir. Ancak ‘Büyük barolar meslektaşlarıyla iletişim kuramıyor’ gerekçesinin çözümü, ideolojik ve siyasi görüşe göre baro kurmak değildir, bu problem böyle çözülmez. Büyükşehir barolarımızın etkinliğini artırmak istiyorsanız coğrafi bölünmeye dayalı baro kurabilirsiniz ama ideolojik ve siyasi görüşe göre 2000 avukat bir baro kursun demek, ‘siyasi iktidarın kontrolünde baro olsun’ demektir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.