SPARTALI’NIN BORCU!

Trabzonspor için şampiyonluk yarışını kovalamak Denizlispor için ise ligin dibinden kurtulmak adına kritik bir müsabakaydı. Ama geçen hafta sonu deplasmanda Beşiktaş karşısında sergilediği futboldan uzak bir görüntü veren Trabzonspor tek golle üç puanı almasını bildi.

Futbolda küme düşme hattındaki takımların müsabakalara konsantrasyonunun futbolu performans ve sonuç açısından daha öngörülemez bir oyun yaptığı bir gerçektir. Bu açıdan bakıldığında son haftalarda oyunu üst seviyeye taşıyan Trabzonspor’un yeşil siyahlı Ege ekibi karşısında ilk yarım saatte bir türlü oyuna girememesi ilginçti. Denizlispor müsabakada daha dirençli göründü.

Trabzonspor bu türden rakiplerine karşı tempoyu yükseltip üst düzey pas trafiği işletemediğinde rakibini futbola uyandırıyor. Ve düşük tempoda oynanan oyun sıradan takımların oyununu kutsuyor.

Trabzonspor ilk yarım saatte Ekuban’ın iki kafa vuruşu denemesi, Djaniny’in amatör bir volesiyle Denizlispor kalesinde skor aradı ama muvaffak olamadı. Denizlispor defansının gol vuruşu esnasında Ekuban’a yaptığı harekette topa temas yoktu. Penaltı ya da endirekt vuruş olacak pozisyonu hakem Tugay Numan KağanoğluVAR’da izlemesine rağmen devam ettirdi. Yalnız hakem pozisyonu izlerken VAR en muğlak görüntüleri ekrana taşıdı. Oyun devam ederken gösterdiği pozisyonlar daha berraktı.

Neresinden bakarsak bakalım Trabzonspor’da en özveriyle oynayan futbolcu Ekuban. İşini iyi yapan her insana olduğu gibi CalebEkuban’a da saygı duyulmalı.

SpartalıBakasetas geçen yıl Trabzonspor’a gol attığı için değil Başakşehir’edeplasmanda Mert’le karşı karşıyayken sola kaçıp şut atmadığı için tartışmaya açık bir isimdi. Denizlispor’a attığı gol ile Trabzonspor’daki şahsi kariyer averajını nötrlemiş oldu. Kalan müsabakalarda 20 gol atıp Trabzonspor’u şampiyon yaparsa geçen yıl Başakşehir’e kaptırılan şampiyonluğu geri almış olur. Bu durumda Bakasetas’ın Trabzonspor kariyeri ancak gelecek yıl artıya geçer. Efendim, Trabzonsporlular tam olarak böyle düşünüyorlar!

Evet, Trabzonspor müsabakada % 61 oranında sahip olsa da, 25 şut denemesi yapmış olsa da, 572 pas denemiş olsa da Denizlispor karşısında kopuk kopuk oynadı. Lakin kabul etmek gerekir ki, bu denli yoğun müsabaka trafiğinde bu türden dalgalanmalar olacaktır.

Berat, Bakasetas ve Yunus Mallı’nın takıma katılımı oyun kimyasında ne türden bir değişime neden olacağını ise ilerleyen haftalarda görmek mümkün olacaktır.

Sonuçta Denizlispor karşısında alınmış 3 puan var. Oyun mühendisliği üzerinde daha enternasyonal bir derinlikte düşünmek ve her müsabakada en az üç alternatif taktikle oynamayı başarmak gerekiyor. Dahası bunu bu oyuncularla başarmak gerçek bir teknik direktörlük demektir. Yoksa Messi, Ronaldo ile takım kurmayı atari salonlarındaki çocuklar da yapıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar