Bu gurur sizindir gençler!

Eskişehir’de düzenlenen Şener Arslan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’na Trabzonlu Sporcular damga vurdu.

Spor 12.04.2022, 10:30
Bu gurur sizindir gençler!

Oğuz Kağan Çimşit, Nisanur Kılıç, Nahid Yasin Kara Zeynep Beyzanur Karadeniz gibi sporcularla derece alan Trabzon kafilesi 18 Yaş altı kategorisinde Türkiye 3’üncüsü oldu

18 YAŞ ALTINDA BÜYÜK BAŞARI

Eskişehir'de geçen yıl ekim ayında vefat eden antrenör Şener Arslan anısına düzenlenen "2022 Şener Arslan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası" sona erdi. 18 yaş altı müsabakalarında Trabzonlu sporcuların damga vurduğu şampiyonada Oğuz Kağan Çimşit sağ kolda Türkiye Şampiyonu olurken sol kolda da 3.oldu. Aynı şampiyonada 50 kiloda mücadele eden Nisanur Kılıç, Sol kolda Türkiye İkincisi olarak gümüş madalya aldı.

TRABZON TARİHİNDE BİR İLK

75 kiloda Ali Erdem Bahar ise sağ ve sol kolda Türkiye ikincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. 50 kiloda mücadele eden Nahid Yasin Kara ise sağ kolda Türkiye dördüncülüğünü elde ederken, 18 yaş altı mücadelelerinde 14 yaşla turnuvanın en küçüğü olan Zeynep Beyzanur Karadeniz de Türkiye dördüncüsü oldu. Trabzonlu sporcular bu başarısıyla 18 yaş altı şampiyonasında Türkiye 3.’üncüsü olurken Trabzon tarihinde bile güreşi sporunda en büyük başarıyı elde etti.

İlk hedef Avrupa asıl hedef Dünya

Türkiye Şampiyonu olan Oğuz Kağan Çimşit duygu görüşlerini Kuzey Ekspres’e anlattı. Geçtiğimiz yıl Dünya Şampiyonası’nda yarıştığını ifade eden Çimşit, “16 yaşındayım. Geçen sene yine Türkiye Şampiyonu olmuştum. Yaşım küçük olmasına rağmen yine şampiyon oldum. Önümüzdeki iki senede de aynı başarıyı yakalayıp ardından 18 yaşında Dünya Şampiyonası’nda altın madalya almayı hedefliyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Şampiyonu olarak Romanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonasına gideceğini ifade eden Çimşit, “Romanya’da işler daha zor olacaktır. Türkiye şampiyonasında belli bir noktaya kadar rakiplerimizi biliyoruz. Ama Avrupa şampiyonasında çok ciddi isimlerle karşılaşacağımız kesin. O yüzden sponsor desteğine ihtiyacımız var. Aynı zamanda salon problemi yaşıyoruz. Çok kötü şartlarda Trabzon’u ve Türkiye’ye temsil etmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DESTEK BEKLİYORUZ

1 yıldır imkânlar nezdinde çalışmalarımızın karşılığını aldığını ifade eden Nisanur Kılıç ise, “Çok mutluyum. Ayrıca Erzincan’da düzenlenen Okullararası müsabakalarında şampiyonluklarım var. Salonumuz olsa, bize destek olunsa daha iyi dereceler yapabileceğimizden kuşku duymuyorum. Tam kapasite bir çalışma ortamı hazırlandığında biz de elimizden geleni yaparız. Bu Şehre Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarını getirebiliriz. Ama ne yazık ki sponsor anlamında yalnız kaldık. Eskişehir’deki kafilemizin potansiyeli var. Daha iyi sonuçlar almak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ROMANYA YOLUNDA DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Sağ ve sol kolda Türkiye ikincisi olarak gümüş madalyaların sahibi olan Ali Erdem Bahar Romanya yolunda Trabzon’dan destek beklediklerini ifade etti. Bahar, “Sponsor bulabilirsek inşallah Avrupa şampiyonasına gideceğim. Derece yapmayı çok istediği bir turnuva. Bize destek olabilirlerse iyi bir derece yapabileceğimi de düşünüyorum. Gelecek adına da kendime güveniyorum. Avrupa Şampiyonası Romanya’da olacak. Haliyle oraya gidişi, konaklaması, yemeği derken bunları ailelerimizin karşılayabileceği meblağlar değil.” dedi.

İLK MÜCADELE İLK HEYECAN

50 kilogramda mücadele eden ve sağ kolda Türkiye 4’üncüsü olan Nahid Yasin Kara ise, “Yarışlarda çok heyecanlandım. İlk defa profesyoneller arasında yarıştım. Gücümü kullanamadım. Maç sonrası durumun farkındaydım. Ulusal ve uluslararası dereceler yapacağıma inanıyorum. 15 yaşındayım. 18 yaş altında mücadele ettim. Daha çok başarı elde edeceğime inanıyorum. Çeşitli teknikler çalışmamız gerekiyor. Ama biz bunları yapamıyor ve yarışlarda eksik kalıyoruz. Salon ve destek sorunuyla karşı karşıyayız. Yetkililerden bize destek olmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

MADALYALARIN DEVAMI GELECEK

U 18 yaş altı şampiyonasında mücadele eden 14 yaşla en küçük isim olan ve Türkiye 4’üncüsü olarak alkış alan Zeynep Beyzanur Karadeniz, “Şampiyonaya ilk defa katıldım. Bilek güreşine de yeni başladım. Gülbahar Hatun Anadolu Lisesi’nde turnuvalar yapıldı. İlk önce sınıfta herkesi yenmiştim. Ardından okulda da derece yapmıştım. Liselerarası turnuvalarda da sağ ve sol kolda da derece yapınca profesyonel olarak yarışlara katıldım ve 4’üncü oldum. İlerleyen yıllarda daha da başarılı olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kendi cebime para istemiyorum

Vücut Geliştirme Bilek Güreşi ve Fitness Trabzon Temsilcisi Ömer Şahap Eyüpoğlu sporcuların performansları hakkında açıklamalarda bulundu. Eyüpoğlu, “Bu gençlerin imkânları, destekleri, salonları, çalışacakları aparatları yok. Ona rağmen Türkiye Şampiyonası’nda derece aldılar. Son 3 yılda Trabzon bilek güreşinde birçok madalya aldı. Türkiye’de ilk 3’e girdik. Şimdi bu madalyaları uluslararası platforma taşımalıyız. Bunu yapabilmenin yolu da salon ve sponsorluktan geçer.” dedi.

Eyüpoğlu, “Aksi taktirde bu sporculara yazık olacak. Ben kendi cebime para istemiyorum. Bu çocuklar farklı illere gidiyor, ülkelere gitmeye başladılar. Bundan güzel reklam mı olur? İçine aparatlarını koysalar madalyaları kazanırlar. Son 3 yılda çok cüzi imkanlarla bunları başaran bu sporcular, salon-sponsor desteğiyle birlikte Trabzon’un bugüne kadar bilek güreşi sporunda göremediği başarıyı birkaç yıl içerisinde görecektir.

Haber: Ali Osman YÜRÜK

Yorumlar (0)