Mustafa Reşit Akçay'dan aşı açıklaması

Mustafa Reşit Akçay aşı ile ilgili açıklamalarda bulunarak herkesi aşı olmaya davet etti.

Spor 07.09.2021, 13:34
Mustafa Reşit Akçay'dan aşı açıklaması

Kocaelispor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, koronavirüsten dolayı geçirdiği zorlu yoğun bakım günlerini anlattı. Hastalığı yenen tecrübeli teknik adam, herkesi aşı olmaya davet etti.

O GÜNLERİ GÖZYAŞLARIYLA ANLATTI

Hastanede tedavi gördüğü günleri anlatan Mustafa Reşit Akçay, gözyaşlarını tutamadı. 1 Nisan'da Kahramanmaraşspor deplasmanındaki maçın ardından şehre döndüklerinde yorgunluk hissettiğini, ölçümü yapılan satürasyonunun (kandaki oksijen doygunluğu) kritik oranda çıktığını anlattı.

Trabzon'dan bir doktor arkadaşıyla telefonda görüştüğünü anlatan Akçay, "Hasta olduğum ve hastaneye gitmem gerektiği gerçeğiyle yüzleştiremedim. Doktor arkadaşımın, 'Entübeye doğru gidiyorsun, hemen hastaneye git' tavsiyesi üzerine sağlık kuruluşuna başvurdum. Yoğun bakıma çizgi kalmış. Beni yoğun bakım özellikli odaya aldılar. Orada 1 ay kadar kaldım. Olağanüstü zor bir durumdu. ECMO makinesine girdim. Ölümle karşılaştım, 6-7 gün böyle geçti, hiçbir şey hissetmeden... Akciğerimin makineye bağlandığı, ölümle yüzleştiğim, 10 kişiden birinin kurtulduğu bir ECMO makinesinden çıktım." dedi.

AŞI GÜNÜMÜ BEKLİYORUM

Çok zorlu bir süreç geçirdiğine vurgu yapan Akçay, "Tuvaletinizi yapamadığınızı, altınızı başkalarının temizlediğini, bu utancı, yoğun bakımda bebek maması yediğinizi düşünün. Bu basit bir durum değil, lütfen bu aşıyı olun. Kolay değil. Büyük abdestinizi yapıyorsunuz, geliyor başkaları temizliyor, bu kaldırılabilir bir durum değil. Bunlarla neden yüzleşmek istiyorsunuz? Hemen gidin aşınızı olun. Şu an aşı günümü bekliyorum, gün gün sayıyorum." ifadelerini kullandı.

Akçay, yoğun bakımda uzun süre yemek yemediğini belirtirken, altını başkalarının temizlemesinden dolayı duyduğu utancı anlattı.

"BÖYLE BİR ÖZGÜRLÜK YOK"

Bir sağlık personelinin kendisine "Neden yemek yemiyorsun? Yoksa buradan çıkamazsın?" dediğini aktaran Akçay, "Sen yemek ye, yap, ben temizlerim, bunu sağlık çalışanımız diyor. Bu kadar güzellik olur mu? Bu insanı hatırlamak ve ona teşekkür etmek boynumuzun borcu. Ve onun dediğini yaptım, yedim. Eğer yemek yemeseydim, oradan çıkamazdım. Aşı ol kardeşim, niye olmuyorsun? Başkasına zarar vermek, başkasının hayatıyla oynamak kötü bir şey. İnsanların yaşama hakları, senin keyfine bağlı olamaz. 'Ben özgürüm.' diyor. İnsana zarar veriyorsan, ne özgürlüğü?" diye konuştu.

"ALLAHINIZI SEVERSENİZ AŞI OLUN"

Akçay, Kovid-19 ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığına dikkati çekerek, "Lütfen yapmayın. Şimdi aşı olmayarak bu hastalığı tekrar bulaştırırsanız bana yazık değil mi? Şimdi üçüncü kez hastaneye mi yatayım? Allah'ınızı severseniz aşınızı olun. Başka insanlara bunları yaşatma hakkını nereden alıyorsun?" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
7
açık