Sporda şiddet ve siyaset!

Nihat Genç, ‘Trabzon’a mektup’ başlıklı yazısının giriş bölümünde, ‘Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırı ‘futbola çok fazla siyaset karıştırdığımızın’ en açık delili. Taraftarlık ‘delilik’ ‘katillik’ boyutlarını aşmış. Sorun: ‘insanlarımızın heyecanlarını’ yönetemiyoruz! Futbolu yönetemedik. Futbolu sonunda ‘iç savaş’a taşıyacak malzeme haline getirdik. Çok çok ‘ağır’ ‘telafisi özrü imkansız’ bu saldırı inşallah bir milad olur, aklımızı başımıza alırız’ dedikten sonra suçluları sıraladı…

Genç’e göre ilk suçlu hukuk sistemi… Şike hadisesini çözüp yargısın verememiş, diyor… Genç, Trabzonspor’a hakim olmuş yönetimi de suçlu ilan ediyor.

Nihat Genç, üçüncü suçlu olarak siyasileri, 4. suçlu ise medyayı ve gazetecileri gösteriyor…

Genç’in Oda TV’deki yazısını okumanızı tavsiye ederim…

***

Hukuk sistemini suçlu bulan Genç’e burada katılmıyoruz. Şike olayını, polisinden, mahkemesine, Avrupa’daki spor mahkemelerine, UEFA’ya, CAS’a kadar tüm kurumlar onayladı… Şike de nihai kararı vermeyen, TFF ve TFF’yi atayan siyasi iktidardır.

Türkiye’de profesyonel ve amatör spor, devletin; devleti yönetenlerin kontrolündedir… Türkiye’de hiçbir kulüp siyasi iktidara rağmen uzun soluklu bir icraat yapamaz. Bu dün de böyle idi bugün de!

Diyanet yani din Türkiye’de nasıl bağımsız değilse spor da aynı… Devlete, siyasi iktidara, siyasete endeksli…

Türkiye’de profesyonel veya amatör spor kulüplerini yönetenlerin, maddi ve manevi bir sorumlulukları yok. Herhangi bir kulübün başkanı, o kulübü istediği kadar borçlandırır ve yarın çeker gider. Kimsede hesap soramaz!

Trabzonspor’da dünden bugüne başkanlık ve yöneticilik yapanların hangisinden hesap soruldu?  Bugün kulübü, neredeyse eski para ile yarım trilyon lira borca sürükleyen başkandan yarın kongrede kim hesap soracak, sorsa ne olacak? Bu olay tüm kulüpler ve başkanları için geçerlidir…

Siyasi iktidarlar, kulüpler için yasal düzenlemeye gitmiyorlar.  Eğer giderlerse, kulüpleri siyasi olarak kullanamayacaklar ve siyaset yapacakları büyük bir alan, büyük bir kitle ellerinden çıkacak.

***

Genç’in, dördüncü suçlu olarak gördüğü medyayı ben siyasetten sonra ikinci suçlu görüyorum.  Medya, tek yanlı yayın yapıyor… Bunun nedeni medyanın İstanbul merkezli olması.  Medyayı yöneten ve yönlendirenlerin İstanbul’un üç kulübünün taraftarı olmaları! Olayın ticaretle, satışla, medyanın takip edilmesi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. 

3 Temmuz şike sürecinde,  Türk medyasının önemli bir kesimi olayları ortaya koydu ama iş şike yapana ceza vermeye gelince İstanbul medyasının neredeyse tamamı buna yanaşmadı. Siyasi iktidarda zaten ceza vermekten yana değildi… Bu olay siyaset te olduğu gibi spor dada güven duygusunu zedeledi… Tarafgirlik, toplumun ve belirli grupların iliklerine işledi.  Kulüp taraftarları doğru ya eğri demeye başladılar.  Ki, bunun Nihat Genç, Cengiz Çandar ile bunun en açık örneğini verdi. Çandar, Askere ceza verilmesini alkışladı ama sıra Fenerbahçe’ye gelince yan çizdi!

***

Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırı, Genç’in söylediği gibi, futbola çok fazla siyaset karıştırdığımızın en açık delilidir… Genç, ‘Bu olay inşallah bir milat olur’, diyor...

Ben de diyorum ki, ‘Nihat, bu ve benzer olaylar, bu çarpık sistem değişmediği sürece artarak devam edecektir… Suçun, cezasını vereceksin… Bu FB imiş, TS imiş, GS imiş bakmayacaksın… Hangi kulüp, hangi başkan ve yönetici suç işlemişse, cezasını vereceksin… Hadi buyurun adli ve spor mahkemeleri sonuçlanmış 3 Temmuz süreci için verin cezayı bakalım, verebiliyor musunuz? Veremediğiniz için bu tür olayların da önüne geçemezsiniz.

Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırıyı kınar, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.