Su alan gemi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Partinin kurmayları ile 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Külliyesinde düzenlenen törene katıldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile el sıkıştı. Dış politikadaki gelişmeleri, "Stratejik Kara Delik" olarak nitelendiren Akşener, "Çağrıyla karaya oturmuş ve su alan bir geminin kaptanına güvenmemiz istenmektedir. Bunun böyle olamayacağı bilinmelidir" dedi. 

su-alan.jpg

Akşener; "Gündemdeki sorunlar eğer bir “milli mücadele” gerektirmekteyse alınması gerekecek tedbirlerin vüsatı AKP-MHP İttifakını aşmak durumundadır. Nitekim bu anlayışla 14 Ağustos tarihinde yaptığım bir basın açıklamasında ‘görüş ve önerilerimiz mahfuz kalmak kaydıyla, iktidarın tarifiyle, milli egemenliğimizi hedef alan bu ekonomik savaşa karşı, ben de milli egemenliğimizin kalesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Milli Ekonomi Gündemi ile toplantıya davet ediyorum’ demiştim. Meclisin halen de tatilde olması ve bu çağrımıza yanıt verilmemiş olmasından da rahatsızlık duymaktayım’ diye konuştu.’
Akşener’in hükümete yönelik eleştirilerinin önümüzdeki süreçte artarak devam edeceği bildirildi.
 
Cahit Turhan aday gösterilir mi?

cahit-turhan.jpg

Trabzon’un deneyimli gazetecilerinden biri Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayının, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turan olacağını iddia etti. 
Cahit Turhan, en önemli bakanlığı bırakır Trabzon’a gelir mi? Turhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Trabzon’a git’ derse ancak Trabzon’a gelir. Bunun dışında Turhan’ın Trabzon’a gelmesi mümkün değil. 
AK Parti kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için bir başka sürpriz isim de konuşulmaya başlandı. Bu isim, Gençlik ve Spor ve Basın İlan Kurumu eski genel müdürü Mehmet Atalay... Mehmet Atalay, bir süredir Trabzon’da. Atalay önceki akşam gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile Atatürk Alanında bir süre sohbet etti. Kurt, Atalay ile Trabzon’un memleketin sorunlarını konuştuk, demekle yetindi.
Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da üçüncü dönem aday olmak için gayret sarf ediyor. Trabzon genelinde özellikle AK Parti içerisinde bazı grupların kendisine karşı olduğunu söyleyen Gümrükçüoğlu, ‘Benim çalışmaların, hizmetim ortada. Trabzonumuz için gece gündüz çalışıyorum. Partim beni aday gösterirse elbette aday olurum’ diyor.
AK Parti’nin potansiyel büyükşehir Belediye Başkan adaylarından biri olan il başkanı Haydar Revi ise Beştepe’den gelecek işareti bekliyor. AK Parti Trabzon milletvekillerinin Haydar Revi’nin büyükşehir belediye başkan adaylığına karşı çıkmayacakları söyleniyor.
AK Parti’de sessiz ve derinden giden bir başka isim de eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu. Ayşe hanım bu günlerde gelişmeleri takip ediyor. Ankara’ya Trabzon’da ben de varım, mesajı yolluyor.
Büyükşehir Belediye Başkanlığının favori adaylarından biri olan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, esnaf ve sivil toplum örgütlerini ve hac farizesini yerine getirenleri ziyaret ediyor. 
Eski bakanlardan Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar ise, eş dost ziyaretinde bulunuyor. Özak, hemen hemen hiçbir konuda görüş belirtmezken Erdoğan Bayraktar ise çekinmeden görüşlerini açıklıyor. Bayraktar’ın, Ayasofya Müzesi ile ilgili yaptığı açıklama kamuoyunda büyük destek görmüştü. 

Osman Abanoz aday olabilir! 

osman-abanoz-001.jpg

Önceki yerel seçimde MHP’den Ortahisar Belediye Başkanlığına aday olan Osman Abanoz’un, Mart ayında yapılacak olan seçimlerde muhalefet partilerinin ortak adayı olabileceği söyleniyor. Osman Abanoz’un, Trabzon ili genelinde tanınan ve bilinen bir isim olduğu, muhalefetin ortak adayı gösterilmesi halinde, büyükşehir belediye başkanı seçilme ihtimalinin yüksek olduğu kaydediliyor.
Ortahisar Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ise, ‘Gelişmeleri takip ediyorum. Her şey zamanında’ demekle yetindi. Gürol Ustaömeroğlu’nun İYİ Parti’den aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu öğrenildi. 

Hüseyin Hoca’dan vira bismillah!

huseyin-ors-002.jpg

İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, gerçekten durmak bilmiyor. Trabzon’u adım adım arşınlayan Örs, dün Of balıkçı barınağında ‘vira bismillah’ diyerek balıkçı teknesi ile denize açıldı. Rüzgarlığı sırtına geçiren Hüseyin Örs, denize açılmadan önce bir de fotoğraf çektirdi ve sosyal medyada paylaştı. Gece geç saatlere kadar balıkçı teknesinin tayfası ile avlanan Hüseyin Örs, ‘Ben herkesin milletvekiliyim. Balıkçının da esnafından emeklinin de köylünün de. Vatandaşın derdini dinlemek ve sorunları çözümüne katkı yapmak için vekil oldum’ dedi.

***

Suyun üstünde yürüyebilmek için suyun kaldırma kuvvetine denk bir ağırlıkta olmanın gerekli olduğuna inanmayanlar, inanınca suyun üstünde yürüyebileceklerine inanıyor. Bir tarafta inanmak, bir tarafta inanmamak... Suyu adam yerine koyan yok.
(Temel Kahveci)

***

Babam bir başka arabası ile bir başka dereyi geçiyor, 1930'ların ikinci yarısı. Önden bir başka araba geçmiş. Dere kenarında lastiklerinin izi var. O araba ile geçenlerden biri babama bakıyor. İkinci fotoğrafta babam da dereyi geçtikten sonra Trabzon 80 numaralı arabasından iniyor. Karşı tarafta bir araba daha var dereyi geçecek olan. 
(Yahya Sezai Tezel)

**********

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne göz açtırmayan Teoman Yılmaz, bu görüntüye, ‘İnsanımıza da yazıklar olsun. Ne yapmalı, çare nedir’ diye yazmak zorunda kaldı. 
Trabzon’un yalnız mesire alanlarında, dağlarında, yaylalarında değil Ortahisar ilçe merkezindeki dinlenme mekanları özellikle yaz aylarında, yiyecek atıkları ile dolu.

bir-fotograf.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar