Su En Temel  İnsan Hakkı

Su En Temel İnsan Hakkı

Ortahisar Belediyesi CHP Meclis Üyesi Oktay Söğüt, susuzluğa karşı Büyükşehir Belediyesinin akılcı çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, şehir genelinde pek çok su kaynağında debi düşüklüğü sorunu olduğunu belirterek, suyun tasarruflu kullanılması çağrısında bulunmasına ilişkin açıklamada bulunan CHP’li Söğüt, “Yağışlardaki azalma, susuzluk ve kuraklık ihtimalini doğurunca, Başkan Zorluoğlu’nun vatandaşı daha az su kullanmaya çağırması, ilkel ve kolaycı bir yaklaşımdan başka bir şey değildir. Çünkü; susuzluk ve kuraklık ihtimaline karşı Başkan Zorluoğlu’nun başında bulunduğu Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ su tasarrufu çağrısı yaparken, birçok belediye akılcı ve kalıcı çözümler üretiyor.

Susuzluk ve kuraklık ihtimaline karşı akılcı ve kalıcı çözüm üreten belediyelerden birisi de, hemen aynı su kaynağı ve coğrafyaya sahip olan Ordu ilinin Büyükşehir Belediyesi. Trabzon Belediyesi’nin su tasarrufu çağrısında bulunduğu gün, Ordu Büyükşehir Belediyesi kuraklık problemine karşı, suyun kaynağında tutulması için 19 ilçede gölet çalışması başlattığını duyurdu. Ayrıca, yapılacak göletlerle hem olası sel felaketi riski en aza indirilmiş, hem de buralarda oluşturulacak çevre düzeni ile bu bölgelere farklı yaşam alanları kazandırılmış olacak” dedi.

“Su en temel insan hakkıdır” diyen Oktay Söğüt, “Vatandaşa kesintisiz, temiz ve ucuz su sunmak belediyelerin en temel görevleri arasındadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ve TİSKİ’nin vatandaşa kesintisiz, temiz ve ucuz su sunmak için, gerekli çalışmaları bir an önce başlatmasını, söz değil iş üretmesini diliyor ve bekliyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.