Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ŞU ERMENİ OLAYINI ÖNCE BİZ ÖĞRENSEK

“Soykırım” sözcüğünün anlamı ne? Hangi sözlüğe bakarsanız bakın hepsinde anlamı aynı... Bir soyu, bir ırkı, bir milleti toptan yok etmek amacı ile yapılan harekat. Tam tarafsız bir gözle söyleyelim. Türk tarihinde çok onur duyulacak sayfalar da var utanılacak sayfalar da var. Ancak ‘soykırım’ yok. Türkler hiçbir zaman ırkçı hareket etmemiştir. Çok savaştılar. Savaş meydanlarında çok can aldılar çok can verdiler ancak bir soyu bir milleti toptan ortadan kaldırmak için hiçbir harekâtta bulunmamışlardır.

Ermeni Soykırımı diye anılan olay Osmanlı’nın son zamanlarında 1915’te oluşan bir olay. Anlaşılması çok zor olan bir olay değil. Çok karışık çok bilinmeyen bir olay değil. Çok açık ve net biçimde tarafsız gerçek tarihlerde yer almış. Aslında Ermeniler 200 yıldan beri bu soykırım olayını gerçek diye yutturmak için çok değişik yol ve yöntemler kullandı. Bu konuda onları en çok kullanan Amerikalılar oldu. Bu yoldan emperyalist emellerini gerçekleştirmek istediler. Osmanlı ne zaman zayıfladı, güçsüzleşti onlar bu olayı öne sürdüler. Sorun demiyorum çünkü onlar yapay bir sorun yarattılar.

Osmanlı milli bir devlet değil. Çok değişik soylardan, milletlerden, dinlerden oluşan bir imparatorluk. Bu imparatorluğun padişahı Türk soyundan ancak devlette imparatorluktaki değişik halklardan insanlar olmuştur. Özellikle Ermeniler imparatorlukta adeta ayrıcalıklı bir kavim olmuştur. Büyük kentlerde en zengin onlar. En görkemli yapılar onların, en önemli okullar onların. Onlar ustadır, onlar sanatkardır, askere gitmezler, saraylarda yaşarlar. Bu gerçeği bugün de görebilirsiniz. İstanbul’da, İzmir’de en büyük kentlerimizde bakın tarihi koruma altındaki binalara, Ermeni yapısıdır. Halen İstanbul’da, İzmir’de bu yapılarda yaşayan Ermeniler var.

Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslar bize savaş açtı. Doğudan saldırdı. Düşman doğudan saldırınca maalesef bizim yurttaşımız olan Ermeniler bizi arkadan vurdu. Komşularını öldürdüler. Köyleri yaktı yıktılar. Ordumuza arkadan saldırdılar. İşte buna karşı Osmanlı ordusu kendisini savundu. Elbette zaman zaman çok kanlı çatışmalar oldu çok kan akıtıldı can gitti. Evet binlerce Türk ve Müslüman topluca öldürüldü. Anadolu’da birçok toplu mezar var. Soykırım iddiasında bulunanlar toplu bir Ermeni mezarlığı gösteremiyor. Nerde bu soykırım mezarlıkları?

NE ZAMAN GÜNDEME GELİYOR?

Doğu Ordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın kazandığı zaferle Doğu Anadolu kurtarıldı. Ermenilerle anlaşma imzalandı. 1920’li, 30’lu, 40’lı hatta 50’li yıllarda hiç gündeme gelmedi . Özgürlük ve bağımsızlığımızı dünyaya kabul ettirdiğimiz Lozan’da da bu konu hiç tartışılmadı çünkü sorun daha önce çözülmüştü.

60’lı, 70’li yıllarda Ermeniler dünyaya seslerini duyurmak amacı ile çok aşağılık bir yol bulmuşlardı. Yurtdışındaki elçiliklerimize saldırıyorlardı. Özel çıkar ilişkileri ile bir çok yabancı ülkeye bu yalanı kabul ettirmeye çalıştılar. Burada en büyük hata Türk hükümetlerinin bu olayı tam olarak anlayıp anlatamamış olmalarıdır. Biz kendi tezimizi bilmez ve sahip çıkmazsak elbette bize karşı bu tür davranışlar olur. Zaman zaman sanki bir suçluluk duygusu içinde olanlar olmuştur. Böyle olunca elbette bu güçler azar. Dışa bağımlı yönetimler olunca bu tür dayatmalara karşı sanki geri çekilme oluyor. Hayır kahve dili ile heyheyli yanıt vermeye gerek yok. Böyle bir olay yok. Türk tarihinde soykırım yoktur. Tarihinde resmen soykırım olanlar Almanlar, Amerikalılar, birçok Avrupalı var iken onların yüzü kızarmıyor da bizim neden kızarsın. Osmanlı ile ikide bir övünenler neden Osmanlıyı bile tam öğrenmezler. Osmanlıyı savunmak için değil, biz gerçeği savunuyoruz. Böyle bir soykırım olmamıştır. Bu söylem emperyal çıkarlar için güçlü devletlerin ortaya attığı bir yalandır. Bizde halen binlerce Ermeni yurttaşımız vardır. Büyük Atatürk Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrası bu tür sorulara çok açık yanıt verdi. O yıllarda bu konu hiç gündeme gelmedi.

TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ

Büyük Atatürk'ün Yurtta barış dünyada barış ilkesine göre dünyadaki tüm ülkelerle ve milletlerle barış içinde birlikte yaşarız. Ermenilerle de anlaşırız. Ancak anlaşmanın koşullarına göre onurumuza uygun anlaşırız. Zaman zaman yapılan anlaşmalar gösterilen davranışlar bize göre değildi. Ermeniler ve Ermenistan uluslararası meydanda bizden daha avantajlı değil. Türkiye Cumhuriyeti çok büyük, çok güçlü ve çok daha onurlu bir devlettir ulustur. Buna göre hareket edelim. Ermeni yurttaşlarımız eşit yurttaş haklarına sahip hatta milletvekili olup yüce meclisimizin üyesi olanlar da var. Siyasal sistemlerimiz kendine güvenmeli, onurumuzu daha da yüceltmeli.

Bu sorun nasıl çözülür? Bir ülke bu yalanı kabul edince hemen telaşlanmaya gerek yok. Tezimizi çok iyi bilelim ve öyle savunalım. Ermenilerin Türk ve Müslümanlara yaptıkları, Amerikalıların Kızılderililere yaptıkları ve Almanların insan yakılan fırınları. Tarihimizi iyi ve doğru okuyalım, anlayalım, anlatalım ve bu tür yalanlara sakın ola inanır gibi olmayalım. Yüzlerce ülkenin bu yalana inanmış olmaları bizim siyasal yönetimlerimizin bir zaafıdır. Bizde soykırım yok... Bunu tüm insanlık bilmeli. Yöneticilerimiz önce buna inansınlar sonra başkalarının inanmasını beklesinler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.