‘Su zammı AKP’yi karıştırdı’

‘Su zammı AKP’yi karıştırdı’

AKP’li bazı meclis üyelerinin oylamaya katılmayarak destek verdiği su zammı AKP Trabzon teşkilatını karıştırdı. Belediye meclis bağımsız üyesi Mahmut Aksu, İsmail Kemerkaya’nın istifasını isterken, merkez ilçe başkanı Ergin Aydın, su zammını mahkemeye taşıyabileceklerini söyledi. Belediye Başkanı Canalioğlu ise herkesin meclis kararına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Kemerkaya istifa etmeli!

 

Belediye Meclisi’ne AKP listesinden giren daha sonra istifa eden ve bağımsız kalan Mahmut Aksu, Suya yapılan yüzde 20’lik zammın sorumlusunun AKP’li Meclis Grup Başkanı İsmail Kemerkaya olduğunu öne sürdü.

İsmail Kemerkaya’nın, AKP grubuna hakim olmadığını iddia eden Aksu, ‘Trabzon’u ilgilendiren önemli bir konuda, meclis üyelerini bir arada tutamayan Sayın İsmail Kemerkaya vakit geçirmeden istifa etmelidir. Bardağı taşıran bu olaydan sonra Sayın Kemerkaya’nın mazeret üretme hakkı yoktur’ dedi.

 

‘Mahmut’u severim’

 

Mahmut Aksu’nun eleştirilerine cevap vermeyeceğini kaydeden Kemerkaya, ‘Mahmut’u severim. Kendisi ile görüşürüm. Ben hiçbir arkadaşımı mahkemeye vermedim. Mahmut benim canım, ciğerimdir. Ateşin üzerine benzinle gidersek, ateşi daha da büyütürüz. O nedenle bu konuda konuşmama kararı aldık. Gelişmeleri teşkilatımız değerlendiriyor. Teşkilatımız görüşümüzü ve gelişmeleri kamuoyuna aktaracaktır’

-‘Sayın Kemerkaya, şike’den bahsettiniz. Kim veya kimler şike yaptı?’

‘Beni konuşturmaya zorluyorsun. Konuşmayacağım dedim. O gün yaptığım açıklamada bir cümle sarfettim. O cümlede her şey var. AK Parti grubu olarak o gün 4 arkadaşımızın Meclise gelmeyeceğini biliyorduk. Biz yine de art niyetli olmadık. Biz meclise girmeseydik. Meclis toplanamayacaktı. Biz meclise girdik. Ardından, komisyondan geçmeyen suya zam olayı, Başkan tarafından meclise getirildi. Ne yapabilirdik. Meclis toplantısına katılan arkadaşlarımızın hepsi karşı oy kullanmalarına rağmen, Başkanın zam isteği meclisten geçti.’

-‘Sayın Kemerkaya, Aksu sizi istifaya davet ediyor. İstifayı düşünüyormusunuz?

‘Neden istifa edeyim. Teşkilat benim yerime başka bir arkadaş üzerinde karar kılırsa o zaman düşünebilir. Bu iş Mahmut kardeşimin söylemi ile olacak iş değil. Ben, mecliste parti kararları dışında bir şey yapmadım ki’

-‘ Sayın Kemerkaya grup ve meclisteki üyeleriniz ile ilgili iddialar var?

  Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Bizi bölmek için oyun oynanıyor. Ben konuşmayacağım, teşkilat başkanımız bu konuda açıklama yapacaktır’

 

‘Mahkemeye taşıyabiliriz’

 

AKP Merkez İlçe Başkanı Ergin Aydın, Mahmut Aksu’nun grup üyesi olmadığını belirterek,

‘Mahmut Aksu’nun yapacağı en güzel iş Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmektir. Mahmut, meclis üyeliğine bağımsız olarak seçilmedi. AK Parti listesinden meclise girdi. Mahmut’u meclise AK Parti taşıdı. Şu anda bağımsız olan Aksu’nun söylemleri bizim için fazla bir şey ifade etmiyor’ dedi.

Başkan Canalioğlu’nun, plan bütçe komisyonundan meclis gündemine getirilmeyen bir konuyu resen meclise taşımasını mahkemeye taşıyabileceklerini söyleyen Aydın, ‘Arkadaşlarımız konu ile ilgili araştırma ve inceleme yapıyorlar. Bu kararı iptal ettirmek için mahkemeye taşıyabiliriz’ dedi.

Meclis toplantısına katılmayan Mustafa Dinçer’in izinli olduğunu, Ahmet Karabıyık’ın yurt dışında Tufan Aydoğan’ın da Ankara’da olduğunu ifade eden Aydın, ‘İsmail Sağlam kardeşimiz Trabzon’da olduğu halde toplantıya katılmadı. Bu aşamada hiçbir arkadaşımızı suçlamıyoruz. Olayı çok yönlü olarak irdeliyoruz’ diye konuştu.

 

‘Meclis kararına saygı göstersinler’

 

Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, göreve geldikleri günden bugüne suya 2005 yılında bir kez yüzde 5 oranında zam yaptıklarını belirterek, ‘Belediyelerin en önemli gelir kalemlerinden biri olan suyu maliyetin altında veriyorduk. Su fiyatını yeniden ayarlamak için, Plan ve Bütçe komisyonuna ricada bulunduk. Komisyon üyeleri, ‘Baskı var. Biz getiremiyoruz’ dediler. Israr ettik. Sonuç alamadık. Kendilerine, ‘su dosyasını meclise taşıyın. Meclis karar versin’, dedik. Bunu da yapmadılar. Ben de yetkimi kullandım ve olayı meclise taşıdım. Meclis kararına herkes saygı göstermelidir. Bizi bu görevlere getirenler, bize oy verenler kavga etmemiz için bizi buralara seçmediler. Bizden hizmet bekliyorlar. Bizde hizmet vermek için var gücümüzle çalışıyoruz’ dedi.

 

Vali bey neden görüş belirtmiyor?

 

Geçenlerde Vali Nuri Okutan ile Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun arasının açık olup olmadığı konusunda bir yazı yazmıştık.

Vali Nuri Okutan, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Salih Özkan aracılığıyla sözlü bir açıklama gönderdi.

Salih Özkan’ın ifadesine göre, ‘Valilik ile Belediye uyum içersinde çalışıyor’.

Konu ile ilgili vali beyden henüz resmi bir açıklama almadık.

Önceki gün bir okurumuz aradı ve ‘Uzun Sokak’ın trafiğe kapatılması yönünde Trabzon’da yaşayan hemen herkes görüşünü belirtti. Halkın yüzde 99’u sokağın kapatılmasını istiyor.

Sivil toplum Örgütlerinin biri hariç tamamı sokağın kapatılması için açıklama yaptı.

Bu konuda açıklama yapmayan ve görüş belirtmeyen iki kurum var. Biri valilik diğeri AKP il ve merkez ilçe yönetimi. AKP Trabzon teşkilatının yerel seçimlerdeki tek hedefi belediye başkanlığını kazanmak! Halkın neredeyse tamamının onay verdiği bir konuda AKP’nin görüş belirtmemesi ilginç. AKP teşkilatı Uzun Sokak’ın trafiğe kapatılmasını istiyor mu istemiyor mu? Bu konuda birileri açıklama yapsın. Uzun Sokak konusunda Vali Nuri Okutan’da henüz görüşünü belirtmedi. Vali bey, acaba AKP’nin tavrını mı bekliyor’ dedi.

Vali beyin Trabzon’da yaşayan hemen herkesin hem fikir olduğu bir konuda, siyasilerin tavrına göre hareket edeceğini sanmıyoruz.

Vali bey anladığımız kadarıyla tartışmalara girmek istemiyor!

Bu arada Tanjant Yolunun Hacı Kasım Kavşağı ile Kiler Market arasındaki trafik lambalarının devre dışı bırakılmasına vatandaşlar büyük tepki gösteriyor.

Vatandaşlar, bölgedeki trafik lambalarının devre dışı bırakılması ile birlikte kazalara davetiye çıkartıldığını belirtiyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.