Suat Çağlayan’dan bir Ecevit anısı!

suaat-caglayandan.jpg

Kültür ve Turizm eski bakanlarından Prof.Dr. Suat Çağlayan, memleketi Trabzon’a ziyarette bulundu. Mahallesi olan Dolaylı’ya çıktı, dostlarıyla buluştu, hasret giderdi. Meral Akşener’in lideri olduğu İYİ Parti kurucularından Prof.Dr. Suat Çağlayan, Trabzon’a ziyaretinde tarihe not düşecek nitelikte merhum Ecevit ile olan bir anısını paylaştı. Çağlayan, ‘2002 yılında rahmetli Ecevit ile birlikte Kars’tan dönüyorduk. Rahşan Hanım dahil altı kişi güzel bir sohbet içindeydik. Bülent Bey ise, dalgın bakışlarla uçağın penceresinden dışarıyı seyrediyordu. Yüzünde son zamanlarda azalmaya başlayan tikleri artmıştı. Sohbetin neşesinden cesaret alarak, “Efendim, neden bize katılmıyorsunuz” diye sordum. Her zamanki nezaketiyle; “Kusura bakmayın” dedi ve, “Şimdi Ankara’ya dönüyoruz ve beni kimler bekliyor biliyor musunuz? ABD Büyükelçisi ile birlikte Amerikan Senatörlerinden bir grup. Irak’a girmeleri için Türkiye’nin Güney sınırına yerleşmek ve oradan Irak’a girmek istiyorlar” diye açıklama yapma ihtiyacı duydu, biraz düşündükten sonra kararlı bir sesle, “Buna izin vermeyeceğim, çünkü Amerika girdiği yerden çıkmaz. Bir şekilde kendisine bağlar” dedi. Bazen yurtsever Ecevit’in milliyetçiliğini tartışıyor birileri, ona dil uzatıyor! Bu anımızın bilinmesinde yarar var diye düşünüyorum’ ifadelerini kullandı. 

Suriyelilere harcanan para!

Mülteciler Komisyonu Başkanı AK Pati Antalya Milletvekili Atay Uslu, ülkemizdeki Suriyelilerin her birinin günlük masrafının 40 Euro yani 188 TL olduğunu açıkladı. Bu parayı 30 gün ile çarptığınızda karşınıza çıkan para 5 bin 640 TL. Yani bir Suriyeliye aylık ödenen miktar 5 bin 640 TL. Nereden baksanız üst düzey bir bürokratın, ya da akademisyenin maaşı. Asgari ücretlileri hiç konuşmaya gerek yok. Devlete yıllarca hizmet edenlerin emekli maaşları ise cabası... Varın yorumu siz yapın

Moloz’daki durak yeri!

Trabzon’un Pazarkapı Mahallesi Moloz mevkiindeki ilçelere ve mahallelere çalışan dolmuş minibüs duraklarında tam bir perişanlık yaşanıyor… Dolmuş depo alanında, dolmuşçuların ve müşterilerin ihtiyaçlarını gidereceği bir tuvalet bulunmuyor... Ayrıca bekleme yerlerinde her yağmur yağışında vatandaşların sığınabilecekleri kapalı bekleme yerleri de bulunmuyor. Bu durumdan hayli şikayetçi olan dolmuşçular, ‘Bir minibüs belediyeye günde 7.5 TL ödeme yapıyor ama karşılığında aldığımız doğru-düzgün bir hizmet yok. İhtiyaç gidermek için yakındaki benzin istasyonlarına koşturuyoruz, o istasyonların işletmecileri de bu durumdan muzdarip. Belediyeye başvuruyoruz, yeni proje yapılana kadar sabır diyorlar ama nereye kadar… O proje ne zaman hayata geçirilecek de bizler rahat edeceğiz. Geçici de olsa bir çözüm üretilemez mi’ diye yetkililere çağrıda bulundular.

Kasap’ın konukları!

DSİ Bölge Müdürü Oğuz Kasap; Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, İlbank Bölge Müdürü Salih Devran, Sebze ve Meyve Hali Derneği yönetim kurulu üyesi Ercan Şılbır ve Hakkı Emiroğlu’nu geçtiğimiz akşam DSİ sosyal tesislerinde ağırlamış. Grup gece geç saatlere kadar sohbet etmiş. Sohbetin ağırlıklı konusu ise Trabzonspor olmuş.

‘İpekyolu Üniversitesinin
önü kesilmemeliydi!’

Mimarlar Odası eski başkanı Sayim Adanur’ın aklı İpekyolu Üniversitesi’nde kalmış… Bu üniversite için Akyazı sırtlarında Hazine’ye ait muhteşem bir yer bulduklarını, kurulması ve açılmaması için hiçbir sebep yokken önünün birileri tarafından kesildiğini ileri süren Adanur, ‘O proje kadük edildi, kaybeden ise Trabzon olmuştur’ diyor.

Altuntaş o görevden neden alındı?

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulu bulunan Ulaşım Koordinasyon Kurulu’nda(UKOME) şoför esnafını temsil ediyordu. Şoförler Federasyonu bir yazı göndererek Turan Altuntaş’ı bu görevinden aldı ve yerine Araklı Şoförler Odası Başkanı Yusuf Gümüştaş’ı görevlendirdi. Federasyondan gönderilen yazıda, ‘6 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonun görevlendireceği temsilcisinin Ulaşım Koordinasyon Merkezine üye olarak katılacağı hükmü getirilmiştir. Görülen lüzum üzerine yazının tarihi itibariyle toplantılara katılmak üzere federasyonumuza bağlı Araklı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası görevlendirilmiştir’ denildi. Görülen lüzum nedir tam olarak bilemiyoruz.
Bu gelişme üzerine Turan Altuntaş bir açıklama yaparak, ‘Benim görevden alındığıma dair tarafıma yapılmış herhangi bir bildirim yoktur, görevimin başındayım’ açıklamasında bulundu.

Teoman Yılmaz'ın imza kampanyası!

Trabzon belediyelerinin korkulu rüyası Teoman Yılmaz yeni bir imza kampanyası başlattı. Belediye'nin Atatürk Alanı'ndaki eski binasının kahve sarayı değil, kültür merkezi ve kütüphane olmasını isteyen Yılmaz change.org üzerinden kampanyaya start verdi. Teoman Yılmaz bu düşüncesinin gerekçelerini sıralarken, ‘O binanın kafe değil, kültür merkezi, kütüphane olmasını istiyoruz. Halkımız okusun peşindeyiz. Peynirli kıymalı yemeye, kahve içmeye yer çok Trabzon'da. Ama okuyacağımız, kültürümüzü tanıtacağımız yer yok. Tüketim toplumu olmayalım, bilgili ve üretken olalım’ ifadelerini kullandı.

 


 

 

 

 

 

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar