Suat Hacısalihoğlu’nun Erdoğan’dan isteği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon gezisinde Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Suat Hacısalihoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Trabzon’un sorunlarını ve isteklerini sıralarken Güney ekspres otoyolunun bir an önce yapılmasını, 77 km.lik yolun 70 km.’sinin tünelle geçileceğini ve büyük maliyet getirmediğini söylemiş.

Gazetemiz sahibi ve bu sayfaya katkı koyan yazarımız Hasan Kurt, birkaç yıl önce Güney Çevre Yolunun yapılmasının ekonomik nedenlerle yapılmasının mümkün olmadığını savunmuş ve yerine Trabzon sahil yolundaki trafik yoğunluğunun giderilmesi için 70 km.si tünelle geçilecek olan güney ekspres otoyoluna bir an önce başlanması gerektiğini söylemiş ve yazmıştı.

Kurt’un bu projesini KTÜ Ulaştırma Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Atakan Aksoy, güzergahı ile nerede tünel nerede viyadük nerede köprülü kavşak yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde hazırlamış ve Kuzey Ekspres Gazetesi’nde kamuoyuna duyurmuştu.

TTSO yönetim kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun, bu önemli projeyi Cumhurbaşkanına sunması Trabzon için önemli bir olaydır.

Bundan sonra yapılması gereken iş, bu projeyi hayata geçirmek için kamuoyunun, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin bu projeye sahip çıkmaları ve hükümet düzeyinde takipçi olmalarıdır.

Burada da en büyük görev; AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’ye, milletvekillerine ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya düşmektedir.

Merkezi hükümetin Trabzon’da bugünden yarına yapması gereken bir numaralı proje, Güney Ekspres Otoyolu projesidir. Çünkü 70 km.si tünelle geçilecek. 77 km.lik güney çevre yolu, yalnız bir otoyol olmayacak, yolun ilçe giriş kavşaklarının çevresi de yeni yerleşim ve sanayi alanı olacaktır.

Başhekim neden istifa etti?

suat-hacisalihoglunun.jpg

Vakfıkebir Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. D. Mehmet Fırat Demiral, birkaç gün önce görevinden istifa etti. Sağlık Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunan Damiral, Sinop Devlet hastanesi Başhekimliğinden Trabzon Kanuni Hastanesi başhekimliğine ve daha sonra Vakfıkebir Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanmıştı. Demiral, ‘Dışarıdan yapılan siyasi baskılara dayanamıyorum’ diyerek görevinden istifa etti.

İlyas Alp görevden alındı!

ilyas-alp.jpg

 

Sağlık Bakanlığında çeşitli hastanelerde müdür olarak görev yapan ve son olarak Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı hizmetler yapan İlyas Alp, sözleşmesi yenilenmeyerek il sağlık müdürlüğü emrine alındı. Trabzon Sağlık il müdürlüğünde yaklaşık 40 civarında müdür kadrosunda bankamatik memuru bulunuyor. Bu arada Fatih Devlet Hastanesi müdürlüğüne AKP Beşikdüzü ilçe başkanın Harun Demirci’nin kadrosu laborant olan oğlu Koray Demirci atanmış.

Parkı olmayan ilçeler!

Trabzon’un çoğu ilçesinde halkın dinleneceği, sohbet edeceği, çocukların oynayacağı park bulunmuyor. Parkı bulunmayan ilçelerin başında Şalpazarı geliyor. Trabzon’un doğusundaki ilçelerden Çaykara, Hayrat, Dernekpazarı’nda da park bulunmuyor. İlçelerde Üniversiteye bağlı bölümlerin açılmasına karşı olan KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, siyasilerin baskısına direnemedi ve Şalpazarı’nda bir apartmanda üniversiteye bağlı bir bölüm açmaya karar verdi.

Recep Çebi’ye helal olsun!

recep-cebi.jpg

Belediye Başkanlığına seçildiğinde, ‘Recep Çebi seçildi ama Araklı’ya bir çivi dahi çakmaz, çaktıramaz’ denilen Araklı Belediye Başkanı Trabzon’un en başarılı belediye başkanlarından biri olduğunu ispatladı.

Araklı Belediye Başkanının son icrası, tüm belediye başkanlarının örnek alması gereken bir iş! Çebi, önce ilçe merkezindeki Fiskobirlik binasını ve arsasının yerine hükümet binası yaptıracak. Hükümet binasının yerini ve çevresini de park yapacak.

AKP’li belediyelerin bazılarının başkanları parkların imarını değiştirip, ticaret alanı yaparak Araplara veya yerli yatırımcıya satarken, Recep Çebi gibi başkanlar da binaları yıkıp park yapıyor. Çebi’yi kutluyoruz.

Hasret giderdiler!

Trabzon’da eskiden Kavakmeydanlılar denilince akla Akrep Celaller, Kara Necatiler, Ahmet Suatlar, İlyaslar, Turgaylar gelirdi. Kavakmeydan ve çevresi Faroz, Sotka Trabzon’un en önemli futbolcularının mahallesi idi. Kavakmeydan’ın şimdilerde yaşları 50 hatta 60’larda olan ikinci üçüncü kuşakları da abileri gibi iyi futbolculardı. Önceki gün Kavakmeydan’da yıllar önce mahalle arasında, vilayetin bulunduğu alanda top koşturanlar bir araya gelerek hasret giderdi. Yıllar önce Hollanda’ya giden İdmangüçlü Zafer Yaylı, TEK’ten emekli olan Kara Necati’nin oğlu Gürsel Funda ve Özsandıkçı kardeşler Turgay, Tuncay, Soner ve Turay mahallede geçmişi yad ettiler.

hasret-giderdiler.jpg

**************

Cadde boyunca Trabzon Belediyesine ait iğreti görünümlü çöp bidonları dizilmiş. Temizlik işçileri boşaltması kolay olsun diye bidonları her gün yaya kaldırımının tam ortasına çekiyorlar. Yaya kaldırımının çöp bidonlarıyla parsellendiğini gören sürücüler ise otomobillerini çöp bidonlarının hizasına park etmenin herhangi bir sorun oluşturmayacağına kanaat getiriyorlar ve park ediyorlar. Bu durumda yayalar leş gibi kokan çöp bidonunun yanından ya da arabaların arasından geçmek yerine yolun ortasından yürümeye ve yaya kaldırımının boş olduğu yerlerden tekrar kaldırıma dönmeye başlıyorlar. Ve insanların sorun olarak görmediği bu çarpık durum zamanla normalleşiyor. Yani temizlik işçilerinin daha az eforla çalışma kurnazlığı bir caddedeki düzenin tümden bozulmasına sebep oluyor. Sorun şu ki, Türkiye gibi bir ülkede bu bir sorun değil. (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar