Şükrü Kuleyin neden geldi?

Trabzonspor’un son genel kurulunun Divan Başkanı Şükrü Kuleyin, dün üç saatliğine Trabzon’a geldi. Bir dostunun hediye ettiği değerli bir tabancaya taşıma ruhsatı almak için yazar Harun Çelik ile birlikte Trabzon’a gelen Şükrü Kuleyin Kuzey Ekspres’e uğradı. Sosyal medyada binlerce takipçisi olan Şükrü Kuleyin’in dün resmi doğum günüydü. Şükrü, ‘doğum günüm nüfus kağıdımdaki doğum günüm olması nedeniyle Ankara’ya döndüğümde kutlayacağım’ dedi.  Şükrü’ye sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.

şükrü.jpg

Sümela’dan sonra Çal Mağarası!

Trabzon’un Düzköy beldesine 5 km. uzaklıktaki Çal mağarası ziyarete kapatılmış. Mağaranın ziyarete kapatılma nedeni de çökme olmasıymış. Trabzon’da bir başka tarihi mekan olan Sümela Manastırı da taş düşmesi nedeniyle iki yıldır kapalı. Çal mağarasında çökme mağaranın içinde, Sümela’da ise üstteki dağda. Mağaranın içinde nasıl bir çökme olduğu konusunda henüz bir açıklama gelmedi. Sümela Manastırı, Avrupa’da olsa bir yıldan kısa süre içerisinde ziyarete açılırdı. Sümela’nın ziyarete kapatılması özellikle Maçka ilçesi esnafına büyük darbe vurdu.

sümela1.png

Araklı-Karadere yolu!

Trabzon’un Araklı ilçesinin doğusundaki Karadere ve vadisi ilçe için çok önemlidir. Araklı’dan bir okurumuz bir süre önce Karadere için ‘paradere’ demişti. Okur, Karadere vadisindeki çakıl ve kumun ilçe için çok önemli olduğuna işaret etmişti. Karadere vadisinin bir başka önemi de ilçenin güneye açılan en önemli güzergahı olmasıdır. Trabzon İl Kültür ve Turizm müdürü Ali Ayvazoğlu, Karadere vadisinden güneye uzanan yolun standartlara uygun bir hale getirilmesini isteyerek, ‘Turizm için bu yol şart. Salmantaş tüneli yapıldı, bağlantılar henüz yapılmadı. O bölgede çok sayıda yaylamız var.’ dedi. Ayvazoğlu’nun önemli bir konuyu gündeme getirdiğini söyleyebiliriz.

MHP kaynıyor mu?

Dünkü yerel gazetelerden birinde MHP Trabzon teşkilatında kazanın kaynadığı yazıldı. Kazanın kaynaması için altında odun içinde de su olması gerekir. MHP Trabzon il ve ilçe teşkilatı, son günlerde birkaç kişi ile ayakta duruyor. Partinin eski yöneticileri, partiye uğramaz oldu. Bir ay kadar önce Koray Aydın Trabzon’a gelmişti. MHP’nin dünden bugüne tüm yöneticileri ve ülkücü camianın önemli isimleri Koray Aydın ile bir araya gelmişti.  MHP’de gazetenin yazdığı gibi gerçekten kazan kaynıyorsa görünen o ki yakında kazan dibine yanacak!

Saadet’in yeni ilçe başkanı

Saadet Partisi Ortahisar ilçe Başkanlığına seçilen Murat Özcan, kongre öncesi Kuzey Ekspres Gazetesine uğradı. Özcan, eğitimci bir isim. Uzun yıllar özel bir dershanede görev yaptı. Özcan, Trabzon genelinin ve Ortahisar’ın sorunlarını bilen ve çözüm üreten bir isim. Özcan ile birlikte Saadet Partisi’nin Trabzon’da büyük bir ivme kazanacağını söyleyebiliriz.

saadet.jpg

Akvaryuma TOKi desteği!

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında bir Tünel Akvaryum projesi vardı. Tünel, akvaryum şeklinde olacaktı. Proje sanal da olsa ilgi çeken bir proje! Avrupa’nın birçok ülkesinde tünel akvaryum olmasa da devasa akvaryumlar var. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, tünel akvaryum projesi için TOKİ’ye başvurmuş ve olumlu sonuç almış. TOKİ inşallah bu projeye destek verir.

Anadolu Lisesi ve Alpaslan Koleji!

Ülke genelinde kapatılan FETÖ okullarının çoğu imam-hatip lisesi oldu. Bir kısmı da iktidara yakın vakıflara verildi. Trabzon’da FETÖ’nun iki önemli orta dereceli okulu vardı. Biri Yalıncak’taki Alpaslan Lisesi, diğeri Yıldızlı’daki Gülbahar Hatun kız okulu idi. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü bu iki okulu da maalesef İmam- Hatip okulu yaptı. Halbuki bu okulların ikisi de Anadolu Lisesi olabilirdi. Mesela Kanuni Anadolu Lisesi Yalıncak’taki Alpaslan Kolejine taşınabilirdi. Gülbahar Hatun da rahatlıkla Anadolu lisesi olurdu.

Kanuni Anadolu Lisesi de turizme açılabilirdi. Ama olmadı. Yapmadılar. Trabzon eğitim alanında gerçekten tarihinin en kötü dönemini yaşıyor…

Hami Mandıralı isyanı!

Trabzonspor’un altyapıdan yetişen birkaç futbolcusundan biri olan Hami Mandıralı, dün Kuzey Ekspres’te idi. Hasan Kurt, Sedat Tunalı, Altuğ Atalay ve Kamil Ataman ile bir süre sohbet eden Hami Mandıralı, Maraş caddesi ile Uzun sokak arasındaki binasında yangın merdiveni sorunu yaşadığını söyledi. Hami’nin yangın merdiveni sorunu büyük ihtimalle aşılır da Trabzonspor’un sorunları nasıl aşılacak o belli değil.

***

Müftüler nikah kıysın mı, kıymasın mı? Bu konu üzerinden ülkeye kıymaya gerek yok. Bana göre medeni kanuna göre kıyılan nikah kim tarafından kıyılırsa kıyılsın lâiklik ile ilgili sorun teşkil etmez. Gündemi bu şekilde sulandırmak asıl yanlış olandır. Müftüler nikah memurları kadar iyi nikah akdini yerine getirir hatta vatandaşın aynı işi iki kez yapmamasını sağlar. Mesele imam nikahı değildir. Mesele devletin kamu görevlisi birinin nikah akdini kanuna göre uygulamasıdır. Denizde kaptan, havada pilot (şartlara göre) köyde muhtar, şehirde belediyede görevli memur, belediye başkanı hangi kurallara uyuyorsa müftü de o kurala uygun ve dini tarafını tamamlayarak nikah kıyması bu ülke insanına yapılmış minik bir hizmettir. (Davut Çakıroğlu)

 

 

 

Xxx

Kalepark bugünkü gibi kalmalı. TSK'ya ait bir yer kalmadı kentte, bu ne cambazlıktır, sihirli kelime "orası halkın, halk kullanmalı". İyi de TSK kimin, milletin ordusu değil mi?

Ranta açılmayan, teslim edilmeyen bir ora kalmıştı zaten... Sonra mezarlıklarda çok fazla ağaç var, hımmm güzel çay bahçesi olur haa deyip, mezarlıkları açarız ranta... Kalepark böyle kalsın,  kalmalı... Şehirde TSK mensuplarının kullanacağı bir tane yer yok , ama sivil toplum örgütü kisvesiyle bütün herkesin bir lokali var...

Sonra, Araplar nargilelerini tüttürürken Kalepark'ı biliyor musun halka(!) ben açtırdım haa diye caka satanların yakınları da garson olarak orada çalışır artık...Yok öyle.  (Metin Yılmaz)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar