Suk’u, Ersun mu aldı Nevzat Aydın mı?

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, hafta arası yönetim kurulu üyesi Nevzat Aydın’ı eleştirmiş ve işe yaramayan transferleri Aydın’ın yaptığını ima etmişti. Nevzat Aydın da,  ‘Zamanı ve yeri geldiğinde her süreci, kararı ve transferi en etkili mecralarda detaylarıyla paylaşacağım. Trabzonsporuma zarar vermemek için başka bir şey söylemiyorum’ demişti.Başkan Usta, aylar önce spor müdürümüz Hamza Mısır’a, bazı oyuncuları nasıl transfer ettiklerini anlatmıştı. Başkan Usta, Eren Derdiyok’u transfer etmek istediğini ancak bu oyuncunun Trabzon’a gelmek istemediğini belirtmiş ve şöyle demişti;

‘Eren’in transferi olmayınca. Yana yakıla santrfor aramaya başladık. Menajerler Suk’u önerdi. Bende hocamıza Suk’u öneriyorlar, ne diyorsun alalım mı? dedim. Ersun Yanal da, başkan şaka mı diyorsun. Alabilirseniz hemen alın, dedi. Ben de Suk’u transfer ettim’.

Suk, Trabzonspor’a tam 6 milyon 700 bin TL mal olmuştu.

suk-u-ersun-mu-(3).jpg

Başkan’ın bu söylemleri gazete ve internet sitelerinin arşivlerinde mevcut!

Hamza Mısır, Trabzonspor’un transferlerinde Ersun Yanal’ın oğlu Onur Yanal’ın direk olamasa bile endirek ilgisi olduğunu, menajer Orçun Yücel’in transferlerde etkili olduğunu yazmıştı.

suk-u-ersun-mu-(2).jpg

Trabzonspor’un devre arası transfer ettiği Perreira ise, transfer döneminde Ersun Yanal’a öneriliyor. Ersun Yanal, ‘Bana 32 yaşında oyuncu mu alacaksınız’ diyor. Daha sonra ise bu transfer hem de Ersun Yanal’ın oluru ile gerçekleşiyor.  Onazi ve Castillo transferlerinde tartışmalı.

suk-u-ersun-mu-(1).jpg

Trabzonspor’un bu sezon yaptığı transferleri; kimin, kimlerin yaptığı, yaptırdığı belli olmasına rağmen, başkan Muharrem Usta’nın, başkan yardımcılığından istifa eden Nevzat Aydın’ı suçlamasının nedeni bize öyle geliyor ki Ersun Yanal’ı kurtarma hamlesi…

Başkan Usta, kamuoyuna yansıyan bu vahim gelişmelerden sonra, ne yaparsa yapsın teknik direktör Kazım Ersun Yanal’ı kurtaramaz. Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’den kovulmasının perde arkasında da transferlerle ilgilenmesi gösteriliyordu.

FB Başkanı Aziz Yıldırım, Yanal için ahlaksız ifadesini kullanmış, Ersun Yanal ise, Yıldırım’ın bu söylemi karşısında sesini çıkarmamıştı.

Trabzonspor; Başkan Muharrem Usta’nın yönetim anlayışı ve teknik direktör Kazım Ersun Yanal ile değil 50. yılda 500. yılda bile şampiyon olamaz.

Bu gerçeği yaşayıp göreceğiz…

Trabzonspor ile Beşiktaş’ın farkı!

Beşiktaş Kulübü, pilot takım arayışına başlamış. Başkan Fikret Orman, ‘Kocaeli Birlikspor’u pilot takım olarak kullanabiliriz’ demiş.

Sadri Şener’in başkanlığı döneminde Trabzonspor yönetimi Değirmenderespor’u cüzi bir para ile satın almış ve ismini de 1461 Trabzon olarak değiştirmişti. 1461 Trabzon, dört dörtlük bir pilot kulüp olmuştu. Sonra, 1461’de düşüş başladı. Muharrem Usta ile birlikte dibe vurdu.

trabzonspor-ile-beşiktaş.png

Trabzonspor Kulübü, pilot takımı kapatmak için uğraşıyor, Beşiktaş ise pilot takım peşinde. Trabzonspor yönetimi, 1461 Trabzon’u veya bir başka takımı mutlaka pilot takım yapmalı. A takıma aday oyuncular veya A takımda oynayamayan oyuncular pilot takımda oynamalı… Ki, Avrupa kulüplerinde de sistem bu şekilde…

***

Türker Ertürk'ün Hulusi Akar hakkındaki fotoları adı geçenler yalanlamazken, bazılarının telaşını ve Ertürk'e yarım ağızla yüklenmelerini anlayamıyorum... Biz neden böyle bölündük?

Herkes herkesi sevmek fikirlerini beğenmek zorunda değil, Türker Ertürk'ü de eleştirebilirsiniz fakat malum süreçte tutuklanmamasına rağmen TSK'dan ayrılıp dışarda mücadele eden ve tutuklu TSK mensuplarını yalnız bırakmayan, ister siyasi ikbal için deyin ister inandığı için deyin mücadele eden kaç tane Türker Ertürk vardı? Siyasete de ayrıca bazı askerlerle birlikte girmesini desteklerim.

Mv olma hayaliyle MHP'li postuna bürünüp Akp ile saklambaç oynayanlara yağ kokan övgüleri görünce Türker Ertürk'e dolambaçlı eleştiriye sadece gülerim. (Metin Yılmaz)

***

YSK tam kanunsuzluk oluşmadığını söyledi, Referandumdaki mühürsüz oyları geçerli saymalarına gerekçe oluşturdu. Demek ki her birimizin yarım kanunsuzluk yapma hakkımız var. Ya da yüzde 99 kanunsuz davranma özgürlüğümüz bulunuyor. Böyle bir tanımlamayı kendine hukukçu diyen insanlar yapabiliyor. Acaba ne ile tehdit ediliyorlar merak ediyorum. Çünkü bırakın hukukçuyu, köydeki tarla emekçisi bile böyle bir ifade kullanmaz sanırım...

Yüzde 99 kanunsuzluklar yaparak, hapse girmekten ya da ceza almaktan kurtulacağınız stratejiler geliştirmeniz dileğimle, mutlu bir hafta diliyorum. (Adnan Sungur).

***

MHP yönetimi garip bir şekilde kendini referandumda başarılı bulduğuna ve istifa etmeyeceğine göre muhalif seçmenin yeni bir siyasal örgütlenmeye sivil alanını siyasallaştırmaya yönelmesi zaruret halini almış gözüküyor. Lakin bu acele etmeden, sel önünden kütük kapma görüntüsüne düşmeden, geniş bir istişare ile yapılmalıdır. Eski Ülkü Ocakları Başkanları Platformu ve milli aydınlar burada cesaretlendirici teşvik edici bir tutum takınmalıdır. Müdafa’â-yi Hukukçu sol, Atatürkçü, çağdaş muhafazakâr sağ ıskalanmamalıdır. Eşitler arasında birinci bir aday temsilcilik önderlik görevini üstlenebilir.

Referandumdan, CHP’nin ve aydınlarının ve yönetim kadrolarının da alacağı dersler vardır. Negatif diyaloga yönelmediği, kısır tartışmalara girmediği takdirde merkez sağa açılabileceği ortaya çıktı. Demek ki merkez sağa açılım Bekaroğlu profili ile olmayacakmış. Yöneleceği sosyal kesim bellidir. HDP’ye selam çakmanın bir anlamı yoktur, yurttaş hukuku evrensel sol değerler bağlamında meseleyi ele almanın zarureti açıktır. “Bilhassa kimsesizlerin kimi bir Cumhuriyet ideali” ufuktadır. (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar