Süleyman Aydoğdu yeni partide!

Meral Akşener’in genel başkanlığında kurulacak olan yeni partinin, adı, amblemi ve tüzük taslağının hazır olduğu öğrenildi.

KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Üçüncü, ‘Meral hanım ve arkadaşları her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap ediyorlar. Şu anda partinin adı, amblemi, tüzüğü ve uygulayacağı sosyal ve ekonomik politikalar belirlendi. TBMM’de başkanlık sistemine göre yapılacak yasalar bekleniyor’ dedi.

Yeni partide hemen her partiden ve bugüne kadar hiçbir partide yer almamış, ülke ve dünya çapında tanınmış isimlerin yer alacağına işaret eden Üçüncü, ‘Akademisyen olarak bizde görüş ve düşüncelerimizi sunduk. Yeni parti Atatürk milliyetçilerinin, cumhuriyetçilerin, demokratların, fikir ve düşünce özgürlüğünü savunanların, insanlar arasında ayırım yapmayanların, dini siyasi emellerine alet etmeyenlerin buluşacağı bir parti olacaktır’ dedi.

süleyman-aydoğdu.jpg

Bu arada yeni partinin Trabzon il teşkilatının kurucu üyeleri arasında DP il başkanlığından ayrılarak AKP’ye geçen ve daha sonra istifa eden Süleyman Aydoğdu’nun da yer alacağı bildirildi. Aydoğdu’nun kurucu il başkanı bile olabileceği kaydedildi.

Fındıkçıların tartışılmayan adayı!

findikçilarin.jpg

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis seçimleri için, meclis üyesi olmak isteyen isimler gruplarındaki üyelerden oy istemeyi sürdürüyor. TTSO’nun bazı meslek gruplarında seçimlere tek liste ile girilecek. Seçime tek liste olarak girecek olan fındıkçılar, meclise girecek ilk üyeyi şimdiden belirlediler. Fındıkçıların hemen hepsi Sabit Sabır ismi üzerinde anlaştılar. Bu grupta ikinci üye önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Şükrü Köleoğlu’na rakip çıkmayacak!

şükrü-köleoğlu.jpg

Trabzon Ticaret Borsası seçimlerinde, Oda meclisine girecekler belirlenmemesine rağmen, Borsa üyelerinin hemen hepsi şimdiden yönetim kurulu başkanını ilan ettiler. Trabzon Ticaret Borsası yönetim kurulu Başkanı yeni dönemde de Şükrü Güngör Köleoğlu olacak.

Trabzon müftüsü istifa etsin!

trabzon-müftüsü.jpg

Finlandiya’da yaşayan Yakup Yılmaz, dini bayramlar başta olmak üzere yılda birkaç kez memleketi Trabzon’a gelir. Yakup Yılmaz, namazında niyazında inançlı biridir.

Yakup Yılmaz, İskenderpaşa camisinin mihrabındaki kabartmayı fark eden ve kamuoyuna duyurulmasına katkı sağlayan bir arkadaşımız.

Yakup Yılmaz, birkaç gün önce Trabzon’a geldi ve Araklı’daki köyüne gitti. Eve uğramadan camiye giden Yakup, cami imamının yıllık izinde olduğunu öğrenir. Namazını kıldıktan sonra camiden ayrılan Yakup Yılmaz, sosyal medyada, ‘Trabzon müftüsü istifa etsin’ başlıklı bir yazı yazar. İşte Yakup Yılmaz’ın müftüyü istifaya davet eden o yazısı;

‘Kış aylarında köyler bomboş. Yaz aylarında ise özellikle Ağustos ayı köyler dolu ama imamlar izinde veya özel izin almış gitmişler. Bu aylarda camilerde olması gereken imamları camilerde tutamayan Trabzon müftüsü istifa etsin.

Hep böyle gitmez bu. İmamlar ya imamlık yapacaklar ya da ticaret ve tarımcılık.

Sonbahar, Kış ve Bahar aylarında imamlar izin kullansınlar. Yaz aylarında imamlara izin yasak edilsin. Özellikle de köy imamlarına. Gurbetten köylerine yaz aylarında gelen gurbetçilerin köylerinde de durum aynıdır.  Boş köylerde yan gelip maaş alan imamlar, cemaatin yoğunlaştığı zamanlarda ise hemen sıvışıyorlar. Hem de Kurban Bayramı'na bir gün var ve hocalar hala izinde. Bayram sabahı erkenden bir "merhaba" de, yine sıvış. Yazık, imamlara verilen paraya.’

Yakup Yılmaz’ın eleştirilerine müftülük herhalde kulak tıkamaz!

 

Kandaz antrenman yapıyor!

 

Trabzon’un renkli simalarından ANAP eski yöneticilerinden işadamı Hasan Kandaz, yeniden siyasete gireceğinin sinyalini verdi. Kandaz’ın kayınbiraderi Ahmet Faik Yavuz, ‘Eniştemiz, antrenmana başladı’ dedi. 

Hasan Kandaz’ın, Meral Akşener’in kuracağı partiden mi yoksa mevcut partilerden birinden mi siyasete gireceği öğrenilemedi.

TTSO ve Ahmet Sarı!

ttso-ve-ahmet.jpg

Cephanelik turistik tesislerinin işleticisi işadamı Ahmet Sarı, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği bir basın toplantısında, TTSO yönetim kurulu başkanlığına aday olacağını açıklayacakmış. Ahmet Sarı, TTSO seçimleri öncesi bir de irtibat ofisi açtı ve gazeteci Turgay Beşyıldız’ı ofisin koordinatörlüğüne getirdi. Ahmet Sarı ve ekibinin, TTSO’daki meslek gruplarındaki yarışı da takip ettiği kaydedildi. İşadamı Ekrem Çapkınoğlu’nun da TTSO meclis başkanlığı için aday olacağı söyleniyor. Bu arada AKP’li çok sayıda işadamının TTSO yönetim kurulu başkanlığı için Suat Hacısalihoğlu’ndan yana tavır alacağı bildirildi. TTSO yönetim kurulu başkan yardımcısı, Organize Sanayi Bölgesi başkanı Erkut Çelebi’nin de ismi yönetim kurulu başkan adayları arasında geçiyor.

 

***************

 

Türk milliyetçiliğinin değerli fikir adamı Cuvaş boyundan yazar İlya Ivanov dostumuzun bayram tebriği: Ben Müslüman değilim, ama o benim kardeşlerimin ve arkadaşlarımın dini. Demek ki, benim de dinim. Ondan dolayı kurban bayramı benim için de kutsal bayramdır. En birinci olarak kendimin kardeşlerimi ve dostlarımı en iyi dileklerimi sunarak, bütün halklara iyilikler dolu ve barışça ömür diliyorum. İlya İVANOV, Çuvaşistan (Kemal Üçüncü)

 

***

 

Eskiden bayramların tadı tuzu vardı. Eskiden babam vardı. Erkenden kalkar namaza giderdi abimle şimdi babam yok. Babamsız geçen kaçıncı bayramımız, alışılmıyor, bu günlerde insan daha da çok arar oluyor. Ama biliyorum ki o bizi görüyor, duyuyor, hissediyor, yanımızda. Babam; bugün yanına gelip bayramlaşacağım seninle hasret gidereceğim dualar okuyacağım, Ruhun şad mekanın cennet olsun Güleryüzlü babam. Nur içinde yat. Bayramımız kutlu olsun babam ellerinden öperim. Seni çok seven yaramaz en küçük yavrun. (Hülya Üçüncü)

Önceki ve Sonraki Yazılar